ربیعی: مذاکره، تحت تحریم اشتباه است

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
21:03 - دوشنبه 05 خرداد 1399
کد خبر : ۷۱۹۴۵۴
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۵ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۴
سخنگوی دولت با تاکید بر اینکه تحت تحریم مذاکره نخواهیم کرد، گفت: اگر ترامپ اقدامات لازم را انجام دهد و اعتماد را به ما بازگرداند؛ چهارچوب‌های قبلی ۱+۵ به قوت خود باقی است و مذاکرات می‌تواند در آن چهارچوب ادامه پیدا کند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
«علی ربیعی» امروز (دوشنبه) در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به سفر دیشب رئیس جمهور به ترکیه گفت: این سفر در ادامه ابتکار مذاکرات آستانه و مربوط به ایجاد صلح و ثبات در سوریه و برقراری نظم و ثبات سیاسی در این کشور و همچنین تعمیق ارتباطات سیاسی دو کشور در موضوعات دیگر منطقه‌ای است.

سخنگوی دولت افزود: مذاکرات آستانه الگویی برای حل و فصل بحران‌هایی است که در منطقه و سایر مناطق بحران خیز وجود دارد. معتقدم کشور‌های مهم و اثرگذار منطقه بیشترین حق را برای حل و فصل منازعات منطقه‌ای دارند و می‌توانند در ساختن الگو‌هایی که مسائل منطقه را در درون خودش حل و فصل کند، موثر باشند.

ربیعی با بیان این که شاید هیچ گاه ارزش و جدی بودن کار با همسایه‌ها به برکت تحریم‌ها انقدر حساس نشده بود، افزود: خوشبختانه روابط ما با ترکیه و روسیه در بهترین دوران تاریخی خودش به سر می‌برد و استراتژی اصلی ما هم در سیاست خارجی تعمیق روابط گسترده با همسایگانمان است.
سخنگوی دولت گفت: امروز معتقدیم که از برکات تحریم این است که رویکردمان در کار با همسایگان متعدد امکان بسیار خوبی برای ما فراهم کرده است.
وی ادامه داد: رئیس جمهوری هم روز گذشته پیش از عزیمت به آنکارا اعلام کرد که آمادگی کامل داریم روابط حسنه‌مان را با همه همسایگانمان مبتنی بر اعتماد و احترام متقابل داشته باشیم و این سیاست و استراتژی ما است که مجددا بر آن تاکید می‌کنیم.
ربیعی اضافه کرد: به طور طبیعی در این سفر؛ در نشست‌های دوجانبه‌ای که با روسیه داریم درباره خرید‌هایی که از این کشور داریم و صادراتی که به روسیه خواهیم داشت، با این کشور صحبت خواهد شد.
سخنگوی دولت افزود: در گذشته نیز کمیسیون‌های مشترک ما با روسیه و ترکیه تفاهم‌هایی را صورت داده اند و کار‌ها را جلو برده‌اند که در این سفر بخشی از گفتگو‌ها درباره تداوم ارتباطات، تحکیم و یا عملیاتی کردن تفاهم‌هایی بوده که این کمیسیون‌های مشترک در طول ماه‌های گذشته با این دو کشور دنبال کرده‌اند.
وی با اشاره به تحولات اخیر یمن و حمله به تاسیسات نفتی‌ آرامکو گفت: برخی بداندیشان منطقه با طرح اتهامات بی‌اساس در مسیر ایجاد تفرقه حرکت کرده و تلاش می‌کنند بی‌اعتمادی بین همسایگان را افزایش دهند که ما یک نمونه از این اقدامات مخرب را در روز‌های گذشته در پی حادثه پیش‌آمده برای شرکت آرامکو در عربستان مشاهده کردیم.

علی ربیعی افزود: اتهام ضد ايرانی مقامات امريكايی درباره حملات پهپادی يمن به تاسیسات عربستان(آرامکو ) غیر دقیق است و باید بیینیم چه کسانی از این اقدامات سود می‌برند، این اقدامات بازتاب طبیعی سرکوب مکرر یک جامعه است و آن‌هایی که زیان می‌بینند کل اعضای منطقه هستند.

سخنگوی دولت گفت: کشور ما همواره به دنبال آرامش در منطقه است و از این حوادث سود نمی‌بریم، اما معمولاً این سنت عملیات روانی امریکایی وجود دارد که به جای حل ریشه‌ای ماجرا فرافکنی می‌کنند.

ربیعی گفت: هیچ یک از ما (ایرانی ها) که طی هشت سال با صدام جنگیده ایم فراموش نمی‌کنیم که وقتی امریکایی‌ها متوجه شدند صدام منافع آن‌ها را تأمین نمی‌کند به جعل چه خبر‌هایی درباره ساخت سلاح هسته‌ای عراق دامن زدند و مستند ساختند که البته همگی پوچ بود، ما تقریباً با این سنت آشنا هستیم.

سخنگوی دولت یادآور شد: متاسفانه به ریشه‌های این جنگ و ناامنی و بی‌ثباتی در منطقه توجه نمی‌شود. معتقد هستیم یمنی که ۵ سال است مورد هجوم و زیرشدیدترین حملات و رفتار‌های ضدانسانی قرار دارد و کشته‌های زیاد، کودکان آواره و بی‌سرپرست زیاد محصول این جنگ ۵ ساله علیه این مردم بی‌دفاع است. این‌ها ریشه‌ها و بنیاد‌های ناامنی‌های منطقه است که نیاز به فرافکنی ندارد.
ربیعی ادامه داد: قطعا نخبگان یمنی دانش، امکانات و ظرفیت‌های خود را توسعه داده‌اند. آن‌ها هم متحدانی در منطقه و در داخل کشور‌ها و جنبش‌های منطقه‌ای دارند و اینکه به دنبال فرافکنی باشند و باز انتقام‌گیری و خونریزی و باز هم تهدید و حمله مجدد به یمن و تهدید سایر کشور‌ها را راه‌حلی برای پایان این حوادث و مناقشات بدانند همان مسیر طی شده است که منجر به ایجاد بن‌بست و هزینه دادن کشور‌ها منطقه و سود بردن قدرت‌ها از جمله ایالات متحده آمریکا می‌شود.


وی اضافه کرد: در همین مسیر ما طرح ۴ ماده‌ای را در همان روز‌های نخستین بحران منطقه و یمن ارائه دادیم و هنوز هم اعتقاد داریم که تنها راه‌حل برای خروج از بحران، یک طرح ۴ ماده‌ای و یا چیزی شبیه به این است که می‌تواند ما را از بحران خارج کند.
سخنگوی دولت بیان کرد: جمهوری اسلامی ایران برای همکاری با سازمان ملل متحد و همه کشور‌هایی که راغب به حفظ صلح و بازگشت ثبات در یمن و در منطقه هستند آمادگی کامل دارد و معتقدیم که ناامنی منطقه در هر حالت آن به نفع هیچ یک از مردم و کشور‌های منطقه نیست.

ربیعی عنوان کرد: درآینده نه چندان دور رئیس جمهوری برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به نیویورک سفر می‌کند و این سفر فرصت خوبی برای رایزنی‌های دو یا چندجانبه با مقامات کشور‌های مختلف در مورد مسائل بین المللی و جهانی و همچنین مسائل منطقه است.
وی افزود: امیدوار هستیم رئیس جمهوری و هیات همراه در این سفر بار دیگر حقانیت، صبر استراتژیک و مواضع جمهوری اسلامی به رغم همه تضییقاتی که قائل شده‌اند را بیان کنند و این سفر دستاورد و نفعی برای جامعه ما به همراه خواهد داشت.

سخنگوی دولت با اشاره به جلسه سران سه قوه درباره مسائل اقتصادی و مصوبات‌آن اظهار داشت: در این جلسه سه مصوبه خوب به تصویب رسید و گزارشی از وضعیت ثبات بازار و همچنین قیمت‌ها و تولید در این جلسه ارائه شد وی یادآور شد: خوشبختانه این گزارش‌ها علائم بسیاری خوبی به‌خصوص در بازار ارز همچنین درخصوص تولیدات ملی و تولیدات داخلی نشان می‌داد.
وی ادامه داد: در جلسه سران قوا در همین راستا ۳ تصمیم اتخاذ شد از جمله اینکه بر اختیارات بانک مرکزی برای تنظیم بازار ارز تاکید شد و همچنین تلاش‌هایی که بانک مرکزی برای ایجاد ثبات نسبی در این بازار انجام داده نیز در این جلسه مورد توجه قرار گرفت.
سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: در بخش دیگری از این جلسه علاوه بر ساماندهی بازار ارز، بحث اختیارات سازمان تعزیرات حکومتی، تنظیم بازار کالا و خدمات نیز مطرح شد. جلسه درباره تنظیم بازار کالا و خدمات تصمیم گرفت مصوبه‌ای را با اختیاراتی که برای وزارت صمت برای یکسال پیش‌بینی شده بود، ارائه کرد.
ربیعی بیان کرد: این مصوبه اشکالاتی داشت و برای اینکه این اشکالات مانع کار نشود مقرر شد ظرف یک ماه آینده این اشکالات مجددا به جلسه ارائه شود، ولی به پیشنهاد قوه قضاییه مقرر شد قوه قضائیه و قوه مجریه هر دو با هم طرحی را برای اختیارات مورد نیاز ارائه کنند و در جلسه آتی این طرح درخصوص تعزیرات حکومتی و افزایش اختیارات تصویب شود.
وی با بیان اینکه این دو مصوبه به یکسان شدن قیمت‌ها کمک می‌کند، اظهار داشت: در این جلسه همچنین مطرح شد که در یک بازار روی یک کالای مشخص چند قیمت مشاهده می‌شود و تاکید شد که قیمت‌ها حتما باید برچسب داشته باشند که به کنترل بیشتر در بازار کالا کمک می‌کند.

ربیعی با تاکید بر اینکه هیچ نشانه‌ای مبنی بر صداقت آمریکا از طرف این کشور نمی‌بینیم، گفت: در صورت ادامه وضع موجود اساسا امکان دیدار دو رئیس جمهوری وجود ندارد. از نگاه ایران توقف همه تحریم‌هایی که آمریکا پس از خروج از برجام ایجاد کرده است شرط ضروری برای آغاز یک دیپلماسی سازنده است.
سخنگوی دولت با بیان این که طرف آمریکایی هم می‌تواند در۱+۵ مجدد حضور داشته باشد، اظهار داشت: ما با هر کسی تنها زمانی گفتگو خواهیم کرد که اطمینان پیدا کنیم مشکلات مردم کشور حل خواهد شد. نه حرف و نه بحث و طرح جدیدی وجود ندارد.
وی با تاکید بر لزوم توقف تحریم‌ها و برگشت به قبل از تحریم‌ها تصریح کرد: این موضوع پیش شرط نیست و به اعتقاد من طبیعی‌ترین حق ماست. آمریکا برای نشان دادن عزم و صداقت خود در این مسیر جدا از رفع تحریم‌ها باید به ملت ایران احترام بگذارد و شرایط لازم برای تامین حقوق ملت ایران را فراهم کند. ما در حال حاضر هیچ کدام از شرایط را برای دیدار دوجانبه مهیا نمی‌بینیم.

سخنگوی دولت تاکید کرد: ما یک بار تحت تحریم مذاکره کردیم و دیگر تحت تحریم مذاکره نخواهیم کرد. اگر ترامپ اقدامات لازم را انجام دهد و اعتماد را به ما بازگرداند و به ملت ایران احترام بگذارد؛ چارچوب‌های قبلی ۱+۵ به قوت خود باقی است و مذاکرات می‌تواند در آن چهارچوب ادامه پیدا کند.
وی ادامه داد: اینکه فقط حرف زده شود که ما آماده مذاکره هستیم؛ چه مسئله‌ای را حل می‌کند؟ اینکه ما در عرض ۲۴ ساعت مشکلات را حل می‌کنیم به چه معناست؟ اینکه ایران باید پیشرفت کند به چه معناست و چه چیزی را می‌خواهد ثابت کند؟ شاخصه‌های این پیشرفت چیست؟ مردم ایران این سوال را از ما می‌پرسند؛ که وقتی چنین حرفی زده می‌شود چه اتفاقی خواهد افتاد.
ربیعی یادآورشد:اگر شما می‌خواهید ایران پیشرفت کند اولین بحث این است که به جایی باز گردید که فشار را بر مردم ایران آغاز کردید و زحمت مردم ایران را افزایش دادید و باید به همان شرایط بازگشت.

سخنگوی دولت گفت: اگر ابتکارات اروپایی‌ها سامان بگیرد که البته جدای از این سفر است، می‌توان ملاقات‌هایی با اروپایی‌ها داشت. در‌های مذاکره و دیپلماسی با کشور‌های مهم آسیایی هرگز بسته نبوده است تا بتوانیم منافع مردم را تامین کنیم. ما باید هم منافع مردم و هم‌آبروی ایرانی را تامین کنیم و هم اینکه نمی‌خواهیم تحریم‌ها دوباره شرایطی را برای کشور رقم بزند؛ بنابراین باید اطمینان حاصل کنیم که تحریمی وجود نخواهد داشت.
برچسب ها: ربیعی ، تحریم ، پهپاد
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۳°    ۳۵°