هیچ اپلیکیشنی را از طریق وب نصب نکنید
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  جمعه 28 خرداد 1400
کد خبر : ۷۱۹۴۱۳
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۴ شهريور ۱۳۹۸ - ۲۰:۲۶
سرپرست مرکز تشخیص و پیشگیری جرائم سایبری پلیس فتا به مردم هشدار داد هیچ اپلیکیشنی را از طریق وب نصب نکنند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

سرهنگ رجبی سرپرست مرکز تشخیص و پیشگیری جرائم سایبری پلیس فتا گفت: یکی از شیوه های کلاهبرداران هدایت قربانی به سمت درگاه الکترونیکی است که مرسوم ترین و پرکاربردترین شیوه کلاهبرداری است. به طور مثال برای دریافت کارت سوخت پیامکی ارسال می شود با یک لینک که شما را به سمت درگاه الکترونیکی هدایت می کند و بعد از آن شماره حساب، رمز کارت و غیره دریافت می شود و بعد ثبت اطلاعات بانکی پیام میدهد اکنون سیستم مشکل دارد بعدا مراجعه کنید که مجرمین سایبری با ذخیره اطلاعات اشخاص به راحتی از حساب کاربران کلاهبرداری می کند. 

تنها وجه تمایز یک درگاه جعلی و واقعی یوآرال است که در درگاه های واقعی انتهای آدرس shaparak.ir است که مردم باید حتما به آن دقت کنند.

سرهنگ رجبی گفت: ضرورت فعال شدن رمزهای یکبارمصرف راهکار بسیار مهمی برای پیشگیری از کلاهبرداری است که مسئولین باید این را به صورت پیامک در تراکنش ها یادآوری کنند. آگاهی مردم نیز در این زمینه موثر است بنابراین با تکرار و برنامه سازی توجه مردم را بیشتر کرد همچنین مردم باید عبارت shaparak.ir را به خاطر بسپارند.

او افزود: استفاده از vpn بسیار مهم است که نباید همیشه روی گوشی روشن باشد چون یکی از راههای هدایت به سمت درگاه های الکترونیک و کلاهبرداری از اطلاعات شخصی است.

سرپرست مرکز تشخیص و پیشگیری جرائم سایبری پلیس فتا درباره تبلیغات در فضای مجازی نیز گفت: کاربر ممکن است به اعتبار فرد تبلیغ کننده اپلیکیشنی را نصب کند که برای نصب اپلیکیشن نیاز به پرداخت مبالغی است که در زمان پرداخت مبلغ اطلاعات ثبت و کلاهبرداری می شود. 

سرهنگ رجبی گفت: به مردم تاکید می شود هیچ اپلیکیشنی را از طریق وب نصب نکنند.

او افزود: برخلاف اینکه توصیه مکرر می شود خرید و فروش باید حضوری باشد و مردم باید فروشنده را ببینند باز اعتماد می شود و مردم همچنان از اینترنت خرید می شوند که از آنها بعنوان ابزاری برای پولشویی است. 

کونانی کارشناس فضای مجازی در ارتباط تلفنی گفت: کلاهبرداری  در ماههای اخیر افزایش نیافته بلکه بعد رسانه ای به خود گرفته است بنابراین یک هشدار حقوقی است که دلایل افزایش آن این است که یکی از مشکلات در مقابله با سرقت رایانه ای تعریف نادرست از جرم کلاهبرداری است که باید این محتوای غلط قانونی تحصیح شود. 

او افزود: ایراد دیگر بر این قانون عدم بازدارندگی قانون است که باید به آن پرداخته شود. 

 کارشناس فضای مجازی گفت: یکی از حساس ترین و بنیادی ترین نیاز روز جامعه ایران اصلاح قانون مبارزه با جرایم رایانه ایی است.

کونانی گفت: مهمترین تدبیری که می توان انجام داد وظیفه اصلی ارگان هاست که رصد کنند، فیلترینگ انجام دهند و اطلاع رسانی لازم را انجام دهند بنابراین عدم حساسیت سازمان ها هدایت به سمت کلاهبرداری رایانه ای است چون وظیفه نهادهای مسئول است که اطلاعات لازم از سایت های جعلی را در اختیار مردم قرار دهند. 

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °