زخمپوش‌های نانویی در کشور تولید شد

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
18:03 - سه‌شنبه 06 خرداد 1399
کد خبر : ۷۳۷۷۴۶
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۰
محققان در یک شرکت دانش بنیان ایرانی موفق به تولید زخمپوش‌های نانویی شدند که علاوه بر حامل دارو بودن قابلیت جذب عفونت، خون و مایعات حاصل از زخم‌های مختلف را دارند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
وحید بذر افشان مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان در پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس در خصوص تولیدات خود به خبرنگار مهر گفت: در این شرکت موفق به تولید زخمپوش‌های حامل دارو با فناوری نانو شدیم

وی افزود:امروزه در سراسر دنیا برای بهبود و سرعت بخشی به درمان زخم از زخمپوش‌های حامل دارو استفاده می‌شود که دارای پارامتر‌های گوناگونی هستند و هرکدام برای درمان زخم‌هایی به کار می‌روند.

وی عنوان کرد:زخمپوش‌ها معمولا فقط توانایی دارو رسانی و ترمیم زخم را دارند، اما برای بهبود عملکرد دارو بهتر است خون و عفونت‌های ناشی از زخم نیز در حین دارورسانی، پاکسازی شود.

وی ادامه داد:به همین منظور زخمپوشی را تهیه کردیم که علاوه بر رهایش آنتی بیوتیک و ویتامین c برای ترمیم زخم، خاصیت جذب عفونت و خون ناشی از زخم را داشته باشد.

به گفته وی، این محصول ژل حامل دارو است که ترکیبی از پلیمر‌ها بوده و در ترمیم زخم موثر هستند

وی با بیان اینکه این زخمپوش شامل دو بخش می‌شود گفت:نانوالیاف و مواد سوپرجاذب پلیمری اجزای تشکیل دهنده این زخمپوش به شمار می‌روند.

وی خاطر نشان کرد: مواد سوپرجاذب پلیمری قابلیت جذب آب، عفونت، خون و مایعات بیولوژیکی را دارند که این باعث تسریع روند درمان می‌شود.

به گفته بذرافشان، این سوپرجاذب که بخشی از زخمپوش‌ها هستند به مرحله تجاری سازی رسیده و توان تولید انبوه را داریم.

وی با بیان اینکه زخمپوش دارای داروی آنتی بیوتیک، روی و زینک بوده و بخش دیگر مواد سوپرجاذب است؛ تولید انبوه زخمپوش به تنهایی در حال طی کردن مراحل تاییدیه است.

مدیر این شرکت با تاکید بر اینکه از هر دارویی می‌توان در این زخمپوش استفاده کرد تا حامل دارو برای درمان زخم باشد گفت: این زخمپوش خاصیت زیست تخریب پذیری دارد و بلافاصله بعد از قرار گرفتن روی زخم شروع به تجزیه شدن می‌کند و روی زخم می‌ماند که دیگر نیازی به برداشتن نداشته باشد.

وی ادامه داد: پروسه درمانی بین هفت تا ١٠روز به طول می‌انجامد که نسبت به روش‌های معمول کوتاه‌تر است.

وی با اشاره به کاربرد زخمپوش گفت: برای درمان دیابت، انواع سوختگی‌ها و عفونت‌ها و .. می‌توان از این زخمپوش استفاده کرد.

بذرافشان درباره روش استفاده از زخمپوش گفت: دارو داخل نانوالیاف روی زخم قرار می‌گیرد و شروع به رهایش دارو می‌کند؛ این رهایش به صورت یکسان در همه جای زخم صورت می‌گیرد.

وی با تاکید براینکه این زخمپوش ثبت اختراع شده بیان کرد:تسریع روند درمان، جذب ترشحات ناشی از زخم و رهایش داروی این زخمپوش مورد آزمون قرار گرفته و در مراکز درمانی به شکل‌های گوناگون استفاده شده است.

بذرافشان بیان کرد: بیش از نود درصد پانسمان‌های پیشرفته مورد استفاده در ایران وارداتی هستند و نمونه‌های تجاری زخمپوش‌های خارجی نیز از قیمت بالایی برخوردارند که در شرایط فعلی دسترسی به آن‌ها دشوار است.

وی ادامه داد:بنابراین با توجه به نیاز مراکز درمانی و بیمارستان‌ها به زخمپوش درمان زخم بستر و سایر زخم‌ها با روش‌های نوین و سرعت بالا پیش بینی می‌شود که این محصول جایگاه مناسبی در بازار کشور پیدا کند.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۳°    ۳۶°