ترخیص هزار و 100 دستگاه خودرو از گمرک

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
02:06 - چهارشنبه 14 خرداد 1399
کد خبر : ۷۳۴۳۷۵
تاریخ انتشار : جمعه ۱۲ مهر ۱۳۹۸ - ۲۰:۴۹
معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران: هزار و 100 دستگاه خودروی سواری دپو شده در گمرک در صورت تمدید مصوبه وزارت صمت اجازه خروج خواهند داشت.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
مهرداد جمال ارونقی درباره ترخیص خودروگفت: با تمدید مصوبه در هیئت وزیران در طول شش ماه ۷۵۰۰ دستگاه خودروی سواری از گمرکات کشور ترخیص شد، اما هزار و ۱۰۰ دستگاه برخلاف اینکه پروانه گمرکی صادر شد، بعلت تمدید نشدن مصوبه صاحبان کالا نتوانستند نسبت به خروج از گمرک اقدام کنند.

براساس مصوبه گمرک اجازه خروج را نداد و در صورت تمدید مصوبه این خودرو‌ها ترخیص خواهند شد. خودرو‌هایی هم در مراجع قضایی در حال بررسی هستند که با دستور مرجع قضایی، گمرک نسبت به خروج اقدام خواهد کرد.

او درباره ترخیص کاغذ‌های وارداتی نیز گفت: بر اساس تعرفه و مقررات صادرات و واردات و بر برخلاف اینکه مرجع مربروطه کاربرد کاغذ‌ها اعلام نشد گمرک به صورت درصدی نسبت به ترخیص این کاغذ‌ها اقدام کرد که براساس تفاهم نامه گمرک و سازمان استاندارد می‌توانند نسبت به خروج کاغذ از گمرک اقدام کنند.
معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران گفت: سه مصوبه در ستاد تنظیم کالا که مصوبه اول در خصوص پذیرش ارزش مندرج ثبت سفارش کالا‌های اظهار شده به گمرک در خصوص کالا‌های گروه یک (اقلام اساسی) و مصوبه دوم درباره تعیین ارزش کالا‌های اساسی و سومین مصوبه نیز در خصوص تلورانس وزنی و ارزشی است که با پیشنهاد گمرک مصوب و ابلاغ شده است.

او افزود: در مصوبه اول ارزش‌های کالای اساسی به گمرک اظهارمی شود که در مرحله اجرا قرار دارد و در هفته بعد نیز ملاحظات لحاظ و جهت اجرا به گمرکات دیگر ابلاغ خواهد شد.

برای اجرای کارگروه تعیین ارزش کالای وارداتی و صادراتی از نمایندگان اعلام نظر کرده ایم که به محض اعلام نظر کارگروه تشکیل خواهد شد. سومین مصوبه نیز که هفته قبل به گمرکات و سازمان‌های متولی مثل بانک مرکزی ابلاغ شده و در حال اجراست.
معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران گفت: در مصوبه اول پذیرش ارزش بعد از اینکه سیکل لازم طی شد و ارز تخصیص یافت، گمرک ارزش کالا‌ها را چک میکند که ممکن است برخی کالا‌ها ایستایی در تشریفات گمرکی داشته باشند که بر اساس مصوبه جدید پروسه گمرک به حداقل زمان ممکن کاهش می‌یابد بنابراین تشریفات گمرکی از ۳ روز به یک روز کاهش می‌یابد.

مهرداد جمال ارونقی گفت: سه مصوبه با هم ارتباط دارند، اما ماهیت مصوبات جداگانه است. او افزود: با لحاظ شدن ملاحضات گمرک این سه مصوبه هفته آینده ابلاغ خواهد شد.
معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران گفت: کالا‌های گروه ۴ کالای ممنوعه هستند که لیست آن‌ها اعلام شده و هم گمرک حق تشریفات ندارد هم اینکه قبل از رسیدن به گمرک ثبت سفارشی انجام نمی‌شود.

او افزود: مطابق بخشنامه برخی کالا‌های گروه ۴ بر اساس نامه وزارت صمت تامین ارز شدند و منشا ارز در بانک‌های عامل مورد تائید قرار گرفت. اما این مصوبه مربوط به تمام کالا‌های گروه ۴ نیست بلکه به کالا‌هایی برمی گردد که قبل از رسیدن به گمرک ثبت سفارش شده بودند.
مهرداد جمال ارونقی در ادامه درباره ترخیص درصدی کالا‌ها از گمرک افزود: رسوب کالا بعد از اظهار به گمرک بر می‌گردد، اما رسوبی در گمرک وجود ندارد اگرچه ممکن است ایستایی در گمرک داشته باشیم، اما با کاهش زمان تشریفات این ایستایی برطرف می‌شود.

او افزود: گمرک مجری انجام مصوبات ابلاغی است، اما ممکن است کالایی نیاز به مصوبه داشته که بر اساس مصوبات ابلاغی نسبت به ترخیص درصدی کالا عمل می‌کرد که با پایان یافتن این مصوبه، با ابلاغ مصوبه جدید صاحبان کالا خواهند توانست درصدی از کالای خود را با شرایط اعلام شده ترخیص کنند.
او درباره ترخیص دارو نیز گفت: گمرک ترخیص اقلام دارویی را بر اساس هماهنگی با وزارت بهداشت در اولویت قرار داده است و موردی در وقفه تشریفات ترخیص دارو نداشته ایم.

او درباره میزان ترخیص نیز گفت: معمولا گمرک ۷۰ درصد کالا را با رعایت شرایط ترخیص می‌کند و ۳۰ درصد بقیه تا انجام تشریفات کامل در گمرک می‌ماند. گمرک باید هر سال هر سه ماه یکبار نسبت به عملکرد خود گزارش دهد که به چه مشکلاتی رسیدگی کرده یا اینکه مصوبات نیاز به تمدید دارد یا خیر؟
معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران درباره دستورالعمل ترخیص برنج‌های وارداتی گفت: بر اساس اعلام وزارت صنعت، معدن و تجارت ممنوعیت فصلی برنج به گمرک اعلام شد و گمرک نسبت به استعلام مربوطه و تعیین تکلیف کالا اقدام کرد.
 
برچسب ها: گمرک ، خروج کالا
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۴°    ۳۸°