رژیم صهیونیستی مانع تحقق خاورمیانه عاری از سلاح هسته‌ای
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
22:59 - جمعه 07 آذر 1399
کد خبر : ۷۳۰۵۶۶
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۸ شهريور ۱۳۹۸ - ۲۱:۲۲
نماینده دائم ایران در نشست عمومی آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: فعالیت‌های هسته‌ای و لجام گسیخته رژیم کودک کش صهیونیستی، تهدیدی برای منطقه و فراتر از آن است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
آقای غریب آبادی گفت: جامعه بین المللی باید فشار مداومی را بر این رژیم برای پیوستن به معاهده عدم اشاعه تحمیل کند.
سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان ملل در وین گفت: رژیم صهیونیستی مهمترین مانع تحقق خاورمیانه عاری از سلاح هسته‌ای است بنابراین از جامعه بین المللی می‌خواهیم فشار مداومی را بر این رژیم برای پیوستن به معاهده عدم اشاعه تحمیل کند.
کاظم غریب آبادی، در شصت و سومین کنفرانس عمومی آژانس بین المللی انرژی اتمی با موضوع "قابلیت‌های هسته‌ای رژیم صهیونیستی و منطقه خاورمیانه عاری از سلاح هسته ای"، با اشاره به حمایت کامل ایران از ایجاد منطقه خاورمیانه عاری از سلاح‌های هسته ای، افزود: از سال ۱۹۸۰ تاکنون قطعنامه‌های بسیاری در این خصوص و بدون رای گیری تصویب شده اند.

نماینده دائم کشورمان نزد سازمان‌های بین المللی در وین با ابراز نگرانی از کوتاهی‌های صورت گرفته در گذشته و هشدار درباره تبعات ادامه این قصور و کوتاهی ها، اضافه کرد: اگر ما به قصور در این خصوص ادامه دهیم، همچنان شاهد پیامد‌های وخیم علیه تمامیت، اعتبار و اهمیت معاهده عدم اشاعه سلاح‌های هسته‌ای خواهیم بود.
غریب آبادی با تاکید بر اینکه ایران قویا معتقد است پایبندی جهانی به ان. پی. تی و نیز اعمال جهانی پادمان‌های آژانس، به ویژه در منطقه خاورمیانه، به طور موثری موجب ایجاد منطقه عاری از سلاح‌های هسته‌ای می‌شود افزود: واقعیت این است که همه کشور‌های خاورمیانه به غیر از رژیم صهیونیستی عضو ان. پی. تی و در حال اجرای تعهدات خود هستند؛ با این حال، این حقیقت که قابلیت هسته‌ای پنهانی رژیم اسرائیل یک تهدید جدی مداوم برای امنیت همسایگان و دیگر کشورهاست، از طرف برخی کشور‌های خاص نادیده گرفته می‌شود.
سفیر کشورمان اضافه کرد: مایه تاسف است که رژیم اسرائیل که عضو ان. پی. تی نیست، به پشتوانه حمایت نظامی و سیاسی برخی کشور‌های خاص، با گستاخی به اجرای برنامه نظامی زیرزمینی هسته‌ای خود ادامه می‌دهد و حتی قصد خود برای الحاق به این معاهده را نیز اعلام نکرده است.
غریب آبادی با ابراز تاسف از اینکه کنفرانس بازنگری ان. پی. تی در سال ۲۰۱۵ به علت موضع گیری نامناسب برخی کشور‌ها در حمایت از یک عضو غیر ان. پی. تی ناکام ماند، گفت: این موضوع باید به عنوان یک عقب نشینی جدی دیده شود که عواقب وخیمی را برای امنیت بین المللی و منطقه‌ای در بر داشته است.
وی همچنین با تاکید بر اینکه یکپارچگی پادمان‌های جامع آژانس در خاورمیانه باید در دستورکار همه دولت‌ها باشد، افزود: رویکرد‌های گزینشی در منطقه خاورمیانه در این خصوص، بقاء رژیم پادمان‌های آژانس را به خطر می‌اندازد.
نماینده دائم کشورمان با بیان اینکه حفظ وضعیت موجود در خاورمیانه دیگر به عنوان یک گزینه مطرح نیست، افزود: نادیده گرفتن حقایق میدانی در خاورمیانه نه به مصلحت منطقه و نه به مصلحت جامعه بین المللی است؛ و وی افزود: ایران اعتقاد عمیق دارد که تنها راه حل این وضعیت، اعمال فشار دائم بر روی رژیم صهیونیستی برای الحاق فوری و بدون پیش شرط به ان. پی. تی، و قرار دادن همه فعالیت‌ها و تاسیسات هسته‌ای زیر زمینی این رژیم تحت پادمان‌های جامع آژ انس است.
غریب آبادی گفت:حضور خطرناک و مداوم تاسیسات هسته‌ای غیر ایمن رژیم اسرائیل نباید دیگر تحمل شود و نخستین گام در این راستا، باید ممنوعیت کامل و جامع ارسال همه تجهیزات، اطلاعات، مواد و تاسیسات مرتبط هسته‌ای در این خصوص باشد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۵°    ۱۲°