برگشت ناپذیری تبعات تغییرات اقلیمی

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
13:44 - پنجشنبه 14 فروردين 1399
کد خبر : ۷۳۰۷۱۹
تاریخ انتشار : جمعه ۲۹ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۸:۱۱
دانشمندان هشدار دادند برخي تبعات تغييرات اقليمي بر روي اقيانوس ها و مناطق منجمد زمين برگشت ناپذير است و بشريت بايد براي آن آماده شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

گزارش كارشناسان آب و هوايي سازمان ملل متحد كه اواخر ماه اوت به دست خبرگزاري فرانسه رسيد و احتمال دارد پيش از انتشار در 25 سپتامبر اصلاح شده باشد، به فهرست طولاني از تاثيرات فاجعه بار تغييرات اقليمي بر روي اقيانوس ها اشاره مي كند كه با بالا آمدن آب ها آغاز مي شود.
گرم شدن آب درياها از جمله اثرات تغييرات اقليمي است.
به گزارش خبرگزاري فرانسه از پاريس، اقيانوس ها يك چهارم گازهاي گلخانه اي توليد شده توسط انسان و همچنين 93 درصد گرماي ناشي از تغيير آب و هوايي را جذب مي كنند. در نتيجه درياهاي سياره آبي گرم تر، اسيدي تر مي شوند و ميزان شوري آب آنها كاهش مي يابد و اين بر اسفنج هاي دريايي تاثير مي گذارد.
فركانس، شدت و موج گرماي دريايي همانند آنچه كه ديواره بزرگ مرجاني را تخريب كرد، افزايش مي يابد.
پديده ال نينو كه موجب آتش سوزي جنگل ها، طوفان ها و شيوع اپيدمي ها مي شود، بدون كاهش انتشار دي اكسيد كربن دو برابر خواهد شد.
منابع غذايي موجود در آب و هواي استوايي كم عمق ممكن است تا 40 درصد كاهش يابد. گونه هاي دريايي، پلانكتون ها و همچنين ماهي ها و پستانداران از سال هاي 1950 با تاثير عمده بر اكوسيستم دريايي ناچار به مهاجرت شدند.
يكي ديگر از تبعات تغييرات اقليمي بالا رفتن آب درياست.
سطح آب دريا تا سال 2100 در مقايسه با سال هاي 1980 تا 2000 و با جهاني كه دماي آن دو درجه بيشتر مي شود قرار است حدود 43 سانتيمتر افزايش يابد. اما در صورتي كه دماي هوا 3 تا 4 درجه بيشتر باشد ميزان بالا رفتن آب 84 سانتيمتر خواهد بود.
در قرن بيست و دوم روند تحول سطح آب درياها ممكن است تا صد برابر سريعتر باشد و از 3.6 ميليمتر در سال در حال حاضر به چند سانتيمتر برسد.
بدون فعاليت حفاظتي عمده، هزينه سالانه جاري شدن سيل مرتبط با خيزاب ها ممكن است تا سال 2100 صد تا هزار برابر شود.
در برابر بالا آمدن آب اقيانوس ها‎، مناطق ساحلي كه امكانش را داشته باشند خاكريز مي سازند و فقيرترها محكوم به جابه جايي ساكنان منطقه هستند. حتي در جهان دو درجه گرمتر، بالا آمدن آب مي تواند محل سكونت 280 ميليون نفر را زير آب ببرد.
احتمالا تا سال 2100 بين 20 تا 90 درصد تالاب ها به دليل بالا آمدن سطح آب از بين خواهند رفت.
طي 60 سال تراكم اكسيژن در محيط هاي دريايي دو درصد كاهش مي يابد و در صورتي كه انتشار دي اكسيد كربن كاهش نيابد اين ميزان به 3 يا 4 درصد خواهد رسيد.
گرم شدن آب و آلودگي هاي ساحلي عامل گسترش مناطق مرده است كه ميزان بسيار اندكي اكسيژن مانع از جريان زندگي دريايي در آن مي شود.
صخره هاي مرجاني كه زندگي نيم ميليارد نفر براي تغذيه به آنها وابسته است و از سواحل حفاظت مي كنند، حتي با گرم شدن 1.5 درجه اي زمين نسبت به دوران پيش از صنعتي شدن، 90 درصد كاهش مي يابد. اين خطر وجود دارد كه با افزايش دو درجه اي دماي زمين هيچ صخره مرجاني زنده نماند. دماي زمين تاكنون يك درجه افزايش يافته است.
دو كلاهك يخي زمين در جنوبگان و گرينلند از سال 2006 سالانه دست كم 430 ميليارد تن از حجم خود را از دست داده اند كه اصلي ترين عامل افزايش سطح آب اقيانوس هاست.
دو ميليارد نفر بر روي زمين براي تامين آب شيرين خود به يخچال هاي طبيعي وابسته اند كه آنها نيز كوچك شده اند. اين يخچال هاي طبيعي كه در كوه هاي آلپ، قفقاز و اسكانديناوي واقع شده اند احتمالا 80 درصد حجم خود را تا سال 2100 از دست خواهند داد.
كوهستان ها هم قرار است بخش قابل توجهي از پوشش برفي خود را از دست بدهند كه تاثير بسياري بر كشاورزي، گردشگري و تامين انرژي خواهد داشت.
در صورتي كه گرم شدن زمين با سرعت كنوني ادامه يابد و گازهاي گلخانه اي بيشتري توليد شود، يك سوم تا 99 سطح منجمد زمين هم ممكن است تا سال 2100 از بين برود.
با آب شدن يخ ها و از بين رفتن سطح منجمد، ميزان جيوه و مواد سمي در آب آشاميدني افزايش خواهد يافت. سطح منجمد حاوي حدود 800 هزار تن جيوه است.

برچسب ها: تغییرات ، اقلیمی ، زمین ، هشدار
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۸°    ۱۸°