مشکلات صادرات زعفران

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
01:18 - يکشنبه 15 تير 1399
کد خبر : ۷۳۴۸۶۶
تاریخ انتشار : شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۰
پرونده روز؛
ایران بزرگترین تولید کننده زعفران در جهان است اما سهم ما از بازار این محصول بسیار اندک؛ کارشناسان علت این امر را دست انداز‌هایی می‌دانند که در راه صادرات این محصول وجود دارد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
آقای غلامرضا میری نایب رئیس شورای ملی زعفران در ارتباط تصویری با "پرونده روز" درباره مشکلات صادرات طلای سرخ  گفت: سال گذشته هر کیلو زعفران بین 12 تا 15 میلیون تومان و امسال بین 7 میلیون و 500 هزار تومان تا 9 میلیون تومان از کشاورز خریداری می شود و برای بازار های جهانی با 50 درصد سود صادر می شود.
 
او برای فروش بهتر گفت: شورای زعفران یک شورای سیاست گذار است که با متولیان امر در مجلس جلساتی برای تعیین قیمت کف زعفران انجام شده اما هنوز قیمتی مشخص نشده است و کشاورزان همچنان برای فروش زعفران سردرگم است.
 
نایب رئیس شورای ملی زعفران افزود: بزرگترین مشکل ما موضوع برگشت ارز حاصل از صادرات و مسائل بانکی است که موجب شده کشورهای رغیب و تاجران این کشورها اکنون صادرات زعفران ما را به نام خود انجام دهند.
 
او درباره صادرات 90 درصدی زعفران گفت: با توجه به اینکه سال گذشته 280 تن از 80 درصد محصول تولید شده، صادر شده اما گردش مالی 8 میلیارد دلار مربوط به صنایع تبدیلی است.
 
او افزود: در حال حاضر به دلیل نوسانات قیمت ارز و نبود امکان بازکردن "ال سی" توسعه بازار  غیر ممکن شده است.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °