اوراسیا فرصتی برای تقویت مناسبات اقتصادی

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
06:22 - دوشنبه 05 خرداد 1399
کد خبر : ۷۳۳۶۳۶
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۰۹ مهر ۱۳۹۸ - ۲۲:۵۱
ورود به اتحادیه اقتصادی اوراسیا و همکاری با این اتحادیه می‌تواند دروازه جدیدی برای اقتصاد ایران باشد که بتواند با سایر اعضا به راحتی روابط اقتصادی برقرار کند و یا روابط خود را توسعه دهد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
سفر رئیس جمهور به ارمنستان برای شرکت در اجلاس اتحادیه اوراسیا، رسانه‌های داخلی را بر آن داشته تا به بررسی اهداف و چشم‌انداز‌های پیوستن کشورمان به این اتحادیه بپردازند.
 
حجم مبادلات ایران با اعضای این اتحادیه هم اکنون حدود ۲ میلیارد دلار است.

حسن روحانی به فاصله چند روز پس از بازگشت از مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز گذشته به منظور شرکت در نشست دوره‌ای اتحادیه اقتصادی اوراسیا راهی ایروان پایتخت ارمنستان شد؛ سفری که در حاشیه آن مقام‌های سیاسی کشور میزبان و مهمان، رایزنی‌های دوجانبه اقتصادی و سیاسی نیز با یکدیگر خواهند داشت.
 
اتحادیه اقتصادی اوراسیا در ۲۰۱۴ میلادی تشکیل و کشور‌های روسیه، ارمنستان، قزاقستان، قرقیزستان و بلاروس در آن عضویت دارند. این اتحادیه در حقیقت متعلق به کشور‌هایی است که در منطقه شمال و مرکز آسیا و شرق اروپا واقع شده‌اند. بهبود توسعه پایدار و ارتقای کیفیت سطح زندگی کشور‌های عضو، اصلی‌ترین دلیل شکل‌گیری اتحادیه اقتصادی اوراسیا بوده است.

رییس‌جمهوری روز دوشنبه پیش از عزیمت به ایروان در فرودگاه مهرآباد اظهار کرد: این سفر بنا به دعوت نخست وزیر ارمنستان برای شرکت در اجلاس سران کشور‌های عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا انجام می‌شود.
 
الحاق به اوراسیا اتصال به اقتصاد جهانی را هموار می‌کند، پیشرفت و قدرت اقتصاد کشور زمانی است که در عرصه جهانی رقابت‌پذیر باشد.

بررسی روزنامه‌ها، تارنما‌ها و خبرگزاری‌های داخلی نشان می‌دهد که این رسانه‌ها همزمان با سفر رییس جمهوری به ارمنستان، حضور ایران در اتحادیه اقتصادی اوراسیا را گامی بلند در مسیر توسعه همکاری‌های منطقه‌ای و تجاری با همسایگان کشورمان توصیف کرده و بر لزوم بهره گیری از فرصت‌های سرمایه‌گذاری و تسهیل روابط اقتصادی با کشور‌های عضو اتحادیه تاکید کرده اند.

تاکید مقامات ایران و ارمنستان بر گسترش روابط دوجانبه و چشم انداز استراتژیک در روابط تهران- ایروان از دیگر محور‌های مورد توجه در رسانه‌های داخلی است.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۳°    ۳۵°