مدل جدید کنکور تا ۶ ماه آینده مشخص می‌شود

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
08:48 - چهارشنبه 24 مهر 1398
مقررات منع رفت و آمد در بغداد لغو شد نخست وزیر عراق (با تأکید بر همراهی دولت با خواسته‌های مردم): ما با مردم عراق هستیم نخست وزیر عراق: برخی به دنبال سوءاستفاده از تظاهرات مردم و سیاسی کردن اعتراضات هستند پارلمان عراق اعلام كرد براي بررسي خواسته‌هاي تظاهركنندگان، امروز نشست فوق‌العاده برگزار مي‌كند نماینده آیت‌الله سیستانی: حملات به تظاهركنندگان، نيروهاي امنيتي و اموال عمومي در بغداد و شماري از استان‌ها را محكوم مي‌كنيم فرماندهی عملیات مشترک عراق: اوضاع در مقایسه با روزهای گذشته بهتر و تحت کنترل است رسانه‌های هم جهت با رژیم سعودی و آمریکا در تلاشند حتی با تصاویر جعلی یا قدیمی، به اعتراضات کنونی در عراق سمت وسوی خاص سیاسی دهند تک‌تیراندازان ناشناس دو نیروی امنیتی و دو شهروند عراقی را در بغداد کشتند
کد خبر : ۷۳۴۵۵۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۸ - ۲۰:۳۳
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: ظرف ۶ ماه آینده به مدل جایگزین کنکور فعلی دست می‌یابیم و از مطالعات تمام ذینفعان در این زمینه استفاده می‌کنیم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 سعیدرضا عاملی روز یکشنبه در نشست تخصصی کنکور؛ چالش‌ها و راهبرد‌ها افزود: نحوه ارزیابی راه‌های ورود به دانشگاه یکی از مسائل اصلی جامعه است و تاکنون مجلس شورای اسلامی، وزارت علوم و سایر نهاد‌های تصمیم گیر تلاش بر حل چالش‌های کنکور داشتند.

وی خاطر نشان کرد: برای این مدل کنکور باید جایگزینی مشخص شود، حتی برای ساماندهی آن مهلت زمانی تا ۶ ماه آینده تعیین شد.

وی تاکید کرد: وقتی تلاشی صورت می‌گیرد، اما در عمل اتفاقی نمی‌افتد، این سوال ایجاد می‌شود که چرا راهکار‌ها و تلاش‌ها به نقشه راه مشخصی برای ساماندهی کنکور منتهی نمی‌شود.

استاد دانشگاه تهران افزود: تاکنون مذاکراتی میان شورای عالی انقلاب فرهنگی، مجلس شورای اسلامی و حتی روسای کمیسیون‌های مربوطه درخصوص کنکور انجام شده است تا ضمن تقسیم کار ساماندهی آن به سرانجام برسد.

عاملی تاکید کرد: شان شورای عالی انقلاب فرهنگی قانونگذاری نیست بلکه سیاستگذاری است و این شورا براساس هماهنگی با مجلس شورای اسلامی در ذیل راهبردها، قوانین و مقررات، تلاش‌هایی برای تعیین تکلیف کنکور انجام می‌دهد.

وی اظهار داشت: در سیستم فعلی پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها از طریق کنکور مزایایی از جمله اعتماد به سنجش وجود دارد؛ چرا که امنیت سنجش بسیار مهم است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: دربحث امنیت کنکور طراحی سوال، حفاظت از آن، ایجاد امنیت محیط آزمون، هوشمندسازی پاسخ‌های کنکور و برخی موارد دیگر انجام می‌شود، بنابراین هر مدلی که به عنوان جایگزین کنکور پیشنهاد شود این امنیت را هم باید داشته باشد و نباید مزایای کنکور را از دست دهیم.

عاملی با اشاره به ابراز نارضایتی دانشگاه‌ها از برگزاری کنکور تاکید کرد: عده‌ای معتقدند دانشگاهی که در سطح یک دانشجو می‌پذیرد، باید قدرت تشخیص جذب یک دانشجوی خوب را هم داشته باشد؛ در واقع باید عرصه‌ای برای استقلال دانشگاه‌ها در سیستم سنجش و پذیرش ایجاد شود.

وی درباره برگزاری یک مرحله‌ای کنکور گفت: این مسئله در ساماندهی باید مود توجه قرار گیرد؛ چرا که گاه این موضوع مطرح می‌شود که برگزاری کنکور در چند مرحله حلال بسیاری از مشکلات است.

عاملی به یکی از معایب کنکور اشاره کرد و ادامه داد: بزرگترین ایراد کنکور اضطرابی است که به افراد وارد می‌کند. اگرچه براساس اعلام سازمان سنجش آموزش کشور ۱۵ درصد ورود به دانشگاه‌ها از طریق کنکور است، اما همین آمار هم در فضای مجازی اضطراب ۱۰۰ درصدی میان داوطلبان ایجاد می‌کند.

نشست تخصصی کنکور؛ چالش‌ها و راهبرد‌ها با حضور روسای دانشگاه‌ها و سعیدرضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی عصر روز یکشنبه در محل دبیرخانه این شورا برگزار شد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۳°    ۲۶°