تزلزل غرب و راه اندازی سوئیفت روسی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  شنبه 09 مرداد 1400
کد خبر : ۷۱۹۴۵۳
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۵ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۱
سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه گفت: نامطمئن بودن رفتار غرب و سیستم‌های مالی مسکو را به ناچار ترقیب به ایجاد سامانه سوئیفت روسی کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
"ماریا زاخارووا" گفت: غرب بار‌ها تلاش کرده برخی کشور‌ها را از سیستم ارزی و پرداخت‌های مالی به دلیل رقابت اخراج کند، این مساله برای خیلی کشور‌ها از جمله روسیه بسیار نگران کننده است.
 
سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه افزود: شاهد شانتاژ و تهدید‌ها علیه روسیه و برخی دیگر کشور‌ها از سوی آمریکا و غرب در حوزه مالی و بانکی هستیم و حتی حساب‌های بانکی نیز مسدود می‌شود. اقدامات ضد روسی در این حوزه نشانگر میزان اطمینانی است که می‌توان به سیستم پرداخت مالی یا هماهنگ کننده مالی غرب در جهان داشته باشیم.
زاخارووا در خصوص مشارکت با ایران در سیستم مالی روسیه نیز بدون ذکر نام کشوری اعلام کرد که روسیه در مورد آغاز به کار سامانه اطلاع رسانی پرداخت‌های مالی و پرداخت با ارز‌های ملی، با برخی کشور‌ها مذاکره کرده و در چند مورد نیز به توافقاتی دست یافته است.
 
اواسط سال ۲۰۱۶ در پی تهدید برخی مقام‌های آمریکایی مبنی بر حذف روسیه از سامانه مالی بین المللی سوئیفت، مسکو اعلام کرد که راهکاری برای این اقدام احتمالی آمریکا در نظر خواهد گرفت. اما از پارسال (۲۰۱۸)، روس‌ها شروع بکار سامانه مالی سوئیفت را اعلام کردند که تا کنون بیش از ۹۱ بانک به آن پیوسته‌اند.
 
طرح مالی روسیه موسوم به سوئیفت روسی با نام «اس. پ. ف. اس» خبر دادند تا زنگ خطری دیگر برای مقامات واشنگتن است تا دیگر نتواند با اعمال نفوذ خود در مبادلات مالی و بانکی جهان، دیگر کشور‌ها را مجبور به همراه ساختن برای سیاست های غلط خود کند.

سال گذشته ۴۱۶ شرکت و موسسه مطرح روسیه از جمله خزانه‌داری فدرال، شرکت گازپروم نفت و روس نفت به سوئیفت روس ها ملحق شده اند.

اکنون که رئیس جمهور ایران در ترکیه به سر می بردبه احتمال قوی محور مذاکرات خود با پوتین رئیس جمهور روسیه را اتصال سیستم‌های بانکی ایران و روسیه محور مذاکرات دوجانبه روحانی و پوتین خواهدبود. همکاری‌های فنی با ایران در حال انجام و امکان پرداخت‌های مستقیم با شرکت‌های ایرانی بوجود آمده و روسیه همزمان با بانک‌های مرکزی ایران، ترکیه و چین در حال مذاکره است.

برچسب ها: ترکیه ، روسیه ، پوتین ، سوئیفت
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °