تجارت خارجی ایران در مسیر توسعه

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
01:03 - جمعه 02 اسفند 1398
کد خبر : ۷۳۴۷۱۷
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸ - ۱۹:۵۹
مجموع تجارت خارجی ایران در شش ماهه نخست سال 98 از مرز 42 میلیارد دلار عبور کرده و به 42 و یک دهم درصد رسیده است که نشان از موفقیت صادرکنندگان، واردکنندگان و بخش خصوصی در شرایط تحریم دارد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

حمید زادبوم رئیس کل سازمان توسعه تجارت درباره حجم صادرات گفت: از 42 میلیارد در واقع 20 میلیارد و 948 میلیون دلار صادرات و 21 میلیارد و 221 میلیون دلار واردات کشور بوده است که نشان دهنده این است که صادرات از نظر ارزشی کاهش 10 درصدی و از نظر وزنی افزایش 22 درصدی داشته است. 

او افزود: از نیمه دوم سال گذشته با توجه به تعهد ارزی صادرکنندگان قیمت پایه صادراتی در گمرک کاهش داشته بنابراین اگر صادرات افزایش هم داشته به دلیل کاهش قیمت گذاری از نظر ارزشی کاهش نشان می  دهد.

زادبوم درباره واردات نیز گفت: واردات نسبت به شش ماهه سال گذشته 5.5 درصد کاهش ارزشی داشته اما از نظر وزنی نیم درصد افزایش نشان می دهد. 

او افزود: صادرات ما بیشتر در حوزه پتروشیمی، فولاد و میعانات گازی ارقام اول را دارند و اقلام کالای اساسی شامل برنج، ذرت و کنجاله نیز ارقام اولیه واردات را تشکیل میدهند.

رئیس کل سازمان توسعه تجارت در ادامه درباره محدودیت واردات نیز گفت: در پایان خرداد 97 براساس تصمیم ستاد اقتصاد مقاومتی واردات هزار و 39 قلم کار ممنوع شد که اثر محدودیت و ممنوعیت در سال گذشته بیشتر نشان داده شد.  او افزود: معمولا تاثیر ممنوعیت و محدودیت واردات در پایان سال مشخص می شود.

 

زادبوم درباره چالش های موجود در بخش صادرات نیز گفت: عوامل ساختاری و مقطعی به دلیل شرایط تحریم در این زمینه  وجود دارد که اولین مشکل ساختاری این است که باید با ترغیب صادرکنندگان و بررسی بازار هدف تولید متناسب با بازارهای صادراتی داشته باشیم اما در شرایط تحریم یکی از مشکلات صادرکنندگان هزینه بخش حمل و نقل است که یک دلیل آن تغییر نرخ عرض عنوان می شود که سازمان بنادر با ارائه تخفیفات و مشوقات در حمل و نقل زمینی و دریایی در حل مشکلات صادرکنندگان می تواند در حل مشکلات در این حوزه کمک می کند. او افزود: همچنین در زمینه تولید صادراتی صادرکنندگان نیاز به تامین مالی بهتر نیز دارند.

زادبوم درباره نقشه راه صادرات گفت: ما هم راهبرد توسعه صادرات داریم هم نقشه راه اما به دلیل تدوین نقشه راه، نقشه صادرات نیز منطبق با آن تدوین خواهد شد که در آن برای هر 17 کشور بازار هدف نیز نقشه راه تعریف شده است اما به  دلیل اینکه در برنامه ششم سالانه 21 درصد رشد صادراتی از نظر ارزشی دیده شده اما به دلیل محقق نشدن آن نسبت به برنامه ششم عقب هستیم ولی با توجه شرایط امروز توانسته ایم به پیشرفت هایی برسیم که نشان از موفقیت صادرکنندگان و واردکنندگان و بخش خصوصی در شرایط تحریم دارد.

زادبوم درباره تسهیل موانع صادرات و توسعه فضای کسب و کار نیز گفت: تعهد ارزی با توجه به شرایط مشکل برگرداندن ارز از مشکلات عمده صادرکنندگان است که نیاز به تسهیل بیشتر دارد. مدت زمان تسویه ارز  همچنین سوپسید در بخش حمل و نقل و مشوق های صادراتی از جمله درخواست های صادرکنندگان است.

 

غنیون معاون دفتر فناوری اطلاعات گمرک در ارتباط تلفنی درباره مجموع تجارت خارجی ایران گفت: در شش ماهه نخست سال جاری بالغ بر 21 و 2 دهم میلیارد دلار واردات و 20 و 9 دهم میلیارد دلار نیز صادرات غیر نفتی داشته ایم که نشان می دهد مجموع حجم تجارت خارجی ما در شش ماه نخست سال  از مرز 42 میلیارد دلار عبور کرده و به 42 و یک دهم میلیارد دلار رسیده است.

غنیون گفت: در شش ماهه امسال نسبت به سال گذشته از نظر واردات 5.5 درصد کاهش داشته ایم اما از نظر صادرات از نظر ارزشی 10 کاهش داشته ایم اما از نظر وزنی 22 درصد رشد صادرات داشته ایم که یکی دیگر از اختلافات و دلایل وزنی و ارزشی به ترکیب کالای وارداتی و صادراتی برمی گردد.

او افزود: در نیمه دوم سال حجم تجارت بیش از نیمه اول سال پیش بینی می شود. در حوزه صادرات غیر نفتی 5 کشور ( چین، عراق، ترکیه، امارات و افغانستان)، که شرکای تجاری عمده ایران هستند بیشترین صادرات انجام می شود. این 5 کشور به تنهایی 75 درصد ارزش صادرات و 73 درصد وزن صادرات کشور ما را به خود اختصاص داده اند و سایر کشور ها 27 درصد از وزن و 24 درصد از ارزش صادرات را شامل شده اند.

شرکای تجاری در شش ماهه نخست اول سال (چین، امارات، ترکیه، هند و آلمان ) از نظر وزنی 53 درصد کل واردات و 70 درصد ارزش کل صادرات را دراین شش ماه به خود اختصاص داده اند.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲°    ۱۳°