دفاع پوتین از ایران برخلاف شیطنت‎ شبکه سعودی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
07:41 - پنجشنبه 23 مرداد 1399
کد خبر : ۷۳۴۹۲۲
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۷
رئیس جمهور روسیه با اشاره به توانایی و قدرت ایران در منطقه گفت: ایران یک قدرت منطقه با تمدن هزاران ساله است، باید با احترام با آن برخورد شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 ولادیمیر پوتین در آستانه سفر به ریاض درخصوص برجام گفت: باید در قضاوت بیطرفانه، حرفه‌ای و مورد اذعان جامعه بین‌المللی سخن گفت. در این مورد یک قاضی بین‌المللی وجود دارد و آن قاضی، آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای است که به شکلی علنی و بدون خجالت اعلام کرده ایران به تمام تعهدات خود عمل کرده است.

پوتین در پاسخ به این پرسش که آیا مسکو مذاکره دوباره برای ایجاد بندهای جدید در این توافق(برجام) درباره برنامه موشکی ایران را تایید می کند یا خیر، گفت: این عادلانه نیست که اتهاماتی به ایران درباره مواردی که آنها را انجام نداده، زده شود. هنگامی که شخصی یا طرفی با مشابه این ظلم روبرو شود رفتاری متفاوت در پیش می‌گیرد. اگر به تعهدات متقابلش عمل نکنند چرا او باید به تعهدات خود عمل کند، با وجود ایران بهتر است ایران به متن و روح توافق هسته‌ای پایبند باشد.

او برنامه برجام و توان موشکی ایران را دو مقوله مجزا در نظر گرفت و افزود: برنامه موشکی یک چیز است و برنامه هسته‌ای چیز دیگر؛ این به معنای آن نیست که صحبت درباره این موضوع ضروری نیست اما نیازی نیست به ویژه اگر منجر به نگرانی شده است، اما این مسأله نباید در مسأله دیگر ادغام شود تا منجر به نابودی دستاوری به دست آمده شود.

رئیس جمهور روسیه درخصوص حمله به شرکت نفتی آرامکو عربستان گفت: صرف نظر از اینکه چه کسی در ورای این حادثه قرار دارد، مسکو چنین اقداماتی را محکوم می کند و خواستار دستیابی به ادله و مشخص شدن عوامل این حمله است. من در گفتگو با محمد بن سلمان ولیعهد سعودی بر آمادکی مسکو برای کمک به روند تحقیقات درخصوص حادثه آرامکو پاسخ مثبت دادم. موضع ما در این رابطه ثابت است و معتقدیم نباید تا کامل شدن تحقیقات و اطمینان از اینکه چه کسی عامل این حملات بود، گناهکار را تعیین کنیم.

او افزود: روسیه با عربستان و امارات هم شراکت و دوستی دارد اما روسیه دوستی با شخصی را علیه دوستی دیگر بنا نمی کند و برای مقابله با کسی ائتلاف تشکیل نمی دهد. از سوی دیگر باید بگویم ایران و روسیه دو همسایه هستند که نمی توان این موضوع را نادیده گرفت. ایران یک قدرت منطقه ای است و هزاران سال است که ایرانی ها در این کره خاکی وجود دارند، طبعا منافع خاص خود را دارند و باید با احترام با آن برخورد شود. این منافع می توانند مشروع باشند یا از حد و حدود عبور کنند، این موضوع مناقشه است اما برای اینکه همدیگر را بفهمیم باید گفتگو کنیم چرا که بدون گفتگو هیچ مشکلی حل و فصل نخواهد شد.

رئیس جمهوری روسیه  در ادامه درباره معامله قرن نیز اظهار داشت: مسکو از هر طرحی که منجر به صلح شود حمایت می‌کند اما باید ماهیت آن را بداند، جزئیات معامله قرن همچنان مبهم است و آمریکا آن را به افکار عمومی و جهان ارائه نداده است. مسکو بر راهکار دو دولتی و ایجاد دولت فلسطینی تأکید دارد.

ولادیمیر پوتین درباره سوریه نیز تصریح کرد: روسیه به درخواست سوریه و برای حمایت از دولت سوریه و مقابله با گروه‌های تروریستی به این کشور رفته است. ما به شکل بسیار تنگاتنگی با ترکیه و ایران کار می‌کنیم اما بدون مشارکت سعودی در روند حل (بحران سوریه) ابدا رسیدن به رویکردی مثبت در این زمینه وجود ندارد.

وی از تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه پس از طی کردن راه سخت ابراز خشنودی کرد و گفت: طبیعتا اولین اقدام در این مسیر، تهیه و تدوین قانون اساسی سوریه است.

رئیس جمهوری روسیه همچنین با اشاره به اینکه «ناتو» به زیرساخت‌های مرزی روسیه نزدیک شده است تأکید کرد که مسکو از ادامه گسترش فعالیت ناتو در نزدیکی مرزهایش نگران است.

پوتین گفت: طبیعتا ما از حضور ناتو در نزدیکی مرزهایمان احساس خطر می کنیم که این خطر ما را تهدید می‌کند. اقدام ناتو در استقرار سامانه‌های دفاعی در رومانی و نزدیک شدن آن به مرزهای سوریه اقدامی تخریبی است و امنیت روسیه را تهدید می‌کند در در نهایت شکست خواهد خورد.

برچسب ها: پوتین ، برجام
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۳°    ۳۸°