درمان ژنتیکی ایدز کشف شد

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
05:07 - شنبه 10 خرداد 1399
کد خبر : ۷۳۲۶۸۸
تاریخ انتشار : شنبه ۰۶ مهر ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۶
محققان با استفاده از مهندسی ژنتیک روشی ابداع کرده اند تا به کمک آن بتوان ویروس ایدز را در بدن انسان نابود کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
به نقل از مهر، مدت‌ها است که دانشمندان مشغول تحقیق درباره درمانی برای بیماری ایدز هستند. پیشرفت‌های آنان به خصوص در حوزه دارو‌های آنتی رترو ویرال قابل توجه است. این دارو‌ها اجازه نمی‌دهند ویروس ایدز در بدن انسان تکثیر شود.

این امر سبب می‌شود سیستم ایمنی بدن بتواند خود را در برابر خسارت‌های بیشتر ترمیم کند. با این وجود دارو‌های آنتی رترو ویرال تا زمانی از بدن محافظت می‌کنند که بیمار آن‌ها را مصرف می‌کند. تکیه بر دارو‌ها بدان معنا است که ویروس ایدز دوباره باز می‌گردد. از آن بدتر اینکه ممکن است بدن بیمار نسبت به داروی مذکور مقاوم شود بنابراین تضمینی برای تاثیرگذاری عملکرد آن‌ها در آینده وجود ندارد.

با این وجود هنوز فرصتی برای بهینه سازی دارو‌ها وجود دارد. درهمین راستا محققان دانشکده پزشکی سن دیه گو قصد دارند با کمک مهندسی ژنتیک مخزن ویروس‌های ایدز داخل سلول‌ها را از بین ببرند.

بر اساس گزارش دیجیتال ترندز، طارع رعنا استاد این دانشگاه می‌گوید:به وسیله اصلاح ژنتیکی یک RNA کدگذاری نشده می‌توان حتی در صورت قطع درمان هم از ظهور دوباره HIV در سلول‌های T و «میکروگلیا» جلوگیری کرد. به عبارت دیگر ما یک درمان بالقوه برای ریشه کنی HIV و ایدز داریم.

این پژوهش بر اساس کشف ژن نوظهوری است که اخیراً صورت گرفته و به نظر می‌رسد قادر است تکثیر ویروس اچ آی وی در سلول‌های ایمنی از جمله ماکروفاژها، میکروگلیا و سلول‌های T را تنظیم کند.

محققان این درمان را HIV-۱ Enchanced LncRNA یا HEAL نام گذاری کرده اند. آن‌ها در این پژوهش از ابزار مهندسی ژنتیک CRISPR-Cas ۹ استفاده کردند. پژوهش‌های آنان نشان می‌دهد این روش می‌تواند حتی پس از قطع دارو‌های آنتی رترو ویرال از ظهور دوباره ایدز جلوگیری کند.

رعنا در این باره می‌گوید: این روش یک درمان احتمالی است البته هنوز باید منتظر نتیجه آزمایش‌ها روی حیوانات باشیم. این آزمایش‌ها نشان می‌دهد آیا HEAL می‌تواند ذخایر ویروس‌ها را نابود کند یا خیر.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۳°    ۳۷°