بانک مرکزی برای رونق صادرات غیرنفتی تلاش می‌کند
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
21:46 - سه‌شنبه 01 مهر 1399
کد خبر : ۷۳۸۲۹۲
تاریخ انتشار : شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۸ - ۲۱:۰۷
رئیس کل بانک مرکزی:
رئیس کل بانک مرکزی: بانک مرکزی برای رونق صادرات غیرنفتی، ورود ارز آن به چرخه اقتصاد کشور، کمک به تسهیل واردات کالا‌های ضروری و سرمایه‌ای و ایجاد ثبات و آرامش در اقتصاد تلاش می‌کند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 «عبدالناصر همتی» در یادداشتی در اینستاگرام نوشت: از حدود ۵۰ سال پیش، که نفت، سهم غالب تولید و صادرات را در اقتصاد ایران داشت، تا به امروز که نفت، کمتر از یک سوم صادرات را تشکیل می‌دهد، به هر دلیل دولت نتوانسته است بودجه خود را از نفت جدا کند.

همتی ادامه می‌دهد، رشد اقتصادی کشور نیز با وجود کاهش سهم نفت به شدت متاثر از بخش نفتی است و اثر مستقیم تحریم ها، کاهش رشد بخش نفتی و کاهش منابع برای بودجه دولت است که این دو، با هم، بخش غیر نفتی اقتصاد و رشد کل اقتصاد را تحت تاثیر قرار داده اند.

به اعتقاد همتی، آنچه بانک مرکزی با سیاست‌های پولی و ارزی خود می‌تواند انجام دهد، ایجاد ثبات و کمک به رونق بخش غیر نفتی است. رشد بخش نفتی، برونزا است و به تولید و صادارت نفت بستگی دارد و سیاست‌های بانک مرکزی بر رشد درونزا و غیر نفتی موثر است.

وی در ادامه آورده است: همانگونه که پیشتر بیان کردم، تلاش بانک مرکزی بر رونق صادرات غیر نفتی، ورود ارز آن به چرخه اقتصاد کشور، کمک به تسهیل واردات کالا‌های ضروری و سرمایه‌ای و ایجاد ثبات و آرامش در اقتصاد متمرکز شده است.

رئیس کل بانک مرکزی یادآور شده است؛ وضعیت سامانه نیما و پیشی گرفتن عرضه ارز نسبت به تقاضای آن نشان می‌دهد که با همت صادرکنندگان و تمهیدات واردات، به لطف خدا از این دوره سخت نیز به سلامت عبور خواهیم کرد و بدیهی است در صورت بازگشت به شرایط طبیعی اقتصادی، بانک مرکزی نیز سیاست‌های اصلاحی و احتیاطی خود را ادامه داده و از تکرار تجربه‌های تلخ گذشته، حتی الامکان پرهیز خواهد کرد.
 
بانک مرکزی برای رونق صادرات غیرنفتی تلاش می‌کند
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۹°    ۳۰°