آغاز برگزاری انتخابات پارلمانی در کانادا
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
23:12 - شنبه 29 شهريور 1399
کد خبر : ۷۳۸۷۶۲
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۳
کانادا در حالی امروز دوشنبه صحنه برگزاری انتخابات پارلمانی است که آخرین نظرسنجی‌ها حکایت از رقابت شانه به شانه حزب حاکم و محافظه کاران دارد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

  انتخابات کانادا برای ۳۳۸ کرسی در سراسر کشور برگزار می شود و نتایج اولیه باید حدود ساعت 20 امشب اعلام شود.

برای تشکیل دولت اکثریت، ۱۷۰ کرسی لازم است و نظرسنجی ها نشان می‌دهد جاستین ترودو (از حزب لیبرال) و اندرو شیر(از حزب محافظه کار) هنوز به این عدد نزدیک نیستند با اینکه با رقابت نزدیکی در صدر جدول آرا قرار داشته اند.

"جاستین ترودو" رهبر حزب لیبرال، در سال گذشته حتی نمی توانست تصور کند که می‌خواهد برای آینده سیاسی خودش بجنگد. وی در ماه‌های اخیر رسوایی‌های سیاسی متعددی داشته است که همین باعث از دست دادن بسیاری از طرفداران وی شد.

در حاشیه این انتخابات، ترودو روز گذشته اعلام کرد: شیر می خواهد ۵۳ میلیارد دلار، بودجه برنامه مقابله با تغییرات آب و هوایی کانادا را کاهش دهد.

در رای گیری های پیش از انتخابات تا کنون، لیبرال ها و محافظه کاران در یک رقابت نزدیک قرار دارند اگرچه این بار بر عکس ۴ سال قبل نمی‌توانند اکثریت آرای مجلس را از آن خود کنند.

برگزاری انتخابات پارلمانی در کانادا

حزب لیبرال با ۳۱.۸ درصد ‌و حزب محافظه کار با ۳۲ در صد، در صدر قرار دارند. حزب نئودموکرات با رهبری جاگمیت سینگ با ۱۸درصد،‌ جایگاه سومی را در این انتخابات نشان داده است.

محافظه کاران در غرب کانادا و لیبرال ها در انتاریو، کبک و آتلانتیک کانادا پیشرو هستند. نئو دموکرات‌ها تقریباً در رده دوم بعد از لیبرال ها در غرب کانادا قرار دارند. حزب آینده کبک و لیبرال‌ها در کبک بسیار آرای نزدیکی به هم دارند. حزب مردم تا کنون نتوانسته است رای زیادی به خود اختصاص دهد و تنها امید واقعی آن برای کرسی در مجلس ، ماکسیم برنیه است.

در انتخابات دوره پیشین پارلمانی کانادا (۲۰۱۵)، حزب لیبرال کانادا به رهبری "جاستین ترودو" ۱۸۴ کرسی را بدست آورد.

اگر هیچ حزبی نصف بعلاوه یک کرسی‌های مجلس را نبرد، معمولا حزبی که بیشترین کرسی را برده دولت تشکیل می‌دهد که در این حالت برای تصویب قوانین نیاز به حمایت احزاب دیگر خواهد بود.

در انتخابات امسال ۶۵۱ زن از احزاب مختلف برای نمایندگی مجلس عوام کاندیدا شده‌اند. این رقم حدود ۹ درصد از کاندیدا‌های زن انتخابات قبل بالاتر است.

مهم‌ترین مسئله رأی‌دهندگان کانادایی "خدمات درمانی" است. اما تغییرات اقلیمی و گرمایش زمین هم از جمله مسائلی است که به تبع بالا گرفتن این بحث در دنیا، در انتخابات کانادا مهم شده اند. ترودو در کارزار انتخاباتی ۲۰۱۵ وعده داده بود هدف‌های تعیین‌شده در پیمان پاریس را محقق کند. انتخابات امسال نشان خواهد داد که قضاوت مردم در باره وعده چهار سال پیش او چیست.

دولت کانادا پس از حمله ارتش ترکیه به سوریه در 17 مهر98 موسوم به "چشمه صلح" صادرات سلاح به این کشور را ترکیه را تعلیق کرده است. کانادایی‌ها برخلاف رشد قابل‌قبول اقتصادی و نرخ پایین بیکاری، نگران آینده اقتصاد کشورشان هستند.

نتیجه انتخابات کانادا عمدتا در سه منطقه پررأی رقم خواهد خورد: کبک، محدوده تورنتوی بزرگ، و محدوده شهر ونکوور (که به لوئر مین‌لند بریتیش کلمبیا معروف است).
برچسب ها: انتخابات ، کانادا
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۸°    ۳۲°