روحانی: امید به زندگی در ایران افزایش یافته است
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
20:43 - يکشنبه 09 آذر 1399
کد خبر : ۷۳۵۰۲۰
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۳
رئیس جمهوری: برای جمهوری اسلامی ایران باعث افتخار است که در طول ۴۰ سال گذشته انقلاب اسلامی به طور متوسط هر سال ۶ ماه بر امید به زندگی مردم افزوده شده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز سه شنبه در اجلاس وزرای بهداشت کشورهای منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت اظهارداشت: در طول این ۴۰ سال امید به زندگی از ۵۶ سال به ۷۶ سال ارتقا یافته است و این یکی از خدمات همه پزشکان، تلاشگران و ملت بزرگ ما نسبت به استقرار صحت و سلامت در این کشور است.

رئیس جمهوری ادامه داد: دولت یازدهم و دولت دوازدهم از سال ۲۰۱۳ تاکنون در طول این شش سال همه تلاش و افتخارش بر این بوده که به عنوان دولت سلامت و دولت محیط زیست باشد و کاری که این دولت برای سلامت و محیط زیست در این شش سال انجام داده قابل مقایسه با ادوار گذشته نیست.  

وی خطاب به مدیرکل سازمان جهانی بهداشت گفت: یکی از اقدامات این دولت نجات ۱۴ میلیون انسان ایرانی از طوفان نمک بوده است، احیای دریاچه ارومیه به عنوان اولین تصمیم دولت در روز اول تشکیل دولت یازدهم بود که اگر برای این احیا قدم برداشته نمی‌شد امروز شهری به نام تبریز وجود نداشت و ۱۴ میلیون نفر در غرب ایران مهاجرت کرده بودند و تمام باغات و مزارع در این منطقه از بین رفته بود.

روحانی افزود: اگر تلاش دولت یازدهم و دوازدهم برای هوای پاک و سلامت مردم ایران نبود، بنزین‌های تولید شده از پتروشیمی میلیون‌ها بیمار را راهی بیمارستان کرده بود. امروز در تمام شهرهای بزرگ ایران از بنزین و گازوئیل یورو ۵ استفاده می‌شود و این جلوگیری از آلودگی هوا به معنای تضمین سلامت مردم بوده و هست.
رئیس جمهوری اضافه کرد: در تلاشی که در این مدت انجام گرفته هزینه بیمار کاهش یافته و پول پرداختی بیمار در بیمارستان حداکثر ۱۰ درصد در شهر و ۵ درصد در روستا بوده است و این کار در تاریخ ایران قبل از انقلاب و بعد از انقلاب بی‌نظیر بوده است.
روحانی با تشریح ابعاد طرح تحول سلامت اظهار داشت: در کشور ما سال‌ها افرادی از بیماری رنج می‌بردند اما چون پول درمان نداشتند به پزشک و بیمارستان مراجعه نمی‌کردند. بعد از اعلام طرح تحول سلامت در ایران، من بازدیدی که از چندین بیمارستان داشتم، مشاهده کردم افرادی بستری شده‌اند و از آنها سوال کردم که درد و ناراحتی شما مربوط به چند سال پیش است و بعضی از آنها به من گفتند که این درد مربوط به ۶ سال یا ۷ قبل است و می‌گفتند در آن زمان ما پول نداشتیم به بیمارستان و پزشک مراجعه کنیم و با درد می‌ساختیم.
وی یادآورشد: این آرامش و کاهش درد مردم به عنوان افتخار برای وزارت سلامت، برای پزشکان و پرستاران و برای همه کادر درمانی جمهوری اسلامی ایران است.
روحانی تصریح کرد: من در اینجا لازم می دانم بگویم حادثه ای در کشور ما رخ نداد، مگر آنکه پزشکان و پرستاران در خط مقدم حضور پیدا کردند. من می‌بینم چهره برخی از پزشکان جراح را، که در سال ۶۳ در عملیات بدر، آنها را در بیمارستان صحرایی در ۸ کیلومتری خط مقدم جنگ زیارت کردم.پزشکان و جراحان ما با خط مقدم جنگ، فقط چند کیلومتر فاصله داشتند که حتی برد خمپاره دشمن به این بیمارستان‌ها می‌رسید.
رئیس جمهوری ادامه داد: نشد در کشور ما زلزله ای، سیلی، طوفانی، مشکلی پیش بیاید که طبیبان ما، پرستاران ما و مخلصین کادر درمانی در اولین هواپیماها و هلی‌کوپترها به عنوان راهیان سرزمین سختی و مشکلات برای نجات مردم نشتابند و این را من در زلزله بم و منجیل و در زلزله و رودبار و کرمانشاه مشاهده کردم.
رئیس جمهوری افزود: وقتی من به بعد از ۴۸ ساعت از وقوع زلزله به بیمارستان کرمانشاه رسیدم، در این بیمارستان در عرض ۴۸ ساعت ۳۰۰عمل جراحی انجام شده بود و من جراحی را دیدم که به علت بی‌خوابی ۷۲ ساعته قدرت ایستادن روی پا و زانو را ندارد و این افتخار ما است.
روحانی یادآور شد: افتخار ما تنها دانش پزشکی ما نیست، افتخار ما تنها داروسازی کشورمان نیست. افتخار ما تنها بخش تشخیص بیماری‌های ما نیست. افتخار ما تحصیلات سطح بالای پزشکان ما نیست، افتخار ایثار و فداکاری پزشکان ما است، اخلاق پزشکی آنها عمل پزشکی و بر فناوری کشور ما پیشگام است و این ایثار و فداکاری و اخلاق پزشکی است که به مردم ما آرامش می‌دهد.
رئیس جمهوری تصریح کرد: بیمارستان و پزشک برای درمان پزشک نیست قبل از بیمار، برای دادن اطمینان به مردم است. شما وقتی مشاهده می‌کنید که یک بیمارستان مجهز در چند هزار متری خانه شما وجود دارد و پزشک حاذق فداکاری وجود دارد ولو اینکه بیماری‌ای ندارید راحت می‌خوابید چرا که می‌دانید اگر فرزند یا پدر شما بیمار شد پزشک آماده وجود دارد.
روحانی با بیان این که اعتماد و آرامش اولین قدم تامین بهداشت است گفت: بهداشت از تغذیه سالم آغاز می شود قبل از انقلاب در جمعیت حدودا ٣٠ میلیون نفری ایران مردم ایران مقدار دکالری مصرفی ٢ هزار و ١٠٠ کیلو کالری بوده و امروز با ٨٣ میلیون جمعیت این  ٢۵٠٠ کیلو کالری است به معنای آن است که در ایران سو تغذیه وجود ندارد و  می توانیم با تلاش بیشتر اعتماد و اطمینان بیشتر به مردم خود عرضه کنیم.

رئیس جمهوری با بیان این که سیستم گازکشی ایران در جهان نمونه ای ندارد، گفت: وقتی هر روز در ایران ١٠ روستا تحت پوشش گازرسانی قرار می گیرد، به معنای بهداشت جامعه و حفظ محیط زیست است که بوته ها و شاخه های درختان کنده نمی‌شود و سوخت آلوده کننده مصرف نمی شود.
رئیس دولت دوازدهم  افزود: در هر هفته در ایران بیش از ٣٠ روستا به آب آشامیدنی سالم دسترسی پیدا می کنند که به معنای بهداشت است اینکه ما می بینبم مردم از نعمت آب سالم و غذای کافی سوخت و هوای پاک و سالم و اعتماد به پزشکان حاذق برخوردارند به معنای آرامش است.
روحانی با تاکید بر اینکه بهداشت از آرامش شروع می شود افزود: اگر ملتی دارای آرامش بود یعنی اولین قدم مهم برای سلامت انجام شده است و این اعتماد و آرامش امروز در ایران وجود دارد.
وی تصریح کرد: در ابتدای سال ٩٨ در ایران ٢۵ استان گرفتار سیلاب شد و در برخی از مناطق در ظرف چند روز ٣٠٠ میلی متر باران بارید، اولین گروهی که در کنار مردم حضور یافتند امدادرسانان هلال احمر و پزشکان و اورژانس بودند که به خدمتگزاری به مردم خود افتخار می کردند.
رئیس جمهوری افزود: ما در زمان سیل هیچ بیماری واگیردار فراگیر مانند وبا و ناراحتی های شدید گوارشی در کشور مشاهده نشد یعنی در ساعت اولیه آب بهداشتی به مردم رسیده بودو  پزشکان و خادمان سلامت در کنار مردم بوده اندروحانی بیان کرد: سلامت مردم از بهداشت و بهداشت از اعتماد مردم و غذا و آب سالم آغاز می شود بهداشت و سلامت مردم از اشتغال آغاز می شود فرد بیکاری که هر لحظه در فکر  آب و نان که در دسترس او نیست نمی تواند به سلامت دست پیدا کند 
رئیس جمهوری اضافه کرد: علیرغم همه مشکلات و تحریم های ظالمانه در تابستان ٩٨ نسبت به سال گذشته ٨۴٣ هزار اشتغال خالص ایجاد شده است که به آن افتخار می کنیم.
آمریکا مرتکب جنایت ضد بشری شده است 

رئیس جمهوری در بخش دیگری از سخنانش به جنایت‌ آمریکا نسبت به ملت بزرگ ایران اشاره کرد و گفت: آمریکا بدون دلیل و بهانه و صرفا به خاطر فشار افراطیون داخل‌ آمریکا و رژیم صهیونیستی و عربستان به خاطر فشار این سه سر تسلیم فرود آورد و از برجام خارج شد. این را هم یک مقام سعودی اعلام کرد که ما به ‌آمریکا فشار آوردیم. هم سردمدار رژیم اشغالگر قدس و هم افراطیون کاخ سفید  دور اطراف حاکمان جدید اعلام کردند. این چیزی نیست که تحلیلا بگویم این خبری هست که همه دنیا شنیده اند.
 روحانی تصریح کرد: خارج شدن از یک توافق یک ننگ برای یک کشور است اما این ننگ بالاتر خواهد بود ‌آن زمان که این توافق به تایید شورای امنیت سازمان ملل متحد رسیده باشد. بنابراین مقررات بین المللی را هم زیر پا گذاشته است و این ننگ افزوده تر می شود زمانی که مواد غذایی و دارویی هم جزو اقلام تحریمی باشد.
 وی اضافه کرد: بی تردید دولت‌آمریکا مرتکب جنایت ضد بشری شده است. اقدام ‌آمریکا یک تروریسم اقتصادی است البته این به‌آن معنا نیست ملت ایران به زانو درآمده باشد زیرا دانشمندان ، محققان، کارآفرینان و تولیدکنندگان ما برغم فشارهای بی‌سابقه اقتصادی و تحریم‌های ناعادلانه تلاش خود را مضاعف کردند و ما امروز به سمت خودکفایی کامل حرکت می‌کنیم.
روحانی با بیان اینکه امروز بیش از ۹۵ درصد داروهای مورد نیاز کشور در داخل تولید می شود، گفت: البته دوستان ما هم ما را فراموش نکردند و هر چند به زبان به آمریکا احترام می‌گذارند، اما در عمل به ما کمک می‌کنند.
رئیس جمهور افزود: از دوستان خودمان که در این شرایط سخت در کنار ما بودند، قدردانی می‌کنیم. از پزشکان متعهد کشور سپاسگزار هستیم که با تلاش خود نگذاشتند سلامت مردم با مشکل مواجه شده و صف دارو در کشور تشکیل شود.


ادامه دارد.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۵°    ۷°