ایرانه، رتبه نهم در تولید تخم مرغ
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
15:34 - سه‌شنبه 30 دی 1399
کد خبر : ۷۳۴۶۹۷
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۲
دبیر ستاد ترویج تخم مرغ گفت: ایران رتبه نهم تولید تخم مرغ در جهان و پنجم آسیا را داراست.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
طلاکش در مراسم روز جهانی تخم مرغ افزود: مصرف سرانه تخم مرغ در ایران سالانه ۲۰۰ عدد است و این رقم در حدود متوسط جهانی است.

وی افزود: البته این سرانه مصرف برای کشورمان چندان قابل قبول نیست و بدلیل برخی باور‌های غلط آنطور که باید تخم مرغ در کشور مصرف نمی‌شود.

طلاکش ادامه داد: یکی از باور‌های غلط افزایش کلسترول است در حالیکه کلسترول خوب است و بطور متوسط مصرف یک عدد در روز کلسترول را افزایش نمی‌دهد.

وی افزود: در حال حاضر سالانه یک میلیون تن تخم مرغ در ایران تولید می‌شود و حدود ۳۰ درصد هم ظرفیت آزاد تولید وجود دارد و از سوی دیگر روزانه ۳۰۰ تن مازاد تولید وجود دارد.

طلاکش خاطرنشان کرد: با برنامه ریزی مناسب برای صادرات و مصرف داخل حتی می‌توان این ظرفیت آزاد را مورد استفاده قرار داد.

مدیرعامل اتحادیه تولیدکنندگان مرغ تخمگذار با بیان اینکه حدود ۳۰۰ تن مازاد تولید تخم مرغ داریم گفت: روزانه حدود ۲۶۰۰ تا ۲۷۰۰ تن تولید تخم‌مرغ داریم و پیش‌بینی ما برای سال آینده تولید بیش از یک میلیون تن است.
 
ترکاشوند در مراسم گرامیداشت روز جهانی تخم مرغ گفت: این مازاد تولید تخم‌مرغ بر قیمت و تولید آن تاثیر می‌گذارد که برای رفع این مشکل باید مجدد بازار‌های صادراتی را بدست بیاوریم.

وی گفت: با کمک وزارت کشاورزی و شرکت پشتیبانی امور دام، بخشی از مازاد تخم‌مرغ با قیمتی بالاتر از قیمت بازار خریداری شد تا از زیان وارد شده به تولیدکنندگان کاسته شود.

ترکاشوند با بیان اینکه از اول سال ۹۸ تاکنون حدود ۱۴ هزار و ۵۰۰ تن صادرات داشته‌ایم تاکید کرد: در حالیکه کشور‌های همسایه برای صادرات برنامه‌ریزی دارند، ما برنامه مدون و سیاست‌های حمایتی برای صادرات تخم مرغ نداریم.

وی افزود: قیمت تخم مرغ از اسفند سال گذشته تاکنون به طور متوسط ۲۰۰۰ تومان پایین‌تر از نرخ مصوب (کیلویی ۷۷۴۰ تومان) عرضه می‌شود و در حال حاضر قیمت تخم مرغ در هر کیلوگرم حدود ۶۵۰۰ تا ۷۰۰۰ تومان است.

مدیرعامل اتحادیه تولیدکنندگان مرغ تخمگذار با بیان اینکه برای جلوگیری از ضرر مرغداران، باید سرانه مصرف تخم‌مرغ که حدود ۱۲ کیلوگرم برای هر فرد در سال است افزایش پیدا کند، گفت: در کشور‌های توسعه یافته و در حال توسعه، بالای ۱۵ تا ۲۰ کیلوگرم مصرف تخم‌مرغ در سال دارند.
برچسب ها: ایران ، رتبه ، نهم ، تخم مرغ
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲°    ۱۲°