ظریف: همیشه آماده بودیم به کشور‌های همسایه سفر کنیم

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
20:01 - سه‌شنبه 13 خرداد 1399
کد خبر : ۷۳۸۷۹۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۲
وزیر امور خارجه: اگر زمینه فراهم باشد و در کشور‌های همسایه آمادگی باشد برای این که همکاری بکنند حتما ما این آمادگی را خواهیم داشت.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 به نقل از ایرنا «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه بعدازظهر امروز با حضور در کارخانه نوآوری آزادی (شعبه پارک فناوری پردیس در تهران) از این مجموعه بازدید و از نزدیک با فعالیت استارتاپ‌های فعال در این مرکز نوآوری آشنا شد.

جوانان موانع را خودشان برمی‌دارند
ظریف در حاشیه این بازدید در جمع خبرنگاران گفت: بسیار خوشحال شدم جوانانی را دیدم که هر کدام‌شان می‌توانند توفیق بسیار زیادی در بازار‌های جهانی داشته باشند. امیدوارم دولت بتواند موانعی که تحریم‌های غیرمنطقی و ظالمانه ایالات متحده برای حضور فعال‌تر این عزیزان در صحنه بین‌المللی ایجاد کرده را بردارد.

ظریف ادامه داد: البته آن طور که من این جوانان توانمند را دیدم، این‌ها خودشان موانع را برمی‌دارند. یعنی دنیا احساس می‌کند نداشتن این توانمندی‌ها و بهره نبردن از این توانمندی‌ها برای خودشان ضرر هست و ان‌شاالله این راه باز خواهد شد. خوشحال شدم که توجه به صادرات براساس روش‌های نوین و علمی صادرات در این جا کاملاً مشهود بود و امیدوارم دوستان ما هر روز موفق‌تر باشند.

تحریم‌های آمریکا را در دنیا نامشروع کرده‌ایم
وی در خصوص کمک وزارت خارجه به رفع تحریم‌های اپل و گوگل اظهار داشت: وزارت ارتباطات این مسئله را مستقیما پیگیری می‌کند. ما هم در این زمینه کمک می‌کنیم. کاری که وزارت امور خارجه کرده است این است که تحریم‌های آمریکا را در دنیا نامشروع کرده‌ایم. البته آمریکا قدرت زیادی در بازار دارد. قدرت دلار قدرت زیادی است.

رئیس دستگاه دیپلماسی افزود: قدرت بازار آمریکا و نیاز شرکت‌های مختلف به بازار آمریکا قدرت قابل توجهی است، اما این به آن معنا نیست که آمریکا می‌تواند با این روش‌ها کار را به صورت دائمی ادامه دهد.

بسیاری از کشور‌ها در حال فاصله گرفتن از دلار هستند
ظریف با بیان اینکه برای مدتی ما فشار‌هایی را تحمل می‌کنیم که البته باعث نگرانی ما نیز هست که مردم فشار را تحمل می‌کنند، تصریح کرد: این جوانان و توانمندی‌ای که ما داریم حتما آمریکایی‌ها نمی‌توانند این وضع را پیش ببرند. اکنون می‌بینیم خیلی از کشور‌ها به این نتیجه رسیدند که خودشان را تا جایی که امکان دارد با دلار آمریکا فاصله دهند و خود این یک تحول مهمی است. کار‌هایی که در حال حاضر در کشور در حال انجام است، موجب می‌شود تا بگوییم آینده خوبی خواهیم داشت.

همیشه آماده بودیم به کشور‌های همسایه سفر کنیم
وی درباره اظهارات منسوب به خود در گفتگو با المسیره یمن مبنی بر آمادگی‌اش برای سفر به ریاض برای حل و فصل اختلافات با عربستان سعودی هم اظهار داشت: اتفاق خاصی نیفتاده است. همیشه آماده بودیم به کشور‌های همسایه سفر کنیم و به کشور‌های همسایه برویم.

رئیس دستگاه دیپلماسی با بان اینکه کماکان این آمادگی را داریم، خاطرنشان کرد: دست جمهوری اسلامی همیشه به سمت کشور‌های منطقه دراز بوده و اگر زمینه فراهم باشد و در کشور‌های همسایه آمادگی باشد برای این که همکاری بکنند حتما ما این آمادگی را خواهیم داشت.

صفاری‌نیا رییس پارک فناوری پردیس و عظیمیان مدیرکل توسعه مراکز نوآوری پارک فناوری پردیس وزیر امور خارجه را در این بازدید همراهی می‌کردند.

وزیر امور خارجه در بازدید از بخش‌های مختلف کارخانه نوآوری آزادی، با حضور در مرکز دائم صادرات و سرمایه‌گذاری ایران، یاداشتی به مناسبت روز صادرات نوشت.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۲°    ۳۶°