نشست رئیس رسانه ملی با جمعی از نمایندگان مجلس

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
15:20 - چهارشنبه 18 تير 1399
کد خبر : ۷۳۳۲۱۷
تاریخ انتشار : دوشنبه ۰۸ مهر ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۷
رئيس رسانه ملی گفت: مشي ما در صدا و سيما اين است كه ضمن حمايت از همه خدمت گزاران نظام به ويژه قواي سه گانه و نيروهاي مسلح، باید زبان گوياي مردم باشيم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
دکتر علی عسکری در نشست با اعضای فراکسیون دیپلماسی عمومی و منافع ملی مجلس که بعد از بازدید از استودیو‌های شبکه العالم در دفتر ریاست سازمان گرد هم آمده بودند افزود: رسانه ملی به طور ۲۴ ساعته با ده‌ها شبکه رادیویی و تلویزیونی موضوعات و مسائل مردم را پیگیری میکند و البته معتقدیم در این زمینه تا نقطه مطلوب فاصله داریم و آنطور که باید مسائل و مشکلات مردم را بیان نمیکنیم.

رئیس سازمان صدا و سیما با اشاره به تنوع و تعدد شبکه‌های رسانه ملی تأکید کرد: امید آفرینی به مردم، تبیین خدمات سه قوه و تحکیم امنیت ملی سیاست اصلی رسانه ملی است که به طور ۲۴ ساعته در صدا و سیما بر اساس آن برنامه پخش میشود و البته ممکن است در میان پخش انبوه برنامه‌ها با این خط مشی، اشتباهات جزئی رخ دهد که این اشتباهات به هیچ وجه از نگاه ما پنهان نمیماند و به موقع اصلاح میشود.

وی افزود: برای تولید هر بسته رسان‌های هم باید به منافع مردم و هم به مصالح کشور که موضوعات بسیار گسترد‌های هستند توجه داشت و همین امر پیچیدگی کار را در رسانه بیشتر میکند.

آقای علی عسکری با بیان اینکه اوضاع کشور در هر زمان اقتضائاتی دارد گفت: ما راه نقد سازنده را در بیان مشکلات در پیش گرفتهایم و برای این امر روش نقد منصفانه را تدوین کردهایم و بر آن اساس پیش میرویم.
وی همچنین با بیان اینکه تولید مجموعه‌های تلویزیونی و فیلم‌های انتقادی در نقد عملکرد دولت‌ها در دنیا، امری متداول است گفت: باید تحمل دستگاه‌ها را در کشور برای شنیدن نقد مشفقانه بالا برد ضمن اینکه رسانه ملی نیز باید دقت خود را در بیان نقد‌ها بالا ببرد و از روش‌های هنرمندانه به بهترین نحو استفاده کند.

رئیس رسانه ملی با بیان اینکه عدالتورزی در رسانه بسیار سخت و پیچیده است گفت: همه در رسانه باید اهل اخلاق و دین باشند و راه عدالت را در پیش گیرند که اگر بیعدالتی شود قابل جبران نیست.
آقای علی عسکری با اشاره به برخی هجمه‌ها علیه رسانه ملی گفت: برخی بنا دارند با رسانه بازی سیاسی کنند و اگر رسانه ملی درگیر چنین بازی‌هایی شود از مأموریت اصلی خود باز خواهد ماند و ما ضمن رصد فضای رسان‌های و سیاسی کشور مهمترین دغدغهمان این است که درگیر چنین بازی‌های سیاسی نشویم.
رئیس سازمان صدا و سیما از دسیسه دشمن برای تخریب رسانه ملی در چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی و ضربه زدن به نظام یاد کرد و گفت: رسانه‌های نظام سلطه مثل گرگی درنده در صدد حمله به افکار عمومی ما بودند تا به رویای براندازی نظام جمهوری اسلامی تحقق بخشند و ما در رسانه ملی با همان ابزار دشمن که رسانه بود توانستیم ذیل دیدگاه‌ها و منویات مقام معظم رهبری و همت و هوشیاری مردم سکان هدایت افکار عمومی را در دست بگیریم و رویای باطل دشمن را با تبیین خدمات چهل ساله انقلاب و تشریح دسیسه‌های دشمن برای ناامید کردن مردم، نقش بر آب کنیم.

وی برگزاری راهپیمایی با شکوه ۱۳ آبان و ۲۲ بهمن سال ۹۷ را گواه این مدعا دانست و افزود: وقتی مردم هوشیار ما دیدند که دشمن چه نقش‌های برای مهمترین دستاورد چهل ساله شان یعنی جمهوری اسلامی کشیده است و در عین حال برخی خدمات چهل ساله نظام را که در واقع خودشان آفریده اند از قاب رسانه ملی با روشی هنرمندانه دیدند در راهپیمایی ۱۳ آبان و ۲۲ بهمن ۹۷ آنگونه بینظیر حاضر شدند و برای چندمین بار دشمن را شکست دادند.
آقای علی عسکری با تأکید بر اینکه رسانه ملی یکی از ارکان مهم امنیت ملی است گفت: اکنون رسانه ملی با وجود تمام محدودیت‌های مالی و مشکلات، قریب به ۸۰ درصد مخاطبان را پای خود مینشاند و همواره به عنوان مهم‎ترین دستگاه هدایت افکار عمومیشناخته میشود و از محبوبترین دستگاه‌ها بر اساس نظر سنجی‌های مختلف است.

وی جلب رضایت گروه‌های مختلف مردم با تنوع قومیت‌ها و سلائق و عقاید گوناگون را کاری سخت خواند که رسانه ملی تلاش میکند آن را محقق کند.
رئیس سازمان صدا و سیما با اشاره به پشتوانه عظیم مالی رسانه‌های نظام سلطه از بودجه اندک صدا و سیما در مقابل غول‌های رسان‌های دنیا یاد کرد و گفت: رسانه ملی با بودج‌های کمتر از یک چهارم فقط یک شبکه غربی به مدد تلاش‌های فداکارانه کارکنانش در مقابل صد‌ها شبکه ضد انقلاب ایستاده است.
وی افزود: کشور ما به برکت رهنمود‌های مقام معظم رهبری به قدرتی بزرگ در منطقه بدل شده است که اصرار رؤسای جمهور کشور‌های مختلف برای دیدار با رئیس جمهوری اسلامی ایران در اجلاس اخیر سازمان ملل نشانه‌ای کوچک از این اقتدار بود.
آقای علی عسکری در پایان پخش ده‌ها فیلم و مجموعه تلویزیونی از شبکه‌های ملی، فراملی و استانی و پخش سه مجموعه جدید از شبکه‌های سراسری را کاری سخت دانست که با وجود همه محدودیت‌های مالی و هجمه شبکه‌های ماهوار‌های و فضای مجازی رها شده و در اختیار دشمن، به انجام رسیده است.

پیمان جبلی معاون برونمرزی نیز در این نشست با ارائه گزارشی جامع از مأموریت‌های شبکه‌های برون مرزی گفت: شبکه‌های برون مرزی در خط مقدم جنگ نرم ایستادهاند و در صحنه رقابت با شبکه‌های خارجی تلاش میکند.
وی افزود: معاونت برون مرزی برای انجام مأموریتش در عرصه بینالملل ارتباط تنگاتنگی با نمایندگان مجلس دارد به ویژه نمایندگانی که در حوزه بینالملل و سیاست خارجی کار میکنند.
معاون برونمرزی از ۳۲ شبکه رادیویی و ۱۴ شبکه تلویزیونی این معاونت یاد کرد که برخی از شبکه‌های رادیویی آن قدمتی بیش از ۷۰ سال دارند و در چند حوزه، قاره‌های آمریکا، اروپا، آسیا، افریقا و اقیانوسیه را پوشش میدهند.
وی گفت: با توجه به رشد تکنولوژی به تدریج رادیو‌های برونمرزی به سمت اینترنتی و چند رسان‌های شدن پیش میروند و سعی میکنیم از شبکه‌های اجتماعی نیز در این مسیر بهره ببریم.
آقای جبلی از رویکرد خبری سیاسی شبکه‌های پرستیوی، هیسپانتیوی و العالم یاد کرد و گفت: دیگر شبکه‌های تلویزیونی برون مرزی علاوه بر رویکرد خبری رویکرد متنوع تری از جمله پخش مجموعه تلویزیونی و فیلم و برنامه‌های کودک به زبان‌های مختلف دارند.
وی سپس گزارشی از توفیقات شبکه‌های برونمرزی در حوزه فضای مجازی، میزان بازدیدکننده‌های هر شبکه در صفحات مجازی و رتبه آن‌ها در ارزیابی جهانی، (الکسا) ارائه کرد.
معاون برونمرزی رسانه ملی این توفیق را نشان از تشخیص درست جامعه هدف هر شبکه دانست که از شمال آفریقا تا آمریکای لاتین و قاره‌های دیگر را شامل میشود.
جبلی گفت: برای نخستین بار شبک‌های با زبان هوسا که ویژه غرب آفریقاست با توجه عمق نفوذ راهبردی و علاقه مندی به پیام انقلاب اسلامی در قاره آفریقا راهاندازی کردیم که با توجه به محدودیت‌های مالی سازمان اکنون بر بستر اینترنت برنامه پخش میکند.

العالم سوری نیز از دیگر شبکه‌های برون مرزی بود که آقای جبلی از آن به عنوان نخستین شبکه رسانه ملی یاد کرد که تشکیلات آن از صفر تا صد در خارج از ایران ایجاد شده و با برنامه‌های متعدد برای تحقق منویات مقام معظم رهبری در حوزه اقتدار جمهوری اسلامی و اقناع افکار عمومی این منطقه راه اندازی شده است که با وجود عمر کوتاه خود بسیاری از برنامه‌های این شبکه برجسته شده و مخاطبان زیادی جذب کرده است.
آقای جبلی از راه اندازی پایگاه اطلاع رسانی ایران پرس نیز یاد کرد که بنا بر یکی از بند‌هایی که در حکم رئیس سازمان بر آن تأکید شده است بر شکست انحصار رسانه‎های غربی دلالت دارد و اکنون ۱۰ شبکه خبری دنیا درخواست اشتراک از این شبکه و خرید تصاویر آن را دارند.

وی هدف اصلی شبکه‌های برون مرزی، به ویژه شبکه‌های خبری این معاونت را شکست انحصار رسانه‎های غربی دانست و گفت: راه اندازی نهضت ترجمه و زبان گردانی که موجب تأسیس شرکت‌های اختصاصی در کشور‌هایی نظیر مصر، سوریه، آذربایجان و.. شده است نیز بر دیگر توفیقات معاونت برونمرزی افزوده است و ما توانسته ایم با زبان‌های مختلف مخاطب جذب کنیم.
معاون برون مرزی از رویکرد این معاونت در شبکه‌های برون مرزی که وحدت اسلامی و معرفی اسلام اصیل است سخن گفت و با بیان اینکه بودجه‌های ارزی و ریالی شبکه‌های برون مرزی در مقایسه با شبکهای، چون شبکه الجزیره بسیار کمتر و حدود یک سوم بودجه این شبکه است گفت: رسانه ملی نیازمند حمایت همه دستگاه‌ها خصوصا نمایندگان مردم در مجلس برای انجام مأموریت‎های رسان‌های خویش است.
 
اعضای فراکسیون دیپلماسی و منافع ملی نیز در این نشست به بیان دیدگاههایشان در خصوص رسانه ملی پرداختند و خواستار توسعه سیگنال رسانی و پوشش صددرصدی در همه نقاط کشور، مطالبه و بیان مشکلات مردم، اعتمادسازی در مخاطبان رسانه ملی، رعایت بیطرفی در بیان مسائل و دیدگاه فراجناحی، توجه به فضای مجازی و تدابیر ویژه برای پیشروی متناسب با فناوری‌های روز رسانه، توجه به شهر‌های مرزی و تکمیل پوشش شبکه‌ها در این نقاط، توجه به معیشت و اشتغال مردم شدند.

نمایندگان مجلس حاضر در این نشست همچنین بر اهمیت تقویت شبکه‌های برونمرزی رسانه ملی تأکید کردند و این شبکه‌ها را طلایه دار جبهه فرهنگی در مقابل رسانه‌های استکباری خواندند.
قدردانی از تولید مجموعه تلویزیونی بانوی سردار و عملکرد خوب شبکه‌های برون مرزی به ویژه شبکه الکوثر که مطابق موازین اسلامی به تبیین احکام برای مردم دنیا میپردازد نیز از جمله موضوعاتی بود که در این نشست بیان شد.

در این نشست بیش از ۲۰ تن از نمایندگان عضو در این فراکسیون که از طیف‌های متفاوت فکری در مجلس هستند صریح و صمیمی از انتقاداتشان به برخی برنامه‌های رسانه ملی گفتند و خواستار تعامل بیشتر برنامهسازان صدا و سیما با نمایندگان طیف‌های مختلف خانه ملت شدند.

رئیس سازمان صدا و سیما هم در پایان این نشست شنیدن نظرات مختلف تفکرات گوناگون مجلس را در این جلسه ۳ ساعته بسیار مفید ارزیابی کرد و افزود: همین نظرات متفاوت در این جمع محدود از مجلس نشان میدهد قبول داریم که نمیشود همه سلایق را در همه زمان‌ها راضی نگه داشت، پس باید قطب نمای حرکت ما منافع و مصالح ملی باشد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۳°    ۳۶°