سوءاستفاده امریکا از مقر سازمان ملل و صدور روادید برای مقامات ایران

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
22:03 - دوشنبه 05 خرداد 1399
کد خبر : ۷۳۰۳۸۹
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۸ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۶
پس از اقدام غیرقانونی امریکا در خودداری از صدور روادید برای دیپلمات های ایرانی و میانجیگری دبیرکل سازمان ملل، ترامپ ادعا کرد روادید مقامات ایرانی صادر می شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 ساعاتی پس از ابراز نگرانی و تماس دبیرخانه سازمان ملل با نمایندگی امریکا و اظهارات آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل مبنی بر گفتگو با مقامات آمریکایی برای صدور ویزای حسن روحانی، رئیس‌جمهور و محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک، رئیس جمهور امریکا ادعا کرد روادید مقامات ایرانی صادر شده است.

دونالد ترامپ با بیان اینکه گمان می‌کند روادید مقامات ایرانی صادر شده است، افزود: اگر دست من بود به آن‌ها ویزا می‌دادم، وقتی آن‌ها می‌خواهند بیایند، مطمئنا من نیز آن‌ها را دور نمی‌کنم.

این اظهارات گستاخانه ترامپ و سوءاستفاده ابزاری و غیرقانونی امریکا از میزبانی مقر سازمان ملل متحد در شرایطی رخ می‌دهد که بر اساس اصول اولیه این نهاد بین المللی، دولت امریکا متعهد است به تمام اعضای سازمان ملل، بی هیچ بهانه‌ای مجوز ورود دهد و وزارت خارجه و حتی نهاد‌های امنیتی این کشور حق ندارند درباره نمایندگان اعضا و شرکت کنندگان در مجامع محدودیتی قائل شوند یا حتی اظهار نظر موثر کنند.

رئیس جمهور امریکا که حتی در سخنان خود نیز به اختیار نداشتنش در صدور یا عدم صدور روادید برای اعضای سازمان ملل اذعان کرده است، افزود: من اجازه می‌دهم آن‌ها بیایند. به نظر من نشست سازمان ملل بسیار مهم است و ظرفیت‌های زیادی دارد. من نمی‌خواهم برخی از شرکت در آن محروم شوند و اجازه می‌دهم بیایند. برای همین بستگی به خودشان دارد.
مسئولان کشورمان دیروز از احتمال لغو حضور در اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل به دلیل صادر نشدن روادید امریکا خبر داده بودند.

فرهان حق، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل نیز گفت این سازمان مراتب نگرانی خود از این اقدام امریکا را ابراز کرده است.

وی گفت: دبیرخانه از اقدامات محدودکننده اخیر کشور میزبان (امریکا) برای سفر دیپلمات‌های ایرانی نگران است.

فرهان حق افزود: "دبیرخانه دراین باره با نمایندگی‌های دائم امریکا و ایران در سازمان ملل در تماس است.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۳°    ۳۵°