برای سهولت تردد زائران برخی مسیرها یک طرفه خواهد شد

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
07:54 - دوشنبه 16 تير 1399
کد خبر : ۷۳۷۶۹۸
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ - ۲۳:۴۱
رئیس پلیس راه راهور ناجا: توصیه می شود مردم ترجیحا مرز خسروی را برای تردد انتخاب کنند، از روز جمعه به احتمال زیاد مرز مهران به سمت ایلام یک طرفه خواهد شد، همچنین در مرزخسروی از قصر شیرین به سرپل ذهاب و مرزهای چذابه و شلمپه نیز امکان یک طرفه شدن بعد از روز جمعه وجود دارد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

احمد محمدی‌فر دبیر ستاد مرکزی اربعین گفت: از اول ماه صفر تاکنون 3 میلیون نفر عازم سفر عتبات عالیات شدند که در روزهای گذشته حدود یک و نیم میلیون نفر به کشور بازگشتند، از دو روز گذشته بازگشت به کشور شدت گرفته است ولی تردد در مرزها به صورت روان در حال انجام است. 

او افزود: انتقال زائران به داخل عراق و داخل کشور مدیریت شده است، مرز مهران شلوغ ترین مرز است و بیش از 55 درصد رفت و آمدها از مرز مهران صورت می گیرد. بعد از مهران مرز  شلمچه پرتردد ترین مرز کشور است که تردد اتباع خارجی نیز از این مرز انجام شده است اما در مرز خسروی تراکم جمعیت نسبت به مرزهای دیگر روان تر و کم تر است.

به زائران نیز پیشنهاد شده برای سهولت در تردد از مرز خسروی استفاده کنند. این مرز تا ساعت 3 بعداز ظهر باز است ولی امکانات ویژه ای برای زائران در نظر گرفته شده است.

 از دو روز پیش بازگشت به کشور شدت گرفته و تراکم در مرزهای شلمچه و مهران زیاد است. 

او افزود: ظرفیت پارکینگ ها امسال تکمیل نشد و نظارت بر پارکینگ ها نیز به استانداری های استان ها ابلاغ شده، امکانات روشنایی، حصارکشی، نصب دوربین ها و بیمه خودروها شرایط مناسبی را برای کسانی که با خودروی شخصی عازم شده بودند فراهم شد. 

حسن پلارک رئیس کمیته اسکان و تغذیه ستاد اربعین گفت: بر اساس تدابیر ستاد اربعین پیش بینی های لازم برای پذیرایی از زائران در نظر گرفته شده بود.

2 هزار و 500 موکب ساماندهی شدند که از این تعداد 54 درصد در داخل عراق و 46 درصد موکب ها در مرزهای ایران ساماندهی شدند.

پلارک افزود: سالهای قبل تلاقی زیادی نداشتیم اما امسال در برخی مواقع تلاقی ورود و خروج زیاد بود. پیش بینی سه میلیون نفر غذا در هر وعده انجام شده بود و خدمات دهی به زائران از پنجم ماه صفر شروع شد و اماکن در نظر گرفته شده برای زائران نیز تکمیل شد و آمادگی لازم برای خدمات دهی و پذیرایی زائران تاکنون حفظ شده است. 

امسال به علت گرمای هوا کمبود آب و یخ را پیش بینی کردیم اما تاکنون در این مورد مشکلی پیش نیامده است و یخ را از ایران انتقال دادیم و تقریبا بر اساس پیش بینی ها نزدیک به 30 درصد از نظر اسکان و 35 درصد از نظر خدمات دهی پیشرفت داشته ایم. 

پلارک درباره همکاری عراق در مراسم اربعین گفت: دشمن از این حماسه ناراحت و عصبانی است و هرسال شیطنت هایی را می کند اما امسال استقبال مردم عراق از زائران گسترده تر بود همچنین حاکمیت عراق در فراهم کردن زیرساخت های موکب ها، شبکه برق و آب تمام قد خدمت رسانی کردند و بهتر از سال گذشته خدمات رسانی و پذیرایی از زائران انجام شد. 

سردار حسینی رئیس پلیس راه راهور ناجا درباره ترافیک جاده ها گفت: در محورهای مواصلاتی منتهی به مرزهای 4 گانه ترافیک پرحجمی داریم . شرایط ترافیکی خاص است اما مشکلی نداریم بجز تصادفاتی که بر اثر خواب آلودگی، انحراف به چپ ناشی از سرعت های بیش از حد که توصیه می شود مردم با احتیاط  و دقت بیشتری رانندگی کنند و در ادامه طرح اربعین با پلیس همکاری کنند.

کماکان مراجعه به مرزها را داریم و زمانی می توانیم جاده ها را یکطرفه کنیم که مراجعه به مرز را نداشته باشیم و فقط ورودی به سمت داخل کشور باشند. 

سردار حسینی گفت: ممنوعیت برای کسانی که به مرز مهران، شلمچه و چذابه نداریم اما توصیه می شود مردم ترجیحا مرز خسروی را برای تردد انتخاب کنند. از روز جمعه به احتمال زیاد مرز مهران به سمت ایلام یک طرفه خواهد شد همچنین در مرزخسروی از قصر شیرین به سرپل ذهاب و مرزهای چذابه و شلمپه نیز امکان یک طرفه شدن بعد از روز جمعه وجود دارد.

عبدالهاشم حسن‌نیا رئیس کمیته حمل و نقل ستاد اربعین در ارتباط تلفنی گفت: امروز حدود240 هزار نفر وارد مرزهای کشور شده اند. حدود 2 هزار و 500 اتوبوس از نقاط مرزی به داخل کشور هدایت شدند.  همچنین 6 هزار دستگاه امروز درگیر جابجایی زائران بوده اند و با وجود یک میلیون و 400 هزار نفر زائر در کشور عراق از نظر جابجایی مشکلی نخواهیم داشت. حدود 100 هزار سواری در مرزهای شلمچه و چذابه مستقر هستند همچنین 250 هزار نفر با قطار جابجا خواهند شد. 

مرتضی سلیمی رئیس سازمان امداد و نجات در ارتباط تلفنی گفت: طرح ما هم همزمان از 13 مهر شروع شده و تا 30 مهر سه روز پس از اربعین ادامه خواهد داشت.

امسال 40 درصد از نظر تجهیزات و منابع انسانی افزایش داشتیم. 4 فروند بالگرد برای خدمات استقرار یافت. درداخل عراق 60 مرکز درمانی ایجاد شد که تاکنون 200 هزار نفر خدمت گرفتند.

راهنمایی زوار در داخل عراق را جوانان هلال احمر انجام دادند همچنین داوطلبان هلال احمر گم شدگان را نیز راهنمایی کردند.

رئیس سازمان امداد و نجات گفت: 470 پایگاه دیگر هلال احمر نیز امکانات اولیه استراحت را فراهم کرده اند علاوه بر این امکان اسکان اضطراری در مرزها انجام شد. تیم های واکنش سریع در قالب 40 تیم  آماده خدمت رسانی بودند.

 

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۴°    ۳۲°