نقد یکی از مهمترین سرمایه هاست
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
11:32 - جمعه 28 شهريور 1399
کد خبر : ۷۳۴۷۴۲
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۸
معاون اول رئیس جمهور گفت: نقد یکی از مهمترین سرمایه هاست و کارنامه دولت تدبیر و امید چه در مقایسه با دولت‌های قبل و چه در مقایسه با کشور‌های دیگر با سرفرازی قابل دفاع است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
اسحاق جهانگیری در سخنانی در همایش سراسری و سومین مجمع عمومی خانه مطبوعات و رسانه‌های کشور که در سالن همایش باغ زیبا برگزار شد افزود: نقد رسانه‌ها بر سیاست گذاری مؤثر است و نقد سیاست به سیاست گذاران کمک می‌کند.
وی افزود: نقد یکی از مهمترین سرمایه‌ها است البته طبیعی است که اگر مورد نقد قرار گیریم آزرده شویم، اما باید سعی کنیم نقد منصفانه داشته باشیم.
جهانگیری گفت: کارنامه دولت جمهوری اسلامی ایران در دوره تدبیر و امید در هر یک از بخش‌های اقتصادی قابل دفاع و مایه سرافرازی است و با هیچ دوره‌ای قابل مقایسه نیست.
 
انتخابات پیش رو فرصت بزرگ برای نمایش اقتدار ملی
 
معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اهمیت انتخابات پیش روی مجلس شورای اسلامی گفت: انتخابات پیش رو فرصت بزرگی است که اقتدار ملی کشور را به نمایش گذاشته است و آن را به جشن پیروزی و مشارکت ملت ایران تبدیل کنیم.  اسحاق جهانگیری افزود: برای مشارکت حداکثری در انتخابات باید همه گروه‌ها و گرایش‌های سیاسی احساس کنند که در سرنوشت کشور حضور دارند و سهیم هستند و این موضوع بستگی به این دارد که مسئولین چه نگاه و برخوردی از خود نشان خواهند داد. 
وی افزود: اگر با نگاه بسته و محدود برای انتخابات و افراد تصمیم گیری کنیم ممکن است مردم نیز بگویند حالا که خودتان انتخاب و تصمیم گیری می‌کنید خودتان نیز پای صندوق‌ها حاضر شوید و رأی بدهید.
 آقای جهانگیری با تأکید بر اینکه در انتخابات همه مردم باید احساس کنند که نامزد مورد نظرشان حضور دارد، خاطرنشان کرد: در این صورت همه پای صندوق‌های رأی خواهند آمد و مشارکت حداکثری شکل خواهد گرفت.
 معاون اول رئیس جمهور با اشاره به توصیه مقام معظم رهبری در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ برای جلب مشارکت مردم، گفت: رهبر معظم انقلاب فرمودند که حتی اگر نظام را قبول ندارید به خاطر ایران در انتخابات شرکت کنید و این جمله در حقیقت شاهکار مقام معظم رهبری بود و همه آحاد جامعه را پای صندوق‌های رأی آورد.
آقای جهانگیری با بیان اینکه در انتخابات پیش رو نیز به چنین مشارکتی از سوی همه اقشار و آحاد جامعه نیازمند هستیم تصریح کرد: باید با سعه صدر و سینه فراخ با مسائل کشور برخورد کنیم و انتخابات پیش رو باید به معنای واقعی انتخاباتی قانونمند و رقابتی باشد و اگر این موضوع محقق شود در حقیقت به معنای شکست و یأس آمریکا خواهد بود.
 دکتر جهانگیری همچنین با اشاره به سخنان روز گذشته رئیس جمهور درباره انتخابات خاطرنشان کرد: نباید عده‌ای سخنان رئیس جمهور را نادرست تعبیر کنند چرا که سخنان ایشان به معنای حذف هیچیک از نهاد‌ها و ایجاد شبهه در قانون اساسی نبوده است بلکه مقصود رئیس جمهور این بود که در انتخابات پیش رو به مشارکت گسترده‌ای نیاز داریم که ملت ایران پیروز آن باشد و برای تحقق این امر باید فضا را باز کرده و سخت نگیریم و اجازه دهیم که همه کسانی که نظام جمهوری اسلامی را قبول دارند در انتخابات حضور داشته باشند.
 معاون اول رئیس جمهور در ادامه با بیان مسائل منطقه و اتفاقات یمن، عربستان، عراق و سوریه، به حمله ارتش ترکیه به بخش‌هایی از کشور سوریه اشاره و خاطرنشان کرد: ممکن است که دولت ترکیه دغدغه‌هایی در خصوص امنیت خود در مرز‌های کشورش داشته باشد، اما راه حل این موضوع به هیچ وجه جنگ نیست. هیچ مشکلی تاکنون با جنگ حل نشده و راه حل مسائل فقط گفتگو و مذاکره است.
دکتر جهانگیری در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید بر اینکه رسانه و مطبوعات از جایگاه بسیار مهم و ویژه‌ای در همه جوامع برخوردار هستند گفت: مطبوعات و رسانه‌ها نقش تعیین کننده‌ای در شکل گیری افکار عمومی جامعه دارد.
 معاون اول رئیس جمهور با اشاره به نقش پراهمیت رسانه‌ها در سیاستگذاری مسئولین، روند اجرای سیاست‌ها و پذیرش سیاست‌ها از سوی جامعه گفت: رسانه‌ها با نقد سیاست‌ها می‌توانند به مسئولین در سیاستگذاری صحیح‌تر کمک کنند و نقد از مهمترین سرمایه‌هایی است که بدون هزینه در اختیار مسئولین قرار دارد.
دکتر جهانگیری ادامه داد: اگرچه ممکن است بطور طبیعی برخی انتقاد‌های تند باعث آزردگی شود، اما باید قدر نقد را بدانیم. البته نقد باید منصفانه باشد حتی اگر تند هم باشد به عنوان سرمایه‌ای بزرگ می‌تواند به مسئولین کمک کند.
 معاون اول رئیس جمهور اضافه کرد: رسانه‌ها نقش تعیین کننده‌ای در پذیرش سیاست‌ها از سوی افکار عمومی دارند و اینکه افکار عمومی تا چه مقدار با اجرای سیاست‌ها همراهی داشته باشند تا حد زیادی به نقش رسانه‌ها وابسته است.
 آقای جهانگیری ادامه داد: امروز شبکه‌های گسترده رسانه‌ای در سطح جهانی شکل گرفته تا در سیاست حکومت‌ها و دولت‌ها تغییر ایجاد کند. این رسانه‌ها گاهی معادلاتی را ایجاد می‌کنند که سیاستگذاران را به سمت موضوعات مورد نظر خودشان سوق دهند.
معاون اول رئیس جمهور با تأکید بر اینکه رسانه‌های شجاع منافع ملت برایشان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، تصریح کرد: دولت به صورت جدی از همه رسانه‌های کشور حمایت می‌کند. البته خواست دولت از رسانه‌ها این نیست که بلندگوی تبلیغاتی دستگاه اجرایی کشور باشند بلکه از آن‌ها می‌خواهد که به دنبال ترویج اخلاق و انصاف باشند.
آقای جهانگیری با تأکید بر اینکه جامعه در شرایط حساس کنونی به شدت نیازمند همگرایی، انسجام و همبستگی است، گفت: اگر بخواهیم وحدت ملی، انسجام و سرمایه اجتماعی افزایش پیدا کند این مهم جز از طریق ترویج اخلاق و انصاف میسر نخواهد شد.
معاون اول رئیس جمهور با تأکید بر اینکه رسانه‌ها در بسیاری از بخش‌ها می‌توانند به برنامه‌ها و سیاست‌های دولت کمک کنند افزود: در مقطع فعلی که مبارزه با فساد یکی از نیاز‌های اصلی کشور است، آزادی رسانه‌ها می‌تواند زمینه ساز از بین بردن و حتی پیشگیری از بروز فساد باشد و لازمه آن این است که رسانه‌ها بتوانند بدون لکنت زبان فعالیت کنند.
 
 
وی با بیان اینکه باید از کسانی که مفاسد اقتصادی را افشا می‌کنند حمایت کرد، خاطرنشان کرد: در یکی از جلسات ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی این موضوع را مطرح کردم که لازم است سازوکاری فراهم شود که مردم در زمان مراجعه به ادارات، اگر مدیری مطالبه غیرقانونی از آن‌ها داشت بتوانند این موضوع را اطلاع رسانی کنند.
آقای جهانگیری افزود: به دلیل آنکه دولت نقش پررنگی در اقتصاد کشور دارد، فساد زیادتر رخ می‌دهد و رابطه فساد اقتصادی و می‌توان گفت رابطه مستقیمی میان فساد و اقتصاد دولتی وجود دارد؛ هرچه نقش دولت در اقتصاد پررنگ‌تر باشد فساد نیز بیشتر خواهد شد.
معاون اول رئیس جمهور همچنین با تأکید بر اصلاح ساختار‌ها و حذف گلوگاه‌های فساد گفت: باید همه زمینه‌ها و گلوگاه‌های شکل گیری فساد را حذف کنیم و نظارت جدی بر روند‌ها داشته باشیم.
 آقای در ادامه با بیان اینکه اینکه باید از محدودیت، تعطیلی و زیان ده شدن رسانه‌ها و مطبوعات نگران بود، گفت: هیچ فعالیت و بنگاه زیان دهی امکان ادامه حیات ندارد و همانطور که نمی‌توان یک بنگاه اقتصادی زیان ده را تا ابد با پمپاژ پول حفظ کرد، امکان ادامه فعالیت مطبوعات زیان ده نیز میسر نخواهد بود. بنابراین باید راهکار‌هایی پیدا کنیم تا مطبوعات از حالت زیان دهی خارج شوند.
دکتر جهانگیری با یادآوری اینکه امروز کشور در شرایط خاص اقتصادی قرار دارد گفت: گاهی القائاتی از خارج کشور در زیر سوال بردن توانمندی نظام و دولت در حل مشکلات مردم و جامعه صورت می‌گیرد و تلاش می‌شود جامعه باور کند که نظام ناکارآمد است و قادر نیست مسائل را حل و فصل کند؛ متاسفانه در کنار القائات خارجی عده‌ای از مخالفین دولت در داخل کشور نیز با انگیزه سیاسی تلاش می‌کنند تا به این روند دامن بزنند.
معاون اول رئیس جمهور افزود: وقتی این القائات و فضای رسانه‌ای در جامعه پررنگ می‌شود ممکن است مسئولین هم از سخن گفتن درباره توانمندی‌های کشور پرهیز کنند.
آقای جهانگیری گفت: امروز در جمع اعضای خانه مطبوعات و رسانه‌های کشور اعلام می‌کنم که کارنامه دولت جمهوری اسلامی ایران در دوره تدبیر و امید چه در مقایسه با دولت‌های قبل و چه در مقایسه با کشور‌های مشابه با سرافرازی و افتخار قابل دفاع است.
معاون اول رئیس جمهور اضافه کرد: در هر یک از بخش‌های اقتصادی که دست بگذاریم کارنامه این دوره با هیچ دوره‌ای قابل مقایسه نیست. در سال ۸۴ که دولت اصلاحات به پایان رسید میزان برداشت گاز ایران از پارس جنوبی با قطر برابر بود و در سال ۹۲ که دولت تدبیر و امید کار را تحویل گرفت، میزان برداشت قطر از میدان مشترک گازی دو برابر ایران بود و این یعنی چند ده میلیارد دلار از پول ملت ایران در جیب آن‌ها رفته است.
آقای با اشاره به اینکه امروز پس از گذشت شش سال از دولت تدبیر و امید میزان برداشت ایران از قطر پیشی گرفته گفت: امروز به نقطه‌ای رسیده ایم که برداشت ما از میدان مشترک گازی با قطر ۵۶۰ میلیون مترمکعب است که امیدواریم این رقم تا پایان سال به ۶۰۰ میلیون مترمکعب برسد.
دکتر جهانگیری ادامه داد: در میادین نفتی غرب کارون نیز که عمدتاً با کشور عراق مشترک هستیم، میزان برداشت ما در سال ۹۲، ۷۰ هزار بشکه در روز بود که امروز به ۳۵۰ هزار بشکه رسیده و در بخش صادرات گاز و ایجاد خط لوله نیز دستاورد‌های بزرگی حاصل شده است و این در حالیست که از ۶ سال عمر دولت تدبیر و امید، بیش از ۴ سال را تحت تحریم بوده ایم و منابع خارجی برای کشور وجود نداشته و آنچه توانسته این دستاورد‌ها را حاصل کند تدبیر، دانش و تجربه مدیران کشور بوده است.
وی افزود: تعداد روستا‌های برخوردار از نعمت گاز از ابتدای انقلاب تا قبل از دولت تدبیر و امید ۱۴ هزار روستا بود و امروز ۳۰ هزار روستا از نعمت گاز برخوردار هستند که یعنی در طول ۶ سال دولت تدبیر و امید بیش از کل دوران پس از انقلاب اسلامی گازرسانی به روستا‌ها انجام شده است.
معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه در بخش آب و خاک نیز در سال‌های اخیر اتفاقات بزرگ و نادری رخ داده است افزود: در یکی از جلسات در حضور مقام معظم رهبری، مجوزی از ایشان دریافت کردیم و ۸ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای یک دوره ۴ ساله برداشت شد تا سد‌ها و تونل‌های انتقال آبی که از ابتدای انقلاب شروع به احداث شده بود تکمیل کنیم و برنامه‌های آبرسانی را به مورد اجرا بگذاریم و اتفاقات بزرگی در طول این مدت در بخش آب و خاک رخ داد که در طول ۴۰ سال گذشته کم سابقه است.
دکتر جهانگیری با اشاره به اینکه دوره دولت تدبیر و امید تنها دوره‌ای است که توانستیم هواپیمای نو به ناوگان حمل و نقل هوایی کشور اضافه شد و در بخش خودکفایی، تولید و صادرات محصولات کشاورزی نیز دستاورد‌های مهمی به ثبت رسید، افزود: کارنامه این دولت قابل دفاع، درخشان و افتخارآفرین است، اما متاسفانه برخی القائات منفی و فضای رسانه‌ای باعث شده که روحیه مدیران دولت به جایی برسد که حتی نتوانند از عملکرد خود دفاع کنند.
 معاون اول رئیس جمهور افزود: دولت دست یاری به سوی رسانه‌ها و مطبوعات کشور دراز می‌کند تا دستاورد‌ها و عملکرد دولت را به اطلاع مردم و افکار عمومی برسانند.
دکتر جهانگیری افزود: آمریکا تصور می‌کرد با جنگ رسانه‌ای و اقتصادی می‌تواند کشور را در سال ۹۷ زمین گیر کند گفت: آن‌ها تصور می‌کردند که جمهوری اسلامی نمی‌تواند جشن چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی را برگزار کند، اما امروز همه شاخص‌های اقتصادی کشور رو به بهبود هستند البته می‌دانیم شرایط زندگی و معیشتی مردم سخت است که باید برای حل این موضوع راهکار‌هایی پیدا کنیم.
معاون اول رئیس جمهور با تأکید بر اینکه باید از اقتصاد و مدیریت کشور شجاعانه دفاع کنیم، اظهار داشت: اقتصاد کشور امروز قادر است شغل ایجاد کند، به سمت کنترل تورم حرکت کند، سرمایه گذاری جذب کند و بورس نیز به عنوان یکی از شاخص‌های مهم اقتصاد روند مثبتی را در پیش دارد.
دکتر جهانگیری در ادامه با تأکید بر اینکه باید برای حل مسائل روزنامه نگاران و رفع دغدغه مطبوعات و رسانه‌های کشور راهکار‌های روشن تدوین کنیم، گفت: بودجه دولت به دلیل وابستگی به درآمد‌های نفتی با مشکل مواجه است با این وجود دولت مصمم است برای جبران کسری بودجه به سمت منابع بانک مرکزی نرود تا پایه پولی افزایش پیدا نکند.
معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: البته پرداخت حقوق کارکنان در اولویت برنامه‌های دولت است و ممکن است در شرایط سخت ناچار شویم تصمیماتی اتخاذ کند، اما همه تلاش این است که به سمت استقراض از بانک مرکزی نرویم.
دکتر جهانگیری خطاب به جامعه مطبوعات و رسانه‌های کشور گفت: باید صدای صنفی مطبوعات صدایی رسا باشد، به موافقت دولت و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای ایجاد سازمان نظام رسانه اشاره و خاطرنشان کرد: وقتی این موضوع مطرح شد برخی انجمن‌ها و تشکل‌ها مخالفت کردند به همین دلیل این کار متوقف شد چرا که دولت می‌خواهد این اقدام با هدف خدمت به مطبوعات و رسانه‌های کشور باشد.
وی با اشاره به درخواست مدیران مسئول مطبوعات از دولت برای پرداخت ارز ۴۲۰۰ تومانی به منظور کاغذ مورد نیاز جراید، گفت: دولت به این درخواست احترام گذاشت و همانند سایر کالا‌های اساسی این ارز تامین شد، اما شاهد هستیم که گاهی در همین روزنامه‌ها به دولت حمله می‌شود که چرا ارز ۴۲۰۰ تومانی که در برخی موارد زمینه ساز فساد شده حذف نمی‌شود. دولت نمی‌تواند نسبت به نیاز‌های اصلی مردم به کالا‌های اساسی و دارو و نگرانی‌های آن‌ها در این رابطه بی تفاوت باشد.
معاون اول رئیس جمهور اضافه کرد: انجمن‌ها و تشکل‌های مطبوعات و رسانه‌های کشور در این زمینه با یکدیگر به اتفاق نظر برسند تا دولت بتواند تصمیمات لازم را اتخاذ کند.
 
در خانه مطبوعات بحث سیاسی وجود ندارد

آقای مصطفی کواکبیان معاون رئیس خانه مطبوعات و رسانه‌های کشور نیز در این همایش گفت: در خانه مطبوعات بحث سیاسی وجود ندارد و از همه سلایق و طیف فکری در این خانه جمع هستند.
 کواکبیان افزود: اگر همت آقای دکتر اسحاق جهانگیری نبود وضعیت کاغذ خیلی بدتر می‌شد.
وی گفت: خانه مطبوعات در هر استانی حضور دارد و ۶ هزار عضو داریم که متناسب با اعضای هر استان فعالیت دارد.
کواکبیان با بیان اینکه زیرساخت‌ها هم اکنون در خانه مطبوعات فراهم شده است افزود: اساسنامه دقیقی تنظیم شده است و خانه مطبوعات به طور آزاد فعالیت دارد، البته در این خانه بحث سیاسی مطرح نیست و از همه سلایق و طیف‌های فکری حضور دارند.
وی با بیان اینکه خانه مطبوعات غیردولتی است و ما هیچ وابستگی به دولت نداریم تأکید کرد: انتظار می‌رود که با توجه به هویت مستقل یک ردیف اعتبار مستقل هم برای خانه مطبوعات و رسانه‌های کشور در نظر گرفته شود.

معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد: جنگ اقتصادی، جنگ تحمیلی است

آقای محمد خدادی معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیر در همایش سراسری و سومین مجمع عمومی خانه مطبوعات و رسانه‌های کشور گفت: هم اکنون جنگ اصلی تحمیل شده به ما جنگ اقتصادی است.
معاون مطبوعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: همه کشور در یک حمایت سراسری سعی کردند که بحران کاغذ در کشور را حل کند و هم اکنون نوبت ما است که پاسخ این حمایت را بگوییم، زیرا کاغذ جزو کالا‌های اساسی در کشور ما محسوب می‌شود.
وی با بیان اینکه جنگ اصلی تحمیل شده به ما جنگ تحمیلی اقتصادی است تأکید کرد: جنگ رسانه‌ای در میان جنگ تحمیلی اقتصادی قرار دارد.
وی تأکید کرد: ما حامی رسانه هستیم و تنها راه توسعه رسانه تشکل‌های رسانه‌ای است که باید این تشکل‌ها شکل گیرد و فعالیت داشته باشند.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۸°    ۳۰°