وزارت کار به دادخواست همه کارگران پاسخ می دهد

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
21:43 - پنجشنبه 19 تير 1399
کد خبر : ۷۱۹۴۶۲
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۵ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۰
مدیرکل روابط کار و جبران خدمت وزارت کار معتقد است: وزارتخانه متبوعش به دادخواست هر کارگری حتی در صورت نداشتن مدرک رسمی، پاسخ می دهد و تعداد 3/5 میلیون کارگر فراموش شده، آمار درستی نیست.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
کوروش یزدان  در گفتگوی ۱۸:۳۰ در واکنش به خبر وجود ۳/۵ میلیون کارگر فراموش شده (کارگرانی که فعالیت زیرزمینی دارند) در کشور گفت: چنین آماری وجود ندارد و لازم است چنین آمار‌هایی بر اساس مشاهدات میدانی و مستندات اعلام شود.

او با بیان اینکه رسیدگی به شکایات کارگران به روابط کاری صرف منوط نیست، افزود: در مواردی که کارگر حتی مدرک رسمی دال بر فعالیت در واحدی را نداشته باشد، بازرسان ما پیگیری، نظارت و احصاء می‌کنند.

یزدادن ادامه داد: به طور کلی کارگاه رسمی یا غیررسمی حوزه بررسی ما نیست؛ بلکه هر عملی در هرجایی صورت بگیرد، مشمول بررسی کارشناسان ما خواهد شد.
 

کورش یزدان سپس از آغاز ثبت نام کارگران و کارفرمایان سراسر کشور در دفاتر پیشخوان دولت برای دریافت خدمات غیرحضوری با عضویت در سامانه جامع روابط کار خبرداد و گفت: با راه‌اندازی سامانه جامع روابط کار تقریبا تمامی خدمات حوزه روابط کار به صورت الکترونیکی و غیر حضوری ارائه می‌شود.

او گفت: تمام دفاتر پیشخوان دولت در سراسر کشور مکلف شدند در صورت مراجعه کارگران و کارفرمایان نسبت به احراز هویت آنان و تخصیص نام کاربری و رمز عبور برای آن‌ها به منظور استفاده از خدمات سامانه جامع روابط کار و برخورداری از کارپوشه الکترونیکی اقدام کنند.
 

مدیرکل روابط کار و جبران خدمت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره سامانه جامع روابط کار و خدمات این سامانه به کارگران و کافرمایان گفت: در این سامانه ۴۷ زیرسامانه پیش بینی شده که در حال حاضر دو زیرسامانه «ثبت دادخواست مرحله بدوی» و «مرحله بدوی دادرسی کار» راه‌اندازی شده و کارکنان و کارفرمایان می‌توانند پس از تشکیل پرونده الکترونیکی دادخواست خود را به صورت الکترونیکی از طریق سامانه جامع روابط کار به آدرس www.prkar.mcls.gov.ir بدون مراجعه حضوری به ادارات کار، ثبت کنند.
 
علی خدایی عضو کارگری شورای عالی کاردیگر میهمان برنامه که به تازگی در مصاحبه‌ای آمار تعداد ۳/۵ میلیون کارگر فراموش شده را اعلام کرده است، با انتقاد از ضعف وزارت کار در بازرسی‌های کار گفت: در برخی کارگاه‌ها که محل آن‌ها در تهران مشخص است، قرارداد سفید امضا وجود دارد که اگر کارگری اعتراض کند، به دلیل نبود امنیت شغلی بیکار می‌شود.

نماینده کارگران در شورای عالی کار با اشاره به اینکه گاهی اوقات قرارداد‌هایی با کارگران بسته می‌شود که فقط روی کاغذ است گفت: مفاد قرارداد‌هایی که فقط روی کاغذ است اجرا نمی‌شود و حداقل‌های قانونی برای آن‌ها وجود ندارد و در این صورت کارگر حق اعتراض ندارد.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۵°    ۳۸°