صادرات محصولات نانویی ایران به بیش از ۴۵ کشور دنیا

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
00:31 - چهارشنبه 14 خرداد 1399
کد خبر : ۷۳۴۷۶۸
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۸ - ۱۹:۳۰
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو گفت: محصولات نانوی ایرانی جغرافیای گسترده‌ای دارند و این محصولات تاکنون به بیش از ۴۵ کشور دنیا صادر شده اند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 سعید سرکار در گفتگوی ۱۸:۳۰ به بهانه برگزاری دوازدهمین نمایشگاه فناوری نانو، با بیان اینکه وجود متخصصان در حوزه نانو نشان از بنیه علمی خوب در کشور است، افزود: آغاز حرکت در مسیر نانو از سال ۲۰۰۱ در ایران با انتشار ۱۰ مقاله ISI بوده است که ما همان زمان رتبه ۵۷ در حوزه نانو را داشتیم.

او افزود: از آنجایی که این کار در ایران از صفر شروع شد و کشور‌های توسعه یافته خیلی از ما جلوتر بودند؛ کار سختی بود، اما امروز ۳۰ هزار متخصص در حوزه فناوری نانو در کشور تربیت شده اند و امسال ایران از نظر تولید علم برای سومین سال متوالی رتبه چهارم نانو را تثبیت کرده است.

دبیر ستاد نانو تصریح کرد: امروز شاهد هستیم که بیش از ۲۲۰ شرکت تولیدی در حوزه نانو، ۶۰۰ محصول مورد تأیید ستاد نانو را در بازار وارد کرده اند.

او با تأکید بر اینکه صنعتی سازی توسعه بازار و صادرات از جمله موضوعات مورد توجه ما در حوزه نانو است، گفت: هر ساله شاهد یک رشد ۸۰ تا ۱۰۰ درصدی از بازار محصولات نانو هستیم.
 
سرکار در خصوص حجم اشتغالی که این دانش در کشور ایجاد کرده است، این طور توضیح داد:
 


سرکار با بیان اینکه بازار سال گذشته محصولات نانو برابر ۱۴۰۰ میلیارد تومان بوده، گفت: همچنین ۲۶۰۰ میلیارد تومان میزان فروش این محصولات بوده است.

سرکار با اشاره به رسوخ فناوری نانو در ۱۵ حوزه صنعتی افزود: حوزه‌های سلامت، ساختمان، نفت، پتروشیمی، خودرو، نساجی، ورزشی، کشاورزی، آب، محیط زیست، لوازم خانگی جزء این صنایع هستند.

او گفت: محصولات نانو تاکنون به بیش از ۴۵ کشور دنیا صادر شده‌اند؛ محصولات نانوی ایرانی جغرافیای گسترده‌ای دارند و تاکنون محصولات ایرانی نانو به کشور‌های کره جنوبی، استرالیا، چین، اندونزی، روسیه، ترکیه، مالزی، کشور‌های اروپایی، آمریکای لاتین، کانادا، آفریقا صادر شده‌اند.
 
سرکار در بخشی از سخنان خود به مصادیق استفاده از نانو در زندگی روزمره اشاره کرد و گفت: 
 

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو، اولویت اول ستاد نانو را توسعه صادرات ذکر کرد و گفت: بر این اساس برنامه داریم تا پایان برنامه ده ساله دوم ستاد نانو، صادرات را به سالی یک میلیارد دلار برسانیم که این نیاز به زیرساخت‌هایی دارد.

سرکار در ادامه اعتماد به محققان جوان را رمز موفقیت در مسیر توسعه دانست.


دوازدهمین نمایشگاه فناوری نانو از ۱۸ تا ۲۱ مهرماه در نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار می شود.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۲°    ۳۶°