پرداخت خسارت کشاورزان خوزستانی تا ماه آینده
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
01:45 - يکشنبه 30 شهريور 1399
کد خبر : ۷۳۵۰۶۱
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸ - ۲۳:۳۹
مدیرکل دفتر مدیریت بحران وزارت جهاد کشاورزی: ظرف یک ماه آینده کل 26 هزار پرونده خسارت های کشاورزی استان خوزستان با همکاری بیشتر بانک ها پرداخت خواهد شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

غلامرضا شریعتی  استاندار خوزستان در تیتر امشب گفت: 23 هزا رو 486 پرونده برای برآورد خسارت های کشاورزی تشکیل شده و بیش از 11 هزار و 238 پرونده با 50 درصد بلاعوض پرداخت شده است که مابقی هم منتظر تائید پژوهشگاه فضایی است. 

برای تسهیلات قرض الحسنه هم 11 هزار و 100 پرونده با مبلغ 256 میلیارد تومان که تاکنون 40 میلیارد تومان پرداخت شده است. پرداخت قرض الحسنه عقب تر از بلاعوض است اما در پرداخت بلاعوض مشکلی نداشته ایم.

42 درصد راههای اصلی و 58 درصد راههای روستایی استان آسیب دیده است که مشغول تکمیل هستیم امکان برگزاری مناقصه فراهم شده ولی زمانبر است.

استاندار خوزستان گفت: با جلساتی که با معاون اول رئیس حمهور و وزیر کشور داشتیم روند پرداخت خسارت ها سرعت گرفت و از 3 هزار پرونده که توقف داشتیم به 11 هزار و 300 پرونده رسیدیم، مجددا روند پرداخت ها کند شده است که با همکاری پژوهشگاه فضایی پرداخت ها انجام خواهدشد. 

سیدمحمد موسوی  مدیرکل دفتر مدیریت بحران وزارت جهاد کشاورزی گفت: مراحل پرداخت بلاعوض در هفت مرحله ثبت در سامانه سجاد، کمیته تخصصی برای بازدید و تایید اولیه، بررسی پژوهشکده فضایی، کنترل کد ملی در ثبت احوال و بعد کارگروه استان مرحله بعدی را به عهده دارد. وزارت کشور برای کنترل این دو مرحله را اضافه کرده است.

او افزود: تا امروز از  297 پرونده 260 هزار پرونده بازدید میدانی شده است و 230 هزار پرونده به کارگروه استانی مورد بررسی قرار گرفته است.

از 26 هزار پرونده در استان خوزستان 23 هزار و 488 پرونده تائید شده است و نزدیک 12 هزار پرونده به تایید پژوهشگاه فضایی رسیده و پرداخت شده است و حدود 1000 پرونده هم در بانکها به مرحله پرداخت رسیده است. نزدیک 10 هزار پرونده هم در مرحله نهایی بررسی قرار دارد که حداکثر یک ماه آینده کل 26 هزار پرونده خسارت های کشاورزی استان خوزستان با همکاری بیشتر بانک ها پرداخت تسهیلاتی بانکها نیز عملیاتی خواهد شد.

او افزود: 463 میلیارد تومان کمک بلاعوض از 926 میلیارد تومان تخصیص یافته است و 910 میلیارد تومان تسهیلات هم به عهده بانکهاست که باید پرداخت شود. 

موسوی درباره استان لرستان گفت: تاکنون 31 هزار پرونده تشکیل و ثبت شده است و از این تعداد 30 هزار و 800 پرونده بررسی شده که از این تعداد 27 هزار و 751 پرونده در کارگروه استان تائید شده است.

او افزود: اگرچه پژوهشگاه فضایی در تائید پرونده ها کند عمل کرده اما وزارت کشور متمرکز شده و این پژوهشگاه را موظف به پیگیری و سرعت کرده است. از 7 هزار پرونده تاکنونبه پرداخت رسیده و 2 هزار پرونده نیز تسهیلات بانکی پرداخت شده است. در استان لرستان هم با همکاری پژوهشگاه فضایی پرداخت ها تا یکماه و نیم آینده تکمیل خواهدشد.

 

موسوی افزود: تا امروز 400 میلیارد تومان کمک بلاعوض ، 300 میلیارد تومان تسهیلات بانکی به کشاورزان پرداخت شده است و 185 ملیارد تومان غرامت سیل به کشاورزان پرداخت شده است. 90 درصد پرونده ها بررسی و بازدید میدانی شده است و ظرف حداکثر تا 2 ماه اینده کمک های بلاعوض در استان های آسیب دیده عملیاتی می شود. 

محمد رودباری مدیرکل دفتر مدیریت بحران سازمان راهداری درباره راههای استان خوزستان گفت: بیش از 2 هزار کیلومتر از راهها و 700 ابنیه فنی خسارت واردشده است که 230 میلیارد تومان دولت در دوقالب ملی و استانی برای استان خوزستان ابلاغ کرده است و راهداری با امکانات و تجهیزات خود اقدامات را انجام داده است، با برگزاری مناقصات باید راهها تکمیل و ساخته شود و برنامه زمان بندی تعریف می شود اما حداکثر تلاش را داریم.

رودبارری گفت: به راههای لرستان 700 میلیارد تومان خسارت وارد شده است ، 600 کیلومتر از راههای اصلی و فرعی، 700 پل آسیب و تخریب دیده است که بیشترین تخریب و آسیب در استان لرستان بوده است. 275 پروژه برای استان لرستان تعریف شده و 248 میلیارد تومان هم با تخصیص 80 درصد در لرستان تخصیص داده شده است. 

او افزود: 300 کیلومتر از راههای گلستان آسیب دیده است که 90 میلیارد تومان برای راهها در دو قالب استانی و ملی تخصیص یافته و 118 پروژه تعریف شده است و پروژه ها در حال انجام است. با استفاده امکانات و تجهیزات خسارت راهها را ترمیم و بازسازی کرده ایم.

گودرز امیری معاون عمرانی استاندار لرستان در ارتباط تصویری گفت: در بخش کشاورزی 30 هزار و 806 پرونده تشکیل شده که از این تعداد 28 هزار پرونده در کارگروه و 10 هراز پرونده نیز به تائید پژوهشگاه فضایی رسیده است و از این تعداد 5 هزار پروده پرداخت نقدی شده است.

8600 پرونده نیز به بانکها معرفی شده که از این تعداد 2 هزار و 300 تا پرداخت شده است و 18 هزار پرونده هم در دست بررسی است که پس از تائید پرداخت خواهد شد.

هادی حق‌شناس استاندار گلستان در ارتباط تصویری گفت: در بخش کشاورزی از 25 هزار پرونده تشکیل شده، 17 هزار پرونده تائید قطعی و پرداخت شده است و 8 هزار پرونده به استان برگشت داده شد و مجدد برای تائید به پژوهشگاه ارسال شده است.

در مجموع 90 میلیارد تومان بلاعوض پرداخت شده است. در تسهیلات از 12 هزار  و 846 پرونده معرفی شده به بانک، 95 میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده است. 

 

 

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۰°    ۳۲°