تشخیص ۵۲ نوع بیماری متابولیک با یک قطره خون نوزاد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  جمعه 08 مرداد 1400
کد خبر : ۷۳۴۷۲۶
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸ - ۲۱:۴۸
رئیس انجمن غدد و متابولیسم کودکان ایران: در حال حاضر در روز سوم تولد با یک قطره خون می‌توانیم ۵۲ نوع بیماری متابولیکی را تشخیص دهیم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
به نقل از انجمن غدد و متابولیسم کودکان ایران، علی ربانی روز چهارشنبه درباره بیماری‌های متابولیک و روش‌های تشخیصی و درمانی آن افزود: بیماری‌های متابولیک ارثی هستند و در اغلب آن‌ها با یک رژیم اصلاح شده از ضایعات عصبی روانی و جسمی جلوگیری می‌شود. تعدادی از این بیماری‌ها نیز قابل تشخیص هستند، ولی قابل درمان نیستند.

وی ادامه داد: تشخیص زودرس بیماری‌های متابولیک بسیار مهم است، چون این ضایعات و مشکلات می‌تواند سلامت نوزاد و خانواده را تهدید کند، اما زمانی که تشخیص داده شود، خیلی ساده و با یک رژیم کنترل می‌شود.

رئیس دوازدهمین کنگره بیماری‌های متابولیک بیان کرد: ضایعات این بیماری، عقب افتادگی روانی، جسمی و حرکتی است. آن تعداد از بیماری‌های متابولیک که قابل درمان نیستند اهمیتش در این است که می‌توان از تکرار این زایمان‌ها در فامیل با تشخیص ژنتیک جلوگیری و با غربالگری و تشخیص قبل از تولد می‌توان از این بیماری پیشگیری کرد.

رئیس مرکز تحقیقات رشد و تکامل دانشگاه علوم پزشکی تهران اظهار داشت: علاوه بر راه اندازی مرکز تشخیصی این بیماری‌ها توانستیم اطلاعات و دانستنی‌های این بیماری‌ها را برای پزشکان عمومی و اطفال ارتقا دهیم. همچنین برای اینکه شناخت پزشکان متخصص از این بیماری‌ها بالا برود یک همایش سه روزه با عنوان علوم پایه بیماری‌های ارثی همزمان با کنگره متابولیک برگزار می‌شود تا همکاران درک بهتری از این بیماری‌ها داشته باشند.

بیماری‌های متابولیک ارثی، بیماری‌هایی هستند که در آن‌ها هضم نهایی یک یا چند ماده غذایی مانند پروتئین، قند یا چربی در بدن نوزاد از بدو تولد مختل می‌شود، در نتیجه کودک نمی‌تواند از این ماده غذایی برای رشد و تکامل استفاده کند؛ بنابراین این گروه از مواد غذایی که به طور معمول برای رشد و تکامل کودکان مفید هستند، برای سلامتی این کودکان خطرناک می‌شوند و حالت سمی پیدا می‌کنند و بر بسیاری از اندام‌های بدن او از جمله مغز، کبد و قلب تاثیر منفی می‌گذارند. برخی از بیماری‌های متابولیک، دیرتر از زمان غربالگری قابل تشخیص هستند؛ بنابراین نشانه‌های احتمالی این بیماری‌ها را باید شناخت و با پزشک در مورد آن‌ها مشورت کرد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °