آزادی دانشجوی نخبه ایرانی مقیم استرالیا
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
23:43 - چهارشنبه 05 آذر 1399
کد خبر : ۷۳۴۴۶۹
تاریخ انتشار : شنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۹
دانشجوی نخبه ایرانی مقیم استرالیا پس از ۱۳ ماه بازداشت غیر قانونی به کشور بازگشت.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 رضا دهباشی، دانشجوی مقطع دکترا در دانشگاه کوئینزلند استرالیا که ۱۳ ماه پیش به اتهام واهی تلاش برای کمک به سیستم دفاعی ایران بازداشت شده بود، سرانجام با پیگیر‌ی دستگاه سیاست خارجی آزاد و از طریق فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) به کشور بازگشت.
رضا دهباشی از نخبگان علمی کشور است که سیستم قضایی استرالیا به اتهام تلاش برای ارسال تجهیزات نظامی آمریکایی به ایران، شهریورماه سال گذشته او را بازداشت کرده بود. این نخبه عملی کشورمان هنگام بازداشت مشغول تحقیق در مورد ساخت یک دستگاه تشخیص سرطان پوست بود.

دستگاه قضایی استرالیا قصد داشت دهباشی را به آمریکا تحویل دهد که با پیگیری‌های مستمر دستگاه دیپلماسی کشورمان سرانجام حکم آزادی وی صادر شد.

وی متهم بود که بدون سفر به آمریکا اقدام به خرید و ارسال تجهیزات راداری پیشرفته نظامی از طریق دوبی به ایران کرده است، رادار‌هایی که برای شناسایی موشک و جنگنده‌های رادار گریز استفاده می‌شود؛ براساس همین اتهام واهی دولت آمریکا تحویل دهباشی و محاکمه وی در این کشور را خواستار شده بود.

آقای دهباشی با رد این اتهام اقدام دستگاه قضایی استرالیا در خصوص دستگیری وی با استناد به چند ایمیل مربوط به سال ۲۰۰۸ را یک سوء تفاهم و ناعادلانه عنوان کرد که با کمک دستگاه دیپلماسی کشورمان حل و فصل شد.

در همین حال مقامات دولت استرالیا، از آزادی دو شهروند استرالیایی بازداشت شده در ایران خبر دادند. به گفته وزیرخارجه استرالیا، " جولی کینگ و مارک فیرکین" به استرالیا بازگردانده شدند اما شهروند سوم استرالیایی که به تازگی در ایران بازداشت شده، همچنان زندانی است.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °