دانشگاه باید مهارت محور باشد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
02:23 - سه‌شنبه 21 مرداد 1399
کد خبر : ۷۳۵۰۶۷
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۳
رئیس جمهور در مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌های کشور گفت: دانشگاه ماباید به دانشگاه مهارت محور تبدیل شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
آقای روحانی در مراسم نمادین آغاز سال تحصیلی جدید دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور با بیان اینکه دانشگاه‌های ما باید تبدیل به دانشگاه‌های مهارت محور شود و در بسیاری از علوم، علم پایه پیشرفت و توسعه است، اما نباید به آن اکتفا شود، افزود: گسترش فضای دانشگاه‌ها بدون کیفیت، مطلوب ما نیست و فضا‌های کمی و کیفی باید در کنار یکدیگر قرار بگیرد.


رئیس جمهور گفت: خوشبختانه علیرغم اینکه در ۴۱ سال بعد از انقلاب، مشکلات فراوان از جمله جنگ و فشار‌های اقتصادی داشتیم، دانشگاه در رشته‌های مختلف به وظایف و رسالت خودش به خوبی عمل کرده است.
آقای روحانی، با اشاره به اینکه ما نسبت به دنیا خیلی در زمینه پیشرفت‌های علمی عقب نیستیم، افزود: نسبت به منطقه و کشور‌های همسایه و حتی کشور‌های پیشرفته خیلی عقب نیستیم و حرکت‌های بسیار خوبی از لحاظ علم و دانش داشته ایم.
رئیس جمهور، با طرح مثالی که در سه چهار ماه اخیر نمونه‌های مختلفی را دیدم که خود گویای پیشرفت توسعه علم و دانش در کشور ما به شمار می‌رود، گفت: اخیراً پزشک متخصصی که خود نیز در کشور پیشرفته آلمان بخشی از مسئولیت یک مرکز پزشکی را عهده دار است و اقوامش نیاز به یک عمل جراحی دارد، او را از آلمان به تهران منتقل می‌کند، من از او پرسیدم چرا وقتی شما در آلمان و در بیمارستانی که خود شما مسئولیت دارید، اقوام خود را به تهران منتقل کرده اید؟
آقای روحانی، افزود: این استاد دانشگاه در پاسخ به سوالم گفت: ایران از لحاظ کیفیت و رسیدگی امکاناتش پایین نیست و حتی از لحاظ پزشکی مراکز درمانی ما بهتر از اروپاست.رئیس جمهور، گفت: به هر حال این حرف اوست که یک استاد دانشگاه و مسئول یک بخش پزشکی در بیمارستانی در آلمان است هر چند اگر این جمله را فراموش کنیم، اما این که ترجیح می‌دهد پدر، برادر و یا اقوام خود را با اینکه مسئله جان در میان است به ایران منتقل می‌کند، نشان می‌دهد کشور ما کشوری پیشرفته در علوم مختلف است و این نتیجه همه تلاشگران و اساتید ماست و برای ما جای افتخار دارد.
آقای روحانی، با اشاره به اینکه دو نکته درباره دانشگاه‌ها می‌خواهم صحبت و بعد توقعم را بیان کنم، افزود: دانشگاه ما باید تبدیل به دانشگاه مهارت محور شود، علم پایه پیشرفت و توسعه است، اما علم باید در کنار مهارت و نیازمندی‌های جامعه و تربیت دانشجو برای ورود به اجتماع و به دوش گرفتن بار مسئولیت و اشتغال و مدیریت باید آماده شود، در غیر این صورت حالا اگر فردی در اینجا درس خوانده چرا باید پس از فارغ التحصیلی شغل به اندازه کافی برای او نیست، ممکن است شما بگویید مشکل اقتصادی کشور است.
رئیس جمهور، گفت: حال شاید شما این سوال را مطرح کنید، ممکن است مشکل اقتصادی کشور باشد، مشکل سرمایه گذاری باشد و یا توسعه اقتصادی به اندازه کافی وجود ندارد همه این‌ها در جای خودش درست است، اما یک فارغ التحصیل با مهارتی که می‌تواند بلافاصله یک مسئولیت را عهده دار باشد، زودتر به شغل و کار و زندگی می‌رسد، تا عالمی که علم آموخته است و دانشگاه آن حافظه محور بوده است و در افکار و مغزش بسیاری از مطالب علمی انباشته شده است، اما نمی‌تواند شغلی را بدست بیاورد.
آقای روحانی، با بیان خاطره‌ای از دوران دانشجویی خود ادامه داد: ما در سال ۵۱ زمانیکه برای کار آموزی امور قضایی به دادگاه‌های مختلف مراجعه کردیم و در آن زمان لیسانس گرفته بودیم و به ظاهر دانشی را که برای یک وکیل و یا قاضی بدست آورده باشد را کسب کرده ایم، اما زمانی که ما وارد دادگاه شدیم، دیدیم که چیزی بلد نیستیم و نمی‌دانیم چه باید بکنیم حتی رئیس دفتر یک دادگاه از این لیسانسه بهتر بود که ما بدست آورده بودیم، بهتر بود که نمی‌دانستیم چه باید بکنیم، چرا که این فرد به جهت حضورش در دادگاه کسب تجربه آموخته بود، گاهی برخی از رئیس دفتر‌ها نیز البته لیسانس داشتند و رشته‌های دیگر هم وجود داشت چرا، چون ما مهارت لازم را یاد نگرفته بودیم و در دوران کارآموزی قضایی بود که آموختیم چه باید بکنیم و حتی در پزشکی قانونی که ما چند واحد هم در این زمینه گذرانده بودیم، وقتی به پزشکی قانونی تهران روبروی پارک شهر رفتیم و ۲۰ دانشجویی که با هم وارد شدیم در همان لحظه اول چند دانشجو غش کردند زمانی که آن منظره را دیدم وحشتناک بود چرا که جنازه‌ها را دیدند و وحشت کردند.

باید دانشجویان را برای فردایی متفاوت آماده کنیم

رئیس جمهور با تاکید بر لزوم انطباق پیشرفت دانشگاه‌ها با پیشرفت و سرعت علم، گفت: باید دانشجویان را برای فردایی که با امروز بسیار متفاوت است، آماده کنیم.
آقای حسن روحانی در ادامه سخنانش در مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و فناوری کشور، با اشاره به تجربه متفاوت دانشجویان رشته پزشکی از حضور در کلاس درس تئوری و پزشکی قانونی، تصریح کرد: دانشجو با حضور در کنار اجساد و مشاهده اقدامات پزشکی در می‌یافت که پزشکی قانونی چیزی که صرفاً سر کلاس خوانده، نیست بلکه بیشتر چیزی است که انسان لمس کرده و می‌بیند.
رئیس جمهور با تاکید بر لزوم فراگیری مهارت لازم در دانشگاه ها، افزود: نکته‌ای که فرمودند؛ در گذشته چند سال می‌گذشت تا علم دو برابر شود، اما امروز باید گفت که چند روز می‌گذرد تا علم دو چندان شود و حتی زمانی در آینده ممکن است ظرف چند ساعت دو برابر شود.
آقای روحانی گفت: پیشرفت دانشگاه ما باید با پیشرفت و سرعت علم منطق باشد.
وی ادامه داد: در دانشگاه‌ها نه کتاب‌های امروز، بلکه کتاب‌های حداقل سال و یا ترم گذشته به دانشجویان تدریس می‌شود البته گاهی نیز کتاب‌ها برای ۱۰ یا ۲۰ سال پیش است، پس ما به روز نیستیم و همچنین دانش اساتید ما نیز نه برای امروز بلکه برای سال‌ها پیش هستند.
رئیس جمهور افزود: اساتید ما هر چه مقاله بخوانند و مطالعه کنند باز هم از علم روز عقب هستند؛ استاد ما، کتاب ما نیز چنین هستند، لذا می‌خواهیم دانشجو را برای چه زمانی تربیت کنیم؟ برای امروز؟ ما می‌خواهیم حداقل دانشجو را برای چهار و یا هشت سال بعد و آینده تربیت کنیم.
آقای روحانی با اشاره به سرعت پیشرفت علم در دنیا گفت: این کار ما را سخت و مشکل می‌کند که چگونه به دانشجو مهارتی بیاموزیم که او چندین سال بعد و برای جامعه آینده نه تنها فعالیت کند، بلکه بتواند در بخشی مدیر باشد و اداره امور را به دست بگیرد.
وی به پیشرفت تکنولوژی و دسترسی مطالب در اینترنت از طریق گوشی‌های هوشمند اشاره کرد و تصریح کرد: گاهی فرزندان و نوه‌های ما حتی آیه‌ای از قرآن را زودتر از ما و از طریق موبایل‌های هوشمند پیدا می‌کنند در حالی که ما می‌دانیم آیه در کدام سوره است، ولی تا ما پیدا کنیم، او ظرف چند ثانیه آیه مذکور را با موبایل خود یافته است.
رئیس جمهور گفت: شرایط کاملاً متفاوت شده است؛ ما باید دانشجویانمان را برای دنیای فردایی که با امروز بسیار متفاوت است، آماده کنیم.
آقای روحانی افزود: ماشین خوب یا بد، جای موجودات زنده را گرفته است، اینکه کار خوبی است یا بد نمی‌دانم؛ مرکب ما اسب، شتر و امثالهم بود، اما امروز موجود زنده‌ای که خوراک، مکان، استراحت و سرعتش مخصوص بود، جای اسب تندرو را گرفته است یعنی ماشین و آهن جای موجود زنده را گرفته است و خوراکش نیز دیگر جو و کاه و ... نیست بلکه برای حرکت بنزین می‌خواهد و این در حالی است که امروز ربات‌ها در کارخانه‌ها جای کارگران را می‌گیرند.
وی گفت: من در کارخانه تولید خودرو در ژاپن دیدم که در کارخانه‌ای با این عظمت هیچ انسان و کارگری دیده نمی‌شد، بلکه همه ربات بودند و مهندسین نیز داخل اتاق هایشان و با کامپیوتر نظارت کرده و فرمان صادر می‌کردند، همه ماشین‌های هوشمند، هوش مصنوعی و ربات و آهن بود.
رئیس جمهور افزود: امروز یک کامپیوتر با داده‌های فراوان و ابرداده‌ها می‌تواند پیش بینی‌هایی کند که اگر صد نفر دانشمند سال‌ها کار کنند، نمی‌توانند کار یک ساعت آن ماشین را انجام دهند؛ دنیا در حال تحول است.

جامعه و دولت در برابر دانشگاه‌ها مسئول هستند

آقای روحانی در مراسم نمادین آغاز سال تحصیلی جدید دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور، با ابراز خرسندی از حضور در این مراسم، به اهمیت فوق العاده دانشگاه و حوزه اشاره کرد و گفت: من خود را فرزند دانشگاه و حوزه می‌دانم و به هر دو افتخار می‌کنم.
رئیس جمهور تصریح کرد: بنده درس‌های حوزوی را در حوزه علمیه قم که بالاترین مرکز دینی در دوران حاضر است و همچنین درس دانشگاهیم را در دانشگاه تهران که همواره یک دانشگاه مهم و معتبراست، به پایان بردم.
آقای روحانی گفت: مجموعه دانشگاه و حوزه، اداره آینده جامعه را بر عهده دارند و مسلما آن‌هایی که در دانشگاه درس می‌خوانند در حین خواندن درس مسئولیت اجرایی را بر عهده ندارند و بیشتر می‌خواهند، بیاموزند.
وی خاطر نشان کرد: افرادی که از همان لحظه وارد دانشگاه می‌شوند، احساس می‌کنند، از مدیران آینده هستند و از شاغلین آینده و اگر شغل هم برای فارغ التحصیل دانشگاه یافت شود، قاعدتا دانشجو راضی نیست و دنبال سمتی است که مدیریت بخشی از کار را حداقل برعهده داشته باشد و یا سمتی متناسب با تحصیلات او باشد.
رئیس جمهور با اشاره به اینکه بدون شک امروز دانشگاه‌ها مسئولیت بسیار سنگینی بر دوش دارند، گفت: متقابلا جامعه و دولت هم در برابر دانشگاه مسئول هستند.
آقای روحانی تصریح کرد: اینکه خدمات دولت به اندازه کافی هست یا نیست و اینکه ما از لحاظ سلامت، تغذیه، خوابگاه، ورزشگاه، مجامع هنری و علمی به اندازه کافی امکانات لازم را فراهم کرده ایم یا نه؟ در اینجا باید اعتراف می‌کنم حتما نقایص فراوانی وجود دارد، اما همیشه در تلاشیم و علاقه مندیم که مشکلات را رفع کنیم.
رئیس جمهور خطاب به وزرا و روسای دانشگاه ها، گفت: به همان اندازه‌ای که نسبت به سیاست جوانان وقت می‌گذارید، نسبت به ورزش، سلامت، ​رفاه و تغذیه جوانان نیز وقت بگذارید.
آقای خاطر نشان کرد: ما یک دانشجوی عالم، سالم، با نشاط، متحرک، دلسوز و شیفته کشور و مملکت نیاز داریم و همه این‌ها باید در کنار هم قرار گیرد تا ما بتوانیم به وظیفه اصلی خود عمل کنیم.
 
انتخابات باشکوه، دشمنان را می‌ترساند
 
روحانی در بخش دیگری از سخنانش انتخابات اسفندماه مجلس را مورد اشاره قرار داد و افزود: سرنوشت آینده کشور ما را انتخابات‌های ما تعیین می‌کند. نشان، تایید و تعیین می‌کند. در انتخابات تقص و اشکال داریم، اما با همه اشکال بهترین راه صندوق است. راه شکستن افراط، صندوق است. برای اصلاح جامعه، شایسته سالاری، برای حاکم شدن افکار به حق مردم راه صندوق است و راه دیگری نداریم.

وی افزود: اینکه می‌گویم راه دیگری نداریم به تجربه می‌گویم. راهی جز فضای پرشکوه انتخابات نداریم ولو اینکه هر ایراد و اشکالی به آن گرفته شود علی‌رغم همه آن‌ها تنها راه برای آینده کشور ما انتخابات است و ما خودمان را برای انتخابات آماده کنیم. دانشگاه‌ها هم خودشان را آماده کنند و هرکسی که شایسته‌تر و فهیم‌تر و با افراط فاصله دارد و برای اداره کشور آماده فداکاری است مرد یا زن آن‌ها را برگزینیم. هر کسی هم خودش را شایسته می‌داند خودش را کاندید کند حالا هرچه شد، این‌ها در راه خداست کسی که خودش را لایق می‌داند خودش را کاندید کند چه بگویند تو صالح هستی چه بگویند صالح نیستی و این وظیفه بزرگ ملی ما است.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه یکی از مسائل مهم امسال را انتخابات بدانیم، اظهار داشت: اگر انتخابات پرشکوه و با نشاط با حضور اکثریت مردم در سراسر کشور شاهد باشیم قدرت سیاسی ما در دنیا هم بالا می‌رود. مردم به نظام و کشورشان امید دارند.
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۴°    ۳۸°