سخنرانی رئیس جمهور در اوراسیا؛ تا ساعاتی دیگر
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
21:24 - دوشنبه 23 فروردين 1400
کد خبر : ۷۳۳۴۲۹
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۰۹ مهر ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۸
رئیس جمهور تا ساعاتی دیگر، در نشست سران کشور‌های عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا، سخنرانی می‌کند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
این نشست در ایروان پایتخت ارمنستان برگزار می‌شود.
آقای روحانی، که به ایروان رفته، بلافاصله پس از ورود به ارمنستان، با رئیس جمهور این کشور دیداری دو جانبه داشت.

رئیس جمهور در این دیدار گفت: توسعه و تحکیم بیشتر روابط با همسایگان از جمله ارمنستان از اصول سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است. آقای روحانی با اشاره به ظرفیت‌های ایران و ارمنستان در حوزه‌های مختلف از جمله انرژی، حمل و نقل و گردشگری افزود: حضور ایران در مناسبات اقتصادی اتحادیه ارواسیا می‌تواند فرصت مناسبی برای گسترش همکاری و فعالیت اقتصادی منطقه باشد.
 

آرمن سرکیسیان " رییس جمهور ارمنستان نیز در این دیدار گفت: کشورش آماده توسعه روز افزون روابط با جمهوری اسلامی ایران در عرصه‌های مختلف بویژه در زمینه‌های اقتصادی، صنعتی، انرژی و محیط زیست است.

رئیس جمهور در دیدار دو جانبه، با نخست وزیر ارمنستان نیز گفت: تهران و ایروان در زمینه‌های مختلف اقتصادی به ویژه انرژی، ساخت نیروگاه‌های آبی، بادی و خورشیدی، حمل و نقل، ارتباطات، فناوری‌های نو، داروسازی و خدمات فنی مهندسی می‌توانند همکاری سازنده‌ای داشته باشند. آقای روحانی افزود: همکاری دو کشور در بخش کریدور شمال به جنوب و اتصال دریای سیاه به خلیج فارس از طریق راه آهن و جاده، به نفع دو ملت و ملت‌های منطقه است. این همکاری می‌تواند جهشی در مناسبات کشور‌های منطقه ایجاد کند. رئیس جمهور با بیان اینکه ایران تا یک ماه آینده نخستین گام را برای فعالیت در قالب اتحادیه اوراسیا بر می‌دارد، گفت: باید کارگروه‌هایی برای آغاز همکاری ایران با اوراسیا تشکیل شود.
 نخست وزیر ارمنستان نیز در این دیدار گفت: مصمم هستیم حجم روابط دو کشور را به ویژه در زمینه اقتصادی افزایش دهیم. نیکول پاشینیان افزود: ایران منبع پایداری برای تامین انرژی و گاز ارمنستان است و ایروان، تمدید موافقت نامه تهاتر گاز و برق با ایران را تا سال۲۰۴۰ میلادی خواستار است. دو طرف همچنین بر اتمام طرح خط سوم انتقال برق میان ایران و ارمنستان تا سال آینده تاکید کردند.

گسترش روابط تجاری و اقتصادی تهران - ایروان در دو نشست جداگانه هیات‌های ایرانی با رئیس جمهور و نخست وزیر ارمنستان بررسی شد.

دیدار‌های جداگانه رئیس جمهور قزاقستان و نخست وزیر سنگاپور با آقای روحانی، برنامه دیگر رئیس جمهور کشورمان پیش از برگزاری نشست سران کشور‌های عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا بود.

وزیر نیرو و معاون نخست وزیر ارمنستان که روسای کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور هم هستند، در ایروان آخرین وضعیت طرح‌ها و توافق‌های دوجانبه را بررسی کردند. آقای اردکانیان پس از این دیدار گفت: زمینه‌های فراوانی برای همکاری دو کشور در بخش انرژی وجود دارد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۳°    ۲۶°