مردم، ادیبان و مقامات به یاد حافظ
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
12:17 - چهارشنبه 15 مرداد 1399
کد خبر : ۷۳۴۸۴۲
تاریخ انتشار : شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۰
همزمان با فرا رسیدن روز حافظ بیش از 18 هزار نفر از مردم علاقمند به فرهنگ و ادب ایران در حافظیه شیراز حضور یافتند و دیشب و امروز هم ادیبان و اهل فرهنگ در چند مراسم درباره حافظ و اشعارش سخن گفتند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 بیستم مهرماه در تقویم رسمی ایران روز حافظ نامیده شده است و به همین مناسبت علاوه بر برپایی نشست ها و مراسم گوناگون بیش از 18 هزار نفر با حضور در حافظیه شیراز یاد این شاعر بزرگ را گرامی داشتند.

مدیرکل میراث فرهنگی استان فارس اعلام کرد به مناسبت روز حافظ، بازدید از حافظیه رایگان بود و هزاران گردشگر خارجی نیز همراه با ایرانیان علاقمند به میراث فرهنگی از این مجموعه بازدید کردند.

امیری گفت: جمع کل بازدید کنندگان 18 هزار و 360 نفر ثبت شده است.

وی اضافه کرد: طی 6 ماه اول امسال یک میلیون 23 هزار و 452 گردشگر داخلی و 23 هزار و 151 گردشگر خارجی از حافظیه بازدید کرده اند.

مردم، ادیبان و مقامات به یاد حافظ
امروز همچنین، نشست‌های علمی یاد روز حافظ با حضور حافظ پژوهان در مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس آغاز به کار کرد.

بخش اول سخنرانی‌های علمی یادروز حافظ با حضور کورش کمالی سروستانی، صابر سهرابی و منصور پایمرد برگزار می‌شود.

مدیر مرکز حافظ شناسی گفت: موضوع علمی نشست‌ها "حافظ و انسان دیروز و امروز" است و بعضی از این حافظ پژوهان نتیجه کارشان را در این دو نشست ارایه می‌کنند.

حسن لی افزود: براساس گزارش سازمان اسناد و کتابخانه ملی و خانه کتاب ایران پارسال ۱۰۰ هزار عنوان کتاب در کشور چاپ شده که از این تعداد ۱۲هزار عنوان درباره ادبیات بوده است.

کاووس حسن لی افزود: از این تعداد کتاب چاپ شده در حوزه ادبیات ۲۲۵ عنوان کتاب درباره حافظ نگارش شده است.

وی، یکی از دلایل کاهش تیراژ در این حوزه را انتشار کتاب‌های صوتی و اینترنتی اعلام و تصریح کرد: رشد کتاب‌های تحقیقی تالیفی در حوزه حافظ شناسی بهتر از کتاب‌های دیگر است.
 
دبیر علمی بیست و سومین یادروز حافظ گفت: امسال دویستمین سال انتشار دیوان شرقی غربی گوته است که به دلیل علاقه به حافظ سروده است، بنابر این دکتر علی رجایی پیرامون این پیوند سخنرانی می‌کند.

مردم، ادیبان و مقامات به یاد حافظ

دیشب نیز، بیست و سومین مراسم یادروز حافظ  در جوار آرامگاه لسان الغیب، در شیراز برگزار شد.

در این مراسم وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، نماینده ولی فقیه در فارس، استاندار فارس، علما، صاحب‌نظران، اندیشمندان، ادیبان و فرهنگوران و علاقه‌مندان به خواجه اهل راز حضور داشتند.

امسال علاوه بر برنامه یادروز حافظ، برنامه‌های فرهنگی و هنری متعددی در 29 شهرستان استان فارس با مرکزیت شیراز، اجرایی شده است.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °