افزایش بدهی دولت به بانک مرکزی عامل مهم رشدنقدینگی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
09:19 - يکشنبه 04 آبان 1399
کد خبر : ۷۳۷۶۴۱
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ - ۱۹:۳۱
یک کارشناس اقتصاد معتقد است: عامل نگران کننده در رشد نقدینگی شاید افزایش بدهی‌های دولت به بانک مرکزی و بخشی هم مربوط به بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی باشد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
صمد عزیر نژاد کارشناس اقتصادی در گفتگوی ۱۸:۳۰ درباره میزان نقدینگی در کشور گفت: طبق آخرین آمار بانک مرکزی نقدینگی کل کشور در خرداد ۹۸، حدود هزار هزار میلیارد تومان اعلام شده که به طور حتم اکنون این میزان بالاتر است.

او با بیان اینکه نقدینگی دو وجه دارد گفت: بخشی مربوط به پول و دیگری مرتبط با شبهِ پول است که شبه پول خود شامل حساب‌های پس انداز و قرض الحسنه می‌شود که تغییرات آن‌ها نیز در نقدینگی مهم است.

عزیزنژاد ادامه داد: اگر بخواهیم سهم این دو را در نقدینگی مقایسه کنیم، سهم پول در سال ۹۶ حدود ۱۳ درصد و سال ۹۷ این میزان به ۱۵ درصد ارتقا می‌یابد که تا خرداد ۹۸ هم در این عدد باقی می‌ماند.

در مورد شبه پول نیز در سال ۹۶، ۸۷ درصد بوده که این سهم در سال ۹۷ به ۸۵ درصد تنزل یافته و در خرداد ۹۸ نیز به همین منوال باقی مانده است.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: رشد نقدینگی در خرداد ۹۷ نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۰.۴ درصد بوده و همین رشد در خرداد ۹۸ به ۲۵.۱۹ رسیده که از سرعت بالای رشد نقدینگی در سه ماه اول ۹۸ در مقایسه با مدت مشابه پارسال حکایت دارد.

او با تخمین میزان بدهی دولت به میزان ۹۶ هزار میلیارد تومان در پایان سال ۹۷، گفت: این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل دو برابر شده است که بانک مرکزی باید با بکارگیری شیوه‌هایی مدیریت و نقدینگی را کنترل کند.
او در تبیین این شیوه‌ها گفت:
 

کامران ندری دیگر میهمان برنامه با بیان اینکه رشد نقدینگی در شبکه بانکی خلق می‌شود، گفت:بر این اساس، پایه پول را نیز بانک مرکزی ایجاد می‌کند.

او مهمترین عامل نگران کننده در این باره را احتمال افزایش بدهی‌های دولت به بانک مرکزی دانست و گفت: البته شاید بخشی هم مربوط به بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی برای رفع مشکلاتشان باشد.

او افزود: از دیگر سو بخش مهمی از پول که درون شبکه بانکی ایجاد و با ضریب تکاثری پول نشان داده می‌شود، عدد بسیار بالایی است، طوری که ۷ برابر چیزی است که بانک مرکزی ایجاد می‌کند و در شبکه بانکی پول خلق می‌شود.

ندری درباره رشد نقدینگی با سرعت کنونی پیش بینی کرد: این روند تا پایان سال به همین منوال ادامه می‌یابد و روش خاصی برای جلوگیری از رشد آن در سال جاری متصور نیست.

این کارشناس پولی و بانکی درباره مکانیسم‌هایی که رشد نقدینگی را کند می کند، گفت:
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۰°    ۲۲°