سیاست خارجی ما تعمیق روابط با همسایگان

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
02:06 - سه‌شنبه 29 بهمن 1398
کد خبر : ۷۱۹۴۴۴
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۵ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۸
سخنگوی دولت گفت: از برکات تحریم این است که رویکردمان در کار با همسایگان متعدد امکان بسیار خوبی برای ما فراهم کرده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
ربیعی، امروز دوشنبه، 25 شهریور،در نشست خبری با اصحاب رسانه گفت: رئیس جمهوری دیشب برای شرکت در اجلاس سه جانبه و دیدار با سران کشور‌های روسیه و ترکیه به آنکارا سفر کرد.
 
این سفر در ادامه ابتکار مذاکرات آستانه و مربوط به ایجاد صلح و ثبات در سوریه و برقراری نظم و ثبات سیاسی در این کشور و همچنین تعمیق ارتباطات سیاسی دو کشور در موضوعات دیگر منطقه‌ای است.

سخنگوی دولت افزود: مذاکرات آستانه الگویی برای حل و فصل بحران‌هایی است که در منطقه و سایر مناطق بحران خیز وجود دارد.
 
معتقدم کشور‌های مهم و اثرگذار منطقه بیشترین حق را برای حل و فصل منازعات منطقه‌ای دارند و میتوانند در ساختن الگو‌هایی که مسائل منطقه را در درون خودش حل و فصل کند، موثر باشند.
 
ربیعی با بیان این که شاید هیچ گاه ارزش و جدی بودن کار با همسایه‌ها به برکت تحریم‌ها انقدر حساس نشده بود، افزود: خوشبختانه روابط ما با ترکیه و روسیه در بهترین دوران تاریخی خودش به سر می‌برد و استراتژی اصلی ما هم در سیاست خارجی تعمیق روابط گسترده با همسایگانمان است.

سخنگوی دولت گفت: امروز معتقدیم که از برکات تحریم این است که رویکردمان در کار با همسایگان متعدد امکان بسیار خوبی برای ما فراهم کرده است.

وی ادامه داد: رئیس جمهوری هم روز گذشته پیش از عزیمت به آنکارا اعلام کرد که آمادگی کامل داریم روابط حسنه‌مان را با همه همسایگانمان مبتنی بر اعتماد و احترام متقابل داشته باشیم و این سیاست و استراتژی ما است که مجددا بر آن تاکید می‌کنیم.

ربیعی گفت: به طور طبیعی در این سفر؛ در نشست‌های دوجانبه‌ای که با روسیه داریم درباره خرید‌هایی که از این کشور داریم و صادراتی که به روسیه خواهیم داشت، با این کشور صحبت خواهد شد.

سخنگوی دولت افزود: در گذشته نیز کمیسیون‌های مشترک ما با روسیه و ترکیه تفاهم‌هایی را صورت داده اند و کار‌ها را جلو برده‌اند که در این سفر بخشی از گفتگو‌ها درباره تداوم ارتباطات، تحکیم و یا عملیاتی کردن تفاهم‌هایی بوده که این کمیسیون‌های مشترک در طول ماه‌های گذشته با این دو کشور دنبال کرده‌اند.

وی با اشاره به تحولات اخیر یمن و حمله به تاسیسات نفتی‌آرامکو گفت: برخی بداندیشان منطقه با طرح اتهامات بی‌اساس در مسیر ایجاد تفرقه حرکت کرده و تلاش می‌کنند بی‌اعتمادی بین همسایگان را افزایش دهند که ما یک نمونه از این اقدامات مخرب را در روز‌های گذشته در پی حادثه پیش‌آمده برای شرکت آرامکو در عربستان مشاهده کردیم.

سخنگوی دولت یادآور شد: متاسفانه به ریشه‌ های این جنگ و ناامنی و بی‌ثباتی در منطقه توجه نمی‌شود.
 
معتقد هستیم یمنی که ۵ سال است مورد هجوم و زیرشدیدترین حملات و رفتار‌های ضدانسانی قرار دارد و کشته‌های زیاد، کودکان آواره و بی‌سرپرست زیاد محصول این جنگ ۵ ساله علیه این مردم بی‌دفاع است.
 
این‌ها ریشه‌ها و بنیاد‌های ناامنی‌های منطقه است که نیاز به فرافکنی ندارد.

ربیعی ادامه داد: قطعا نخبگان یمنی دانش، امکانات و ظرفیت‌های خود را توسعه داده‌اند. آن‌ها هم متحدانی در منطقه و در داخل کشور‌ها و جنبش‌های منطقه‌ای دارند و اینکه به دنبال فرافکنی باشند و باز انتقام‌گیری و خونریزی و باز هم تهدید و حمله مجدد به یمن و تهدید سایر کشور‌ها را راه‌حلی برای پایان این حوادث و مناقشات بدانند همان مسیر طی شده است که منجر به ایجاد بن‌بست و هزینه دادن کشور‌ها منطقه و سود بردن قدرت‌ها از جمله ایالات متحده آمریکا می‌شود.

وی اضافه کرد: در همین مسیر ما طرح ۴ ماده‌ای را در همان روز‌های نخستین بحران منطقه و یمن ارائه دادیم و هنوز هم اعتقاد داریم که تنها راه‌حل برای خروج از بحران، یک طرح ۴ ماده‌ای و یا چیزی شبیه به این است که می‌تواند ما را از بحران خارج کند.

سخنگوی دولت گفت: ایران برای همکاری با سازمان ملل متحد و همه کشور‌هایی که راغب به حفظ صلح و بازگشت ثبات در یمن و در منطقه هستند آمادگی کامل دارد و معتقدیم که ناامنی منطقه در هر حالت آن به نفع هیچ یک از مردم و کشور‌های منطقه نیست.

ربیعی  افزود: درآینده نه چندان دور رئیس جمهوری برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به نیویورک سفر می‌کند و این سفر فرصت خوبی برای رایزنی‌های دو یا چندجانبه با مقامات کشور‌های مختلف در مورد مسائل بین المللی و جهانی و همچنین مسائل منطقه است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱°    ۱۳°