نقش بورس در حذف واسطه گری
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  يکشنبه 23 خرداد 1400
کد خبر : ۷۳۷۶۳۷
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۵
پرونده روز؛
رونق معاملات کشاورزی در بورس کالا به تعامل میان کشاورزان و تجار منجر می‌شود، اتفاقی که مانع از ارزان فروشی محصولات ایرانی در بازار‌های منطقه‌ای می شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

علیرضا ناصرپور معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالای ایران گفت: طیف وسیعی از کالاهای کشاورزی در بورس کالای ایران مورد پذیرش قرار گرفته است اما معاملات محصولات کشاورزی به صورت مستمر و گواهی سپرده و معاملات آتی در بورس نوپاست که از مهمترین محصولات در این قالب می توان ذرت، جو، زعفران و پسته را نام برد که حجم معاملات زعفران در بورس به طو رمثال  بالغ بر 50 تن است.

او درباره واسطه گری در این معاملات نیز گفت: از آجایی که سازو کار به صورتی است که انبارهایی از محصولات در بورس پذیرش شده و کشاورزان اقدام به ارائه محصول به انبار و فروش از طریق بورس می کنند ، این فرایند بازار رسانی محصولات کشاورزی را تسهیل کرده است و کشاورزان به صورت آنلاین می توانند در بورس معاملات را انجام دهند،

او تاکید کرد: این فرایند با هدف  واسطه های غیرضرور  و کمک به فروش سریع محصول کشاورز در بازار می کند.

معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالای ایران افزود: برای رونق ساز وکار این فرایند در بورس استفاده از آموزش، فرهنگ سازی و ایجاد تبلیغات در صدا وسیما همچنین تجربیات موفق، فضای مثبتی در استان ها بین کشاورزان ایجاد کرده که به توسعه معاملات کشاورزی کمک می کند.

تمامی معاملات به صورت آنلاین و الکترونیکی حتی از منزل به صورت برخط صورت می گیرد ولی مهم دسترسی آسان به انبارها در مراکز تولید است. 

ناصرپور در ادامه برای توسعه صادرات محصولات کشاورزی گفت: وجود انبارهای بورس و تحویل کالا از کشاروزان به صورت استاندارد و مطابق استاندارد ملی ایران موجب می شود محصولی که از شرایط کیفی دارای شرایط است وارد انبارها شود و صادرکنندگان می توانند از طریق انبارهای استاندارد اقدام به تعهدات صادراتی کنند و در تحویل کالای استاندارد به شرکت های خارجی اطمینان داشته باشند.

او  همچنین از معاملات پسته در بوس خبر داد و افزود: انبارهای پسته در بورس پذیرش می شود که کشاورزان می توانند بدون واسطه محصول خود را در بورس عرضه کنند.

 

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °