بهره برداری از آزمایشگاه و مرکز تحقیقات ژنتیک پلیس
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
18:42 - دوشنبه 13 مرداد 1399
کد خبر : ۷۳۴۷۱۲
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۱
آزمایشگاه و مرکز تحقیقات ژنتیک ناجا با حضور معاون بهداد ناجا در ساختمان درمانگاه‌های بیمارستان فوق تخصصی ولیعصر (عج) ناجا به بهره‌برداری رسید.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
سردار هادی شیرزاد در حاشیه افتتاح آزمایشگاه و مرکز تحقیقات ژنتیک ناجا درباره فعالیت های آزمایشگاه و این مرکز تحقیقات، اظهار کرد: علم ژنتیک، علم انتقال اطلاعات بیولوژیکی از یک سلول به سلول دیگر، از والد به نوزاد و در نتیجه از یک نسل به نسل بعد است که در دو بخش تشخیص و درمان بیماری‌ها و اقدامات درمانی به کمک گروه‌های پزشکی می‌آید.

رئیس مرکز تحقیقات ژنتیک ناجا با بیان اینکه بخشی از بیماری‌ها از طریق ژنها به فرد منتقل می‌شود، افزود: آزمایش ژنتیک، وضعیت یک فرد را به منظور تشخیص ابتلا به حالتها و بیماری‌های وراثتی و ژنتیکی و نیز ناقل یا عدم ناقل بودن این بیماری‌ها بررسی می‌کند.

وی افزود: امروزه متخصصان ژنتیک قادرند ژنهای ناقص یا کمبود برخی از ژنها را شناسایی و از بروز بسیاری از مشکلات ارثی و ژنتیکی که هزینه درمانی سنگینی دارند و یا درمان‌پذیر نیستند، پیشگیری کند.

شیرزاد با بیان اینکه مشاوره ژنتیک بهترین راه برای پیشگیری از بروز بیماری‌های ژنتیکی است، مشاوره قبل از ازدواج را هم بهترین زمان ممکن برای انجام مشاوره ژنتیک دانست و خاطرنشان کرد: انجام آزمایشهای ژنتیکی قبل از بارداری و بعد از زایمان نیز در ازدواجهای پرریسک می‌تواند از تولد فرزندی با بیماری‌های ژنتیکی پیشگیری کند.

رئیس مرکز تحقیقات ژنتیک ناجا شناسایی زمینه‌های ابتلا به سرطان در افراد، شناسایی ویژگی‌های خلقی و شخصیتی و تمایلات غذایی از طریق ژنها و تشکیل پرونده تحت عنوان "ژنتیک شخصی" را از دیگر زمینه‌های فعالیت آزمایشگاه ژنتیک برشمرد.

این مقام انتظامی یادآور شد: از دیگر اهداف راه‌اندازی این مرکز، انجام تحقیقات زیست فناوری در حوزه طب انتظامی با همکاری مرکز مطالعات فناوری و زیستی پژوهشگاه علوم انتظامی است.

وی با اشاره به هزینه‌های سنگین آزمایشهای ژنتیک تاکید کرد: خوشبختانه با حمایتهای فرمانده ناجا و همکاری معاونت بهداد ناجا خدمات این آزمایشگاه تحت پوشش بیمه خدمات درمانی قرار گرفته و خانواده‌های کارکنان ناجا می‌توانند با هزینه‌های مناسب‌تر از خدمات آزمایشگاه ژنتیک برخوردار شوند.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۶°    ۳۸°