تلاش دولت در ارتقای صلح و دوستی در منطقه
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
15:58 - سه‌شنبه 06 آبان 1399
کد خبر : ۷۳۴۵۹۱
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۶
سخنگوی دولت گفت: همه ما و کشور‌های خلیج فارس باید هوشیار باشیم که بدخواهانی هستند که سعی در تخریب هر نوع گشایشی هستند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
علی ربیعی در نشست خبری افزود: امروز ملت ما به خوبی واقف است که برخورداری از مناسبات دوستانه با همسایگان و تعمیق آن به مرحله گسست ناپذیر، موثرترین ابزار برای مقابله زورگویی یکجانبه گرایی و مداخله قدرت‌های دعوت نشده به منطقه ما است.

تلاش دولت در ارتقای صلح و دوستی در منطقه متوقف نخواهد شد
وی اضافه کرد: این مهمترین دلیل برای همت والای جمهوری اسلامی برای ساختن منطقه قوی و مرفه برای همه کشور‌های منطقه است به همین دلیل از هر گونه ناآرامی و تنش در کشور‌های همسایه نگران و متاثر می‌شویم و خواهان اهتمام جدی برای حفظ آرامش در همه کشور‌های منطقه هستیم به همین خاطر رخداد‌های چند روز گذشته عراق مایه تاسف دولت و ملت ایران است.

ربیعی ادامه داد: در روز‌های گذشته و در حالی که دولت و ملت عراق خود را برای میزبانی از بزرگترین رخداد فرهنگی و مذهبی جهان آماده می‌کردند و منطقه نیز همزمان در حال حرکت به سوی صلح و ثبات است حوادث تلخی را شاهد بودیم که متاسفانه عده‌ای نیز در این حوادث جان خود را از دست دادند.

سخنگوی دولت یادآور شد: دولت عراق اطمینان داده که هیچ برخوردی میان نیرو‌های امنیتی و معترضان رخ نداده است و گروه‌های فرصت طلب دیگری دست به این جنایت زده اند از مردم عراق می‌خواهیم خویشتن‌داری بیشتری به خرج دهند و به دنبال راه حل‌های دموکراتیک و قانونی برای رسیدگی به مطالبات و پاسخ به آن باشد.

ربیعی خاطرنشان کرد: شهروندان عراقی ضمن پیگیری مطالبات خود باید از هوشیاری لازم برای سوء استفاده بدخواهان از اعتراضات خود برخوردار باشند و به آن‌ها فرصت پیگیری بداندیشی آن‌ها را ندهند.

وی با بیان اینکه اطمینان داریم دولت و ملت عراق از بلوغ و آگاهی کافی برای حل مشکلاتشان برخوردار هستند و به خوبی از عهده آن برخواهند آمد، گفت: راه درست غلبه بر مشکلات وحدت عراق حول مرجعیت این کشور و تکیه بر آن است. جمهوری اسلامی ایران همانند همیشه آمادگی خود را برای ایستادن در کنار برادران و خواهران عراقی و هرگونه کمک به آن‌ها اعلام می‌کند و هیچ شکلی از تبلیغات جعلی و مسموم نخواهد توانست دو ملت ایران و عراق را از هم جدا کند.

ربیعی در بخش دیگر از سخنانش گفت: ما همواره گشایش در خارج توسعه در داخل را به عنوان استراتژی دو ستونه مدنظر قرار دادیم. در این راستا مراقبت از زندگی روزمره مردم و افزایش توان تولید داخل جداکردن بودجه جاری از نفت گسترش فضای اجتماعی و گسترش اشتغال با توجه به شرایط تحریم از همه مهم‌تر توسعه روستایی و سیاست گذاری معطوف به روستا برنامه‌ای بوده که ما در این سال‌ها دنبال کرده‌ایم.

سخنگوی دولت اظهارداشت: دموکراسی، پیگیری انتخابات آزاد در داخل در آینده‌ای نه چندان دور، زندگی روزمره مردم، کمک به مقاومت در داخل و در کنار مردم ایستادن برای عبور از تحریم و شکستن حصری که تحریم برای ما آورده برنامه‌هایی است که دولت همزمان در دستور کار خود دارد.

وی با تشریح اقدامات انجام شده برای برگزاری هر چه باشکوه‌تر مراسم اربعین حسینی اظهارداشت: برای اربعین بخشی اشکالات در بلیط‌های هواپیما وجود داشت که امروز در دولت و حاشیه دولت صحبت کردیم، وزیر راه فعالانه تلاش کرده و قیمت‌ها را کنترل می‌کند تا مشکلی ایجاد نشود، همین طور در وزارت خارجه و وزارت کشور بی‌نظیرتر از سال‌های قبل این موضوع را پیگیری می‌کنند.

سخنگوی دولت گفت: جمهوری اسلامی ایران همانند همیشه آمادگی خود را برای ایستادن در کنار برادران و خواهران عراقی و هرگونه کمک به آن‌ها اعلام می‌کند و تبلیغات جعلی و مسموم نخواهد توانست دو ملت ایران و عراق را از هم جدا کند.

علی ربیعی در نشست خبری گفت: امروز یکی از سیاست‌های خدشه ناپذیر و بسیار مهم دولت گسترش مناسبات با همسایگان است. توسعه روابط با همسایگان یکی از ضروریات و مسائل مهم در سیاست‌های دولت تدبیر و امید قرار گرفته است. سفر هفته گذشته رئیس جمهوری به ارمنستان برای حضور در نشست اتحادیه و اجلاس اوراسیا با حضور ۶ کشور منطقه در همین راستا صورت گرفت.

وی ادامه داد: این سفر از اهمیت فوق العاده در این برهه زمانی برخوردار است. نقش مهمی در آینده گره‌های منطقه‌ای و تمام مسئولیت سیاسی، اقتصادی، اجتماعی که با همسایگان خواهیم داشت ایفا خواهد کرد.

سخنگوی دولت یادآور شد: ما با اوراسیا از دی ماه ۹۴ توافقی مبنی بر تشکیل کمیسیون مشترک مطالعات امکان سنجی انعقاد قرارداد تجارت ترجیحی تشکیل دادیم و در نهایت با ۵ کشور که یک بازار حدود ۲۰۰ میلیون نفر را تشکیل می‌دهد به موافقنامه تجارت آزاد دست خواهیم یافت. در مراحل آتی با پیشرفت کار امیدواریم موافقتنامه تجارت آزاد به طور دائم و پیوسته منعقد شود.

ربیعی در ادامه گفت: این موافقتنامه توسط دولت به مجلس ارایه شده است و همزمان در مجالس کشور‌های دیگر عضو اتحادیه به تصویب رسیده است و از ۵ آبان ماه ۹۸ اجرایی خواهد شد.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: براساس این موافقتنامه از تاریخ ۵ آبان ۹۸، ۵۰۲ قلم کالا صنعتی و کشاورزی مشمول تثبیت و بعضا کاهش تعرفه خواهد شد که می‌تواند تاثیر چشم گیری برحجم تجارت ایران و کشور‌های اتحادیه اوراسیا داشته باشد.

ربیعی با بیان این که مناسبات ما با همسایگان فقط منحصر به اوراسیا نیست گفت: بیشتر در دیدار سه جانبه ایران، روسیه و آذربایجان هم پیشرفت‌های مهمی در جهت همگرایی بدست آوردیم که احداث و راه اندازی راه آهن شمال جنوب نمونه بارز آن بوده است.

وی با بیان این که هدف ما گسترش این مناسبات با همه کشور‌های منطقه و همسایگان و خصوصا کشور‌های حوزه خلیج فارس است، اظهارداشت: ما مایل نیستیم هیچ کشوری را در همسایگی خود از دایره پیوند‌های عمیق اقتصادی، فرهنگی و سیاسی استثنا کنیم. به همین دلیل در ماه‌های گذشته دولت جمهوری اسلامی ایران از تلاش کرده است که از همه ظرفیت‌ها برای بهبود روابط با کشور‌های حاشیه خلیج فارس به ویژه از طریق ابتکار عمل‌های دیپلماتیک که اوج آن پیشنهاد رئیس جمهور به تشکیل ائتلاف امید بود، بهره بگیرد.


بخش جاری بودجه از نفت جدا می‌شود

ربیعی درباره تصمیم دولت در حذف درآمد‌های نفتی از بودجه جاری کشور، گفت: بخش جاری بودجه از نفت جدا می‌شود و تمام تلاش ما بر این است که بودجه جاری را از منابعی مانند مالیات و سایر درآمد‌های دولت جبران کنیم و بودجه نفت را برای پروژه‌های عمرانی استفاده کنیم.

وی در این زمینه توضیح داد: نمی‌خواهم بگویم دولت دو نوع بودجه خواهد نوشت؛ یکی برای نفت و یکی برای غیرنفت، بلکه یک برنامه بودجه خواهد بود، ولی می‌توانید چنین تصویری هم داشته باشید. گرچه تحریم آسیب رسان و بد است و علیه ملت عمل می‌کند، اما برای سیاستگذار برکاتی هم دارد؛ اینکه بتوانیم بودجه جاری را متکی بر منابع داخلی قرار دهیم یکی از اتفاقات خوبی است که در حال رخ دادن است.

سخنگوی دولت درباره برنامه دولت در زمینه یارانه‌ها و به ویژه یارانه‌های پنهان هم گفت: این بحث در ستاد سران سه قوه مطرح شد و باید تصمیمی اتخاذ کنیم که این تصمیم وجوه اقتصادی، اجتماعی، زندگی و رفاه مردم را باهم در نظر داشته باشد. در این زمینه سناریو‌های متعددی مطرح بوده و در دستور کار قرار دارد و وقتی به یک نظریه منسجم و قابل تصویب برسد اطلاع رسانی و اعلام خواهد شد.

وی ادامه داد: به دلیل متغیر‌ها و ذینفعان متعددی که در این تصمیم موثر است هنوز به طور مشخص اتخاذ نشده، ولی فکر می‌کنم در مرحله نهایی است. اما آنچه که مسلم است و می‌توانم بگویم این است که هرگونه تصمیم درباره یارانه ها، یارانه‌های پنهان و به ویژه موضوع سوخت، هرگونه تصمیمی که اتخاذ شود افزایش، توان و رفاه دهک‌های پایین جامعه در نظر گرفته خواهد شد؛ یعنی مراقبت از دهک‌ها و طبقه متوسط در این تصمیم گیری‌ها قطعاً محفوظ است.

پرونده تبعه روس درباره ویزا بوده است

ربیعی در پاسخ به سوالی درباره یولیا یوزیک تبعه بازداشت شده روس اظهار داشت: من هم این خبر را شنیدم با مدیران مربوطه صحبت کردم. آنچه که من مطلع هستم پرونده مربوط به تخلفات این خانم در زمینه ویزا و سایر تخلفات بوده و به زودی رسیدگی و تعیین تکلیف می‌شود.
وی یادآورشد: اساساً پرونده ایشان پرونده معاونت ضد جاسوسی نبوده است. اینکه ایشان خبرنگار، تاجر یا گردشگر بوده نمی‌دانم، اما تخلفات در این زمینه و در حوزه ویزا بوده و به سرعت رسیدگی می‌شود.

توزیع شیر مدارس از چند روز دیگر آغاز می‌شود

دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس‌جمهوری درباره عدم تخصیص بودجه شیر مدارس تصریح کرد: ۳۰۰ میلیارد تومان از سوی وزارت آموزش و پرورش درخواست شده است تا شیر مدارس ارائه شود. از آنجایی که همه دستگاه‌ها برای دریافت بودجه دچار مشکل شده‌اند، ۱۸۰ میلیارد تومان تخصیص پیدا کرد. دیروز در حاشیه جلسه دولت بحثی میان من، نوبخت و حاجی‌میرزایی در این باره شد و این میزان به ۲۰۰ میلیارد تومان افزایش یافت.

سخنگوی دولت اضافه کرد: قطعا از امسال با اولویت به سراغ مدارس می‌رویم. ارائه شیر مدارس هم از مناطق محروم و در شهر‌های بزرگ از مدارس محروم آغاز می‌شود. فکر می‌کنم اگر از مناطق محروم این کار شروع شود، ۲۰۰ میلیارد تومان کفاف خواهد داد و حتما این کار از چند روز دیگر آغاز می‌شود.

ارزش و اعتبار پول ملی ۴۰ درصد بهتر شده است

ربیعی درخصوص سخنان رییس جمهوری مبنی بر بهبود وضعیت اقتصادی کشور و کاهش تورم، گفت: ما گفتیم ارزش پول ملی ۴۰ درصد بهبود پیدا کرده است، اما در مورد موضوع دیگری کلیپ ساخته می‌شود. بحثی که ما این بود که امسال نسبت به سال گذشته ارزش و اعتبار پول ملی ۴۰ درصد بهتر شده است و حرف غلطی هم نیست.

وی افزود: می‌دانیم مردم زندگی سختی دارند، ولی کمک کردن به زندگی مردم، کمک به دولت برای حل مسائل است. رشد شتابان تورم کاهش پیدا کرده و رو به بهبود است البته ما نمی‌خواهیم در این زمینه خودمان را توجیه کرده و فرافکنی کنیم، اما بیان این گونه آمار‌ها سوء تفاهم ایجاد می‌کند.

سخنگوی دولت ادامه داد: دولت در این زمینه مسئولیت پذیر وارد شد، اما نباید غیرمنصفانه ۵ سال رشد مدام و کنترل تورم در حالی که تحریم بودیم نادیده گرفته شود. تحریم اجازه نداد پول به کشور منتقل شود و بتوانیم آزادانه نفت بفروشیم هرچند که وزارت نفت در این زمینه کار‌های خوبی انجام داده است.

ربیعی گفت: ما در تحریم با مشکلاتی روبرو شدیم که بر زندگی مردم اثر روانی و اقتصادی گذاشت. اما مهم این بود که به سرعت خودمان را پیدا کردیم و توانستیم ارز را در یک کانال مشخص آورده و با یک نوسان رو به بهبود حرکت کند. شاخص‌های تورم در تولید بهبود پیدا کند و از تندی تورم کاسته شود و در برخی کالا‌ها حتی کاهش قیمت را شاهد بودیم که البته هنوز در زندگی مردم چشمگیر نبوده است.

وی با تاکید براین که در مقابل تحریم‌ها می‌ایستیم، گفت: مردم دچار مشکل هستند و علت آن هم مشخص است و تلاش دولت هم در این زمینه مشخص است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۳°    ۲۴°