پیشروی در عمق غوطه شرقی- تله های انفجاری-طرح گفتگوی سوری-سوری
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  سه‌شنبه 06 مهر 1400
کد خبر : ۷۲۹۹۵
تاریخ انتشار : شنبه ۰۱ آذر ۱۳۹۳ - ۱۷:۵۶
آخرین خبر ها از سوریه:
ارتش سوریه در ادامه عملیات پیشروی به عمق منطقه غوطه شرقی دمشق، شهر «زبدین» را از تروریست های مسلح پاکسازی کرد و مشاور سیاسی نخست وزیر سوریه نیز از طرح "گفتگوی سوری - سوری" برای حل بحران این کشور خبر داد.
پیشروی در عمق غوطه شرقی/ تله های انفجاری/طرح گفتگوی سوری-سوری

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، ارتش سوریه چند منطقه دیگر را در استان های حلب و حسکه از تروریست ها بازپس گرفتند و کمربندی امنیتی به وسعت 25 کیلومتر ایجاد کردند. یگان های حمایت مردمی نیز حمله گروهک تروریستی النصره به شهرهای شیعه نشین نبّل و الزهراء در حومه شمالی حلب را دفع و تلفات سنگینی به تروریست ها وارد کردند .

منابع امنیتی سوریه نیز شایعه تسلط تروریست ها بر جاده حلب به خناصر را تکذیب و تاکید کردند: این جاده و روستاهای اطراف آن همچنان در کنترل ارتش سوریه است ارتش سوریه پس از پاکسازی شهر زبدین ، هم اکنون درحال پاکسازی تله های انفجاری هستند که تروریست ها در خیابان ها و کوچه های این شهر بجا گذاشتند. زبدین واقع در جنوب شهر ملیحه است و تصرف آن توسط ارتش سوریه به این معناست که گروه های تروریستی تکفیری در حال عقب نشینی از منطقه غوطه به طرف شهر دوما در منتهی الیه شرق غوطه است.

از سوی دیگر راشاتودی از تلاش روسیه برای حل دیپلماسی بحران سوریه در روزهای اخیر خبر داد .روسیه توان دیپلماسی خود را برعملی کردن طرح برگزاری نشستی برای حل سیاسی بحران سوریه متمرکز کرده است . نشستی که آمریکا با مطرح کردن مساله جنک علیه "داعش " و تشکیل ائتلاف علیه این گروه ،سخت می کوشد آن را ناکام کند و یا حداقل به اهداف مورد نظرش نرسد .

مشاور سیاسی نخست وزیر سوریه گفت: مسکو می کوشد تا نقشه جدید ژئوپلتیک جهان را به گونه ای ترسیم کند که آمریکا "یکه تاز میدان " نباشد .

مشاور نخست وزیر سوریه

"عبدالقادر عزوز" افزود: مسکو اصرار دارد تغییرات سیاسی در سوریه براساس برنامه های واشنگتن پیش نرود و از این جهت بود که "میخائیل بوگغدانوف " معاون وزیر خارجه روسیه اعلام کرد، مسکو معتقد است که به قدرت رسیدن مخالفان خارج نشین در سوریه نمی تواند منازعات این کشور را به پایان برساند.

به گفته این کارشناس سیاسی ، هم اکنون دیپلماسی روسیه علاوه بر رایزنی با طرف های مختلف سوری و منطقه ای برای توافق بر سر تاریخ برگزاری این نشست، می کوشد تا نقش آینده حزب الله لبنان به عنوان تشکلی فعال و اثرگذار در برقراری امنیت و ثبات در لبنان و منطقه از خلال این نشست رقم بخورد .

عزوز تاکید کرد: شکی نیست که مسکو از حضور فعال حزب الله در عرصه سیاسی لبنان و منطقه حمایت می کند، چرا که این جنبش نمادی از جریان مقاومت در برابر نیروهای اشغالگر است و جامعه جهانی از خلال قطعنامه های خود که آخرین بار پس از جنک 33 روزه سال 2006 بود ، حزب الله رابه رسمیت شناخته است.

مشاور سیاسی نخست وزیر سوریه همچنین تحرک اخیر مسکو در عرصه خاورمیانه را ناشی از شکل گیری تصویری جدید از برآیند نیروها در محافل بین المللی دانست که روسیه و چین در آن نقش تعیین کننده ، ایفا می کنند .

وی افزود : شاید به نظر برسد آمریکا دست برتر را در محافل بین المللی دارد، اما بی شک حاکم مطلق جهان نیست ، لذا تقابل اظهار نظر مقامات روس و آمریکا در ارتباط با تحولات منطقه را بادر نظر رفتن این شاخص می توان ، تفسیر کرد .

عزوز گفت: دولت سوریه از طرح روسیه برای حل سیاسی بحران براساس "گفت و گوی سوری ، سوری " استقبال می کند، چرا که به مواضع اصولی روسیه در احترام به مبانی حقوق بین الملل و رعایت حاکمیت ملی واستقلال کشورها پایبند است .

مشاور سیاسی نخست وزیر سوریه افزود: مسکو همواره مخالف بکارگیری قدرت نظامی علیه کشورها بوده و خواسته های مردم سوریه را در نظردارد و از این جهت طرح ارایه شده روسیه مبنی بر "رایزنی با گروههای مختلف سوری برای دستیابی به راه حلی سیاسی به منظور برون رفت ازبحران "، جدی به نظر می رسد.

مردم و درگیریهای سوریه

وزیر دفاع سوریه نیزروز جمعه اعلام کرد کشورش عزم خود را برای خشکاندن ریشه تروریسم جزم کرده است.

ژنرال فهد جاسم الفریج هنگام بازدید از یگان های ارتش سوریه مستقر در مناطق « مورک » ، « حلفایا » و « ارزه » در حومه شمالی استان حماه در مرکز سوریه گفت: ما عزم خود را برای ریشه کن کردن تروریسم از سوریه جرم کرده ایم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبرازخبرگزاری شین هوا، ژنرال جاسم افزود: ما امنیت و آرامش را به سرتا سر سوریه بازمی گردانیم و تروریسم را ریشه کن می کنیم.

دانلود

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۵.۴°    ۲۵.۹۹°