بازسازی ۷۵ هزار واحد مسکونی سیل‌ زده

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
06:21 - شنبه 14 تير 1399
کد خبر : ۷۳۲۳۵۹
تاریخ انتشار : جمعه ۰۵ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۴
مدیرکل بازسازی بنیاد مسکن گفت: حدود ۷۵ هزار واحد مسکونی آسیب دیده ناشی از سیل که نیاز به بازسازی داشت، قریب به اتفاق آنها، با وام و کمک بلاعوض، تعمیر و بازسازی شده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
جودی، با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری دیروز پنجشنبه شب شبکه دو سیما افزود: بر اساس ارزیابی‌ها ۶۵ هزار واحد مسکونی به علت سیل تخریب شد که نیاز به ساخت دوباره داشت که از این تعداد تاکنون کار اجرایی ۴۰ هزار واحد آغاز شده است و در مراحل مختلف ساخت هست و بر اساس برنامه، کار ساخت آن‌ها تا پایان امسال به پایان می‌رسد و همچنین ۵۰۰ واحد مسکونی در مناطق سیل زده استان گلستان در این هفته به بهره برداری می‌رسد.
 
جودی ادامه داد: بیشتر هدف ما ساخت واحد‌های آسیب دیده مناطق سردسیر بود تا به فصل سرما نرسیم و استان‌هایی مانند خوزستان، فصل کار اجرایی آن‌ها در حال آغاز است، زیرا در گرمای ۴۷ و ۴۸ درجه نمی‌شد کار اجرایی کرد.

وی افزود: تاکنون حدود ۳۴ هزار واحد، پی کنی و فوندانسیون ۲۱ هزار و ۵۸۷ واحد اجرا و سقف ۷ هزار و ۲۰۰ واحد هم تکمیل شده است.
 
 جودی در پاسخ به این پرسش که چرا وعده رئیس جمهور مبنی بر پایان کار واحد‌های تعمیری تا تیر امسال عملی نشده است؟ گفت: به ۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات نیاز داریم. در مرحله نخست از منابع قرض الحسنه بانک‌ها حدود ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان تامین شد و تا مرداد با این رقم کار را انجام دادیم، اما ۲ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان مرحله دوم حدود ۱۰ روز است که عملیاتی شده است.

وی افزود: کل کمک بلاعوض مورد نیاز مردم یعنی ۱۹۰۰ میلیارد تومان به صورت کامل از طرف دولت به ما پرداخت شده است که از این رقم حدود ۱۲۰۰ میلیارد تومان را به مردم پرداختیم و بقیه هم آماده است که متناسب با پیشرفت کار به آن‌ها پرداخت می‌کنیم.

مدیرکل مدیریت بحران وزارت جهاد کشاورزی هم با حضور در این برنامه گفت: در بازسازی و احیای زیرساخت‌های خسارت دیده ناشی از سیل، نوسازی حدود ۵ هزار کیلومتر جاده‌های بین مزارع، تامین ۵۶۰ ایستگاه پمپاژ به علاوه ۱۳۶۸ کیلومتر انتقال آب با لوله و کانال و همچنین زه کشی بیش از ۸ هزار هکتار از اراضی کشاورزی را عملیاتی کردیم.

موسوی افزود: حدود ۳۶۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی و باغی آماده کشت شد که ۲۰۰ هزار هکتار آن کشت مجدد شد و حدود ۲۰۰ واحد مرغداری و ۶۰۰ واحد دامداری سنتی و ۳۰۰ واحد آبزی پروری، مرمت و احیاء شد و به تولید برگشت.

وی ادامه داد:حدود سه هزار میلیارد تومان برای امهال تسهیلات خسارت دیدگان اختصاص یافت و بین بانک‌ها توزیع و شیوه نامه‌ها و نحوه پرداخت آن آغاز شد.

موسوی اضافه کرد: ۲ هزار و ۶۹۱ میلیارد تومان کمک بلاعوض را برای سیل زدگان در مصوبه داشتیم که تاکنون در سامانه «سجاد» در این باره ۳۰۰ هزار پرونده تشکیل شد که از این تعداد ۲۴۸ هزار و ۳۰۰ پرونده توسط کمیته‌های تخصصی شهرستان‌ها بررسی و تائید شد.

مدیرکل مدیریت بحران وزارت جهاد کشاورزی گفت: ۱۷۰ هزار پرونده اراضی زراعی و باغی یعنی حدود ۷۰ درصد کل این پرونده‌ها توسط پژوهشگاه فضایی تائید شد و ۱۲۵ هزار پرونده هم به تائید کارگروه استانی رسید و ۷۱ هزار پرونده با ۵۴۱ میلیارد تومان هم به مرحله پرداخت رسید.

وی افزود: در تامین و پرداخت تسهیلات ارزان قیمت، ۲ هزار و ۵۵۰ میلیارد تومان مصوب شده بود که تاکنون ۱۰۵ هزار پرونده با حدود ۷۰۰ میلیارد تومان تسهیلات بانکی به بانک‌های عامل معرفی شد و تاکنون حدود ۱۹ هزار پرونده با ۱۹۰ میلیارد تومان تسهیلات به مرله پرداخت رسید که بانک کشاورزی تاکنون بهترین همکاری را داشته است.

معاون عمرانی استانداری لرستان نیز در ارتباط تصویری با این برنامه گفت: در بخش احداث واحد‌های مسکونی و تعمیری حدود ۴۶ هزار و ۶۰۰ واحد مسکونی در استان لرستان ارزیابی شد که حدود ۳۵ هزار واحد خسارت دیدند که از این تعداد، ۳۳ هزار واحد به بانک‌ها معرفی شد و از این رقم ۳۲ هزار واحد به مرحله پرداخت رسیده است.

گودرز امیری افزود: برخی از متقاضیان که خودشان می‌خواستند واحد‌های خود را احداث کنند با مشکلاتی برخوردند که دوباره از طریق پیمانکاران بنیاد مسکن و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی وارد شدند که آن‌ها نیز در حال ساخت این واحد‌ها هستند.

وی اضافه کرد: ساخت دیوار‌های حفاظتی رودخانه‌ها در شهر پل دختر آغاز شده و از ۱۵۰۰ ستونی که مدنظر بوده حدود ۵۰۰ ستون، اجرا شده است و حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد پیشرفت دارند.

آقای امیری گفت: جاده خرم آباد-پل دختر حدود ۱۰۷ کیلومتر است که حدود ۲۰ کیلومتر آن به علت سیل، آسیب جدی دیده بود که ساختمان‌ها مرمت شد و پیمانکاران مشغول مرمت ۲ پل هستند و بازسازی جاده پل دختر تا معمولان به پایان رسیده است و از معمولان تا خرم آباد حدود ۷ کیلومتر آسیب دیده بود که یک کیلومتر آن به پایان رسیده است و بقیه تا دو هفته دیگر تکمیل می‌شود و به بهره برداری می‌رسد.

وی ادامه داد: ساخت دیوار حفاظتی پل دختر تا پایان بهمن به پایان می‌رسد و برای بقیه دیوار‌های حفاظتی برنامه زمان بندی تنظیم شده است که امیدواریم کار ساخت آن‌ها تا پیش از وقوع سیل بعدی به پایان برسد.
 
معاون عمرانی استانداری لرستان گفت: اعتباراتی که در بحث لایروبی و ایجاد دیوار‌های حفاظتی رودخانه‌ها به این استان اختصاص داده شده تقریبا یک دهم خساراتی است که به استان وارد شده است.

امیری افزود: بالغ بر ۴۰۰ میلیارد تومان نیاز داریم، اما حدود ۴۵ میلیارد تومان به ما پرداخت شده است و سعی می‌کنیم نقاط حساس و اولویت دار را به انجام برسانیم.

وی با اشاره به اینکه به ندرت مردمی هستند که از چادر به عنوان سرپناه استفاده کنند، گفت: برای واحد‌های شهری که نیاز به ساخت داشت ۱۲ میلیون تومان و برای واحد‌های روستایی، ۶ میلیون تومان برای اجاره بها پرداخت شد.

مدیرکل مدیریت بحران وزارت جهاد کشاورزی گفت: بانک کشاورزی بیشترین همکاری و بانک ملت کمترین همکاری را در پرداخت تسهیلات به سیل زدگان داشته اند.

موسوی درباره میزان همکاری بانک‌های عامل در پرداخت تسهیلات به خسارت دیدگان ناشی از سیل افزود: بانک کشاورزی بهترین همراهی را داشته و بانک ملی هم همکاری خوبی کرده است، اما بانک ملت حتی یک ریال پرداخت نکرده و بانک صادرات فقط ۲۱ پرونده را پرداخت کرده است و این در حالی است که منابع مالی در اختیار وزارت جهاد کشاورزی با هماهنگی وزارت کشور در میان بانک‌های عامل توزیع شده است.

وی گفت: پژوهشگاه فضایی ایران ۷۰ درصد پرونده‌های زراعت و باغبانی شامل ۱۷۰ هزار پرونده را تأیید کرده است و خوستار اصلاح ۲۹ درصد شده و فقط یک درصد پرونده‌ها شامل هزار و ۴۳۸ پرونده را رد کرده است که این نشان می‌دهد کار‌ها با صحت و دقت در حال انجام است.

مدیرکل مدیریت بحران وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه محدودیت منابع نداریم، تصری کرد: بررسی‌ها در شرف پایان است و در دو هفته آینده شتاب مضاعفی در پرداخت تسهیلات طرح‌ها خواهیم داشتم.

موسوی گفت: ۳۱ هزار پرونده در استان لرستان بررسی شده و ۲۹ هزار پرونده در حال پرداخت است.

وی ادامه داد: ۱۰۵ هزار پرونده با ۷۰۰ میلیارد تسهیلات قرض الحسنه را به بانک‌های عامل معرفی کردیم که تاکنون ۱۹ هزار پرونده با ۱۹۰ میلیارد تومان پرداخت شده است.

مدیرکل مدیریت بحران وزارت جهاد کشاورزی گفت: از کل ۱۳ هزار و ۷۱۰ میلیارد تومان خسارتی که به بخش کشاورزی وارد شد حدود ۲۶ درصد آن مربوط به زیرساخت‌ها بوده است.

وی افزود: ۲ هزار میلیارد تومان، پیش نویس تصویب نامه دولت آماده و قرار شد در هفته آینده در دستور کار دولت قرار گیرد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری گلستان هم در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: ۴۸۵ میلیارد تومان برآورد خسارت برای لایروبی بود که از این میزان ۸۰ میلیارد تومان به ما ابلاغ شده، اما فقط ۶۰ میلیارد تومان آن تخصیص داده شده است.

غراوی افزود: ۲ هزار و ۷۰۰ کیلومتر رودخانه استان گلستان، هر سه سال یک بار باید لایروبی شوند، اما متأسفانه این اتفاق نیفتاده و در حال حاضر لایروبی هزار و ۱۰۰ کیلومتر از این رودخانه‌ها ضروری است.

وی ادامه داد: پس از سیل با اینکه ابلاغ اعتباری به استان گلستان نشده بود دستگاه‌های استانی به ویژه شرکت آب منطقه‌ای با فراخوان پیمانکاران خود، عملیات لایروبی را در رودخانه‌های مهم از جمله گرگان رود را اغاز کردند که تاکنون حدود ۱۷۰ کیلومتر رودخانه لایروبی شده است و نیاز به اعتبار تکمیلی داریم.

غراوی اضافه کرد: همه رودخانه‌های استان به علت اینکه شیب زمین کم است و سیلاب، گل و لای زیادی در رودخانه‌ها باقی گذاشته است نیاز به لایروبی فوری دارند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری گلستان گفت: کل اعتباری که به استان گلستان برای جبران خسارت زیرساخت‌ها ابلاغ شده است ۴۹۷ میلیارد تومان است که از این میزان ۲۴۹ میلیارد تومان اعتبارات ابلاغی و ۸۵ میلیارد تومان اعتبارات ملی به استان تخصیص داده شده است.

معاون عمرانی استانداری خوزستان هم در ارتباط تصویری با این برنامه درباره لایروبی رودخانه کارون گفت: بر اساس مطالعات، نقاطی از این رودخانه نیاز به لایروبی داشت. در جا‌هایی که لازم بود این لایروبی‌ها در نظر گرفته شده و لایروبی در شهر اهواز به طول ۳۰ کیلومتر هم در حال انجام است.

فاضل عبیات افزود: در انتهای رودخانه کرخه به هورالعظیم نیز لایروبی در حال انجام است و علاوه بر آن بحث جداره‌های رودخانه و سیل بند‌ها هم در نظر گرفته شده که مجموع آن‌ها و مقاوم سازی روستا‌ها در حال انجام است.

وی افزود: لایروبی رودخانه کارون به حدود ۳۰ میلیارد تومان بودجه نیاز دارد که ۸ میلیارد تومان اختصاص داده شده و برای لایروبی رودخانه کرخه هم ۲۰ میلیارد تومان نیاز است که اعتباری اختصاص داده نشده است.
آقای عبیات ادامه داد: کانال‌های سیلاب بر در خوزستان بسیار مهم هستند که به حدود ۶۴۰ میلیارد تومان نیاز دارد که در حال تأمین اعتبار و تخصیص هستیم.

وی افزود: حدود ۲ هزار کیلومتر راه در استان خوزستان تحت تأثیر سیلاب قرار گرفته که در ۳۴ نقطه مناقصات برگزار شده و کار در حال انجام است.
 
 عبیات ادامه داد: برای جبران خسارت راه‌ها به ۸۵۰ میلیارد تومان نیاز است که حدود ۲۵۲ میلیارد تومان، مصوب و تخصیص داده شده است.
برچسب ها: باز سازی ، مناطق ، سیل زده
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۳°    ۳۵°