بنگاه های کوچک زمینه ساز اشتغال و تولید
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
07:08 - جمعه 07 آذر 1399
کد خبر : ۷۱۹۴۲۲
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۴ شهريور ۱۳۹۸ - ۲۳:۴۷
معاون وزیر اقتصاد در برنامه تیتر امشب گفت: بنگاه های کوچک در همه جای دنیا زمینه اشتغال و تولید هستند که نیاز به حمایت دارند بنابراین بنگاه‌های کوچک و متوسط می‌توانند زمینه ساز تحقق خودکفائی کشور بوده و آرامش اقتصادی را فراهم آورند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

محمدعلی دهقان معاون وزیر اقتصاد درباره اتخاذ سیاست های رونق تولید در حوزه اقتصاد گفت: به دلیل اینکه در وسط جنگ اقتصادی هستیم و محدودیت های زیادی برای کشور وجود دارد باعث شده از لحاظ تورم و رکود اقتصادی وارد شرایط نامساعدی شده ایم که برنامه و عزم جدی برای رفع مشکلات بر سر راه تولید را نیاز داشت.

در سمت تقاضا دولت با مشکل محدودیت بودجه ای مواجه است و بخش خصوصی از طریق سرمایه گذاری و خرید کالای سرمایه ای نیز به دلیل تلاطم اقتصادی نزول کرده و از طرفی مردم نیز به دلیل فشار ناشی از تورم در معرض تهدید است که نیاز به اتخاذ سیاست هایی برای اثر گذاری در اقتصاد و کمک به رشد اقتصاد دارد. 

با تسهیل فضای کسب و کار و ایجاد بستر لازم برای تولید و جلوگیری کردن از تعطیلی بنگاه ها می توان به سمت عرضه اقتصاد در جهت روان شدن تولید کمک کرد. 

در سمت عرضه با تسهیل تامین مالی و تامین سرمایه در گردش بنگاه ها و پذیرش بیشتر شرکت ها در بورس برای ایجاد سرمایه گذاری ها دنبال شده که مجموعه سیاست ها به گونه ای بوده که شرایط به سمت بهبود حرکت کند. 

دهقان درباره مستنداتی که نشان می دهد عملکرد سیاست ها در شش ماهه نخست سال مثبت بوده گفت: برای بررسی این موضوع باید این را در نظر داشته باشیم که مجموعه سیاست هایی که می توانند بکار گرفته شوند با محدودیت مواجه هستند به طور مثال؛ در پرداخت سرمایه در گردش بانک ها به واحد های تولید امارها نشان می دهد 33 و 9 دهم درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش تسهیلات پرداختی بانک ها را داشته ایم اما در مقابل در مقایسه با افزایش قیمت مواد اولیه و هزینه های بنگاه ها رشد قابل توجهی نخواهد بود.

در شرایطی که با تورم مواجه هستیم اتخاذ انبساط سیاست های تشویقی منجر به تورم بیشتر می شود و نمی توانیم نقدینگی را به میزان دلخواه انجام دهیم بنابراین در کنار این 34 درصد رشد تسهیلات پرداختی بانکی، جهت دهی رشد تسهیلات پرداختی و نقدینگی باید به سمت واحدهایی باشد که ظرفیت بیشتری دارند و می توانند اشتغال بیشتر تولید می کند. 

او افزود: با توجه به محدودیت منابع ستاد تسهیل نمی تواند بنگاه ها را از مشکلات رهایی بخشد بنابراین تلاش 3 برابری تسهیلات بنگاه هاباید به بخش هایی معطوف شود که بیشترین تاثیر را داشته باشد. 

اگر منابع مالی محدود را در قالب زنجیره تولید بین بنگاه ها داشته باشیم با تامین مالی بهره وری بهتری از منابع مالی خواهیم داشت. 

معاون وزیر اقتصاد با بیان اینکه بخش هایی از اقتصاد صدمه دیده و باید سرمایه گذاری ها به سمت مزیت های جدید اقتصادی برود، افزود: شناسایی مزیت ها به وسیله بخش خصوصی به دقت انجام می شود و ما باید با مهیا کردن شرایط و برداشتن موانع فضای کسب و کار را تسهیل کنیم. 

با ابلاغ بخش نامه های گمرک و تولیدموانع شناسایی شد بنابراین با فراهم کردن زمینه رشد اقتصادی و برداشتن موانع فعال اقتصادی به سمت تولید خواهد رفت. 

بنگاه های کوچک در همه جای دنیا زمینه اشتغال و تولید هستند که نیاز به حمایت دارند بنابراین آرامش در اقتصاد نتیجه سیاست های بانک مرکزی است. 

هادی قوامی نماینده مجلس گفت: شوکی که در سال 98 به اقتصاد وارد شد، انتظار ما از رونق را براورده نکرد، به این دلیل بود که در سال قبل با تصویب مجلس برداشت از صندوق توسعه ملی را برای  عشایر و روستاها در نظر گرفته شد ولی در مقایسه با سال 97 می توان گفت: سال 97 سال بهتری در رونق اقتصاد بود. 

او درباره تسهیلات واحدهای تولیدی نیز گفت: با توجه به اینکه رفتار واحدهای دولتی باید متفاوت تر از سال 97 باشد اما همچنان مانند قبل تکرار می شود.  امسال  به دلیل بدهی بنگاه های تولیدی به بانک نسبت به سال قبل مشکلات بیشتری را شاهد بوده است. 

برای رونق بهتر تولید بانک می تواند به اندازه بدهی در بنگاه ها سرمایه گذاری کند تا از تعطیلی بنگاه ها جلوگیری شود بنابراین به دلیل شوک شدید به اقتصاد، سیاست های رونق تولید در شش ماهه نخست سال 98 موفق نبوده است. 

شرکت هایی که ورادات انجام می دادند به دلیل بسته شدن واردات بیشتر توجه شان به داخل معطوف بوده است و  اکنون با تولید بیشتر تقاضا برای اشتغال نیز بیشتر شده است. 

 قوامی گفت: آمار واحدهای تعطیلی که وجود دارد باید خیلی فراگیرتر باشد منجر به این می شود تفاوتی که در سال 98 اتفاق افتاده و خطری که اقتصاد را تهدید می کند از تغییرات رفتاری است به طوری که آمار کارآفرینان ما نسبت به خوداشتغال ها کاهش یافته که این جانشینی برای اقتصاد مناسب نیست. 

همیشه خوداشتغالی مقدمه کارآفرینی است اما الان عکس این اتفاق افتاده و به دلیل خوب نبودن فضای کسب و کار کارآفرینی تعطیل شده است که تغییر رفتارها شرایط را برای رشد اقتصاد نامناسب می کند بنابراین باید برای رشد بهتر اقتصاد باید فضا به گونه ای باشد که توجه به تولید بیشتر باشد و سازماندهی در کارگروه ها دیده شود که اینگونه نیست.

قوامی گفت: در سیاست های پولی گشایش هایی برای توجه بیشتر بنگاه ها دیده شده بنابراین باید واحدهای تولیدی را تقویت کرد و استفاده از ظرفیت های قانونی و مدیریتی حاصل سه برابری تولید و رونق را در پی خواهد داشت.

او درباره شاخص سیاست ها گفت: اگر سیاست ها به سمتی باشد که از کارآفرینی به اشتغالزایی برویم شرایط مثبت است اما اگر سیاست ها از خوداشتغالی به سمت کارآفرینی باشد رشد منفی را نشان می دهد همچنانکه در سالهای اخیر کارآفرینان ما کوچکتر از هم شده اند. 

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۶°    ۱۲°