فعالیت پلیس امنیت اقتصادی در گمرکات آغاز شد

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
00:50 - يکشنبه 11 خرداد 1399
کد خبر : ۷۳۱۱۳۷
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳۱ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۷:۵۷
با استقرار نخستین یگان پلیس امنیت اقتصادی در گمرک شهید رجایی بندرعباس، استقرار نیروی انتظامی در گمرکات کشور آغاز شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
  جانشین فرمانده نیروی انتظامی روز یکشنبه در مراسم استقرار و آغاز فعالیت پلیس امنیت اقتصادی در گمرک شهید رجایی گفت: ۱۵۷مبداء گمرکی در کشور وجود دارد که تا پایان امسال پلیس در ۱۳مبداء گمرکی مستقر خواهد شد.

سردار ایوب سلیمانی افزود: این اقدام در راستای پیشگیری از قاچاق کالا و برای ایجاد امنیت خاطر در فعالان اقتصادی به عنوان سربازان خط مقدم جنگ اقتصادی و جلوگیری از فعالیت سوءاستفاده کنندگان از شرایط ویژه کشور است.

وی با تاکید بر ضرورت هوشمندسازی فعالیت‌های حوزه پیشگیری و مبارزه با قاچاق کالا تصریح کرد: نیروی انتظامی در کنار دستگاه‌ها و نهاد‌هایی مانند گمرک و بنادر و دریانوردی بخشی از چرخه تامین امنیت اقتصادی است و می‌تواند زبان گویای آن‌ها نیز باشد.

جانشین فرمانده نیروی انتظامی تصریح کرد: در شرایطی که روزانه حدود ۳هزار کانتتینر کالا فقط از بندر شهید رجایی خارج می‌شود نمی‌توان بدون استفاده از تجهیزات بر روند ورود و خروج کالا نظارت موثر داشت.

به گفته سردار سلیمانی هم اکنون تنها یک دستگاه ایکس ری در بندرشهید رجایی مستقر است که در صورت فعالیت کامل، روزانه می‌تواند ۲۰۰کانتینر را کنترل کند.

این مقام انتظامی یادآور شد: رایزنی‌هایی با شرکت‌ها و سرمایه گذاران بخش خصوصی انجام شده تا تجهیزات نظارتی مورد نیاز مانند دستگاه "ایکس ری" را تامین و در گمرکات مستقر کنند و هزینه‌های انجام شده را نیز با دریافت وجه از صاحبان کالا جبران کنند.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به کمبود تجهیزات و فرآیند‌های فعلی، گفته‌هایی مانند این که ۹۰درصد قاچاق کالا از مبادی رسمی انجام می‌شود نه در مقام نفی و اثبات مستند نیست.

سردار سلیمانی ادامه داد: پلیس در مبارزه با قاچاق کالا و تامین امنیت اقتصادی تمام اقتضائات و شرایط را در نظر گرفته و سیاست انعطاف حدااکثری خواهد داشت، اما فصل الخطاب قانون است و نیروی انتظامی در هیچ شرایطی اجرای قانون را رها نمی‌کند.

وی با تاکید بر ضرورت بکارگیری تجهیزات پیشرفته و هوشمندسازی در مسیر تامین امنیت اقتصادی ادامه داد: نزدیک به ۲۳هزار شناور در دریا تردد می‌کنند و هزاران دستگاه تانکر نفتکش نیز در جاده‌ها فعالیت می‌کنند که اگر مانند اتوبوس‌ها به سامانه‌های رهگیری مجهز شوند، پلیس بر فعالیت آن‌ها نظارت نرم افزاری خواهد داشت و دیگر نیازی به تعقیب و گریز و درگیری در دریا و خشکی نخواهد بود.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۳°    ۳۶°