تدوین استانداردهای جدید نانو و هسته ای

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
08:03 - شنبه 17 خرداد 1399
کد خبر : ۷۳۸۹۰۷
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۰
معاون سازمان استاندارد ملی کشور: ایران در زمینه تدوین استاندارد‌های نانو و انرژی هسته‌ای به موفقیت‌های جهانی دست یافته است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
معاون نظارت سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی کشور در سمنان گفت: در حالیکه ایران از نظر تولید دانش نانو رتبه چهارم جهان را داراست در بخش تدوین استاندارد‌های نانو ُ رتبه سوم دنیا را به خود اختصاص داده است.

وحید مرندی مقدم افزود: ایران برای نخستین بار در جهان، علامت استاندارد نانو را طراحی کرده است به طوریکه حتی کارشناسان استاندارد چین که قدرت برتر نانو در جهان است ُ برای صدور گواهینامه‌های استاندارد نانو از کارشناسان ایرانی راهنمایی می‌گیرند.

وی همچنین از تدوین بیش از ۱۰۰ استاندارد در بخش علوم مربوط به انرژی هسته‌ای خبر داد و تصریح کرد: به رغم انواع محدودیت‌های ناشی از تحریم‌های بین المللی علیه جمهوری اسلامی ایران نظیر برخورد‌های سیاسی و ممانعت از حضور مسئولان و کارشناسان استاندارد در مجامع جهانی و منطقه‌ای، ایران اسلامی در آسیا بعد از چین و ژاپن بصورت مشترک با کره جنوبی رتبه سوم به لحاظ استاندارد سازی را کسب کرده است.
مرندی مقدم با اشاره به تدوین و تصویب ۳۳ هزار و ۵۰۰ استاندارد ملی در بخش کالا، صنعت و خدمات تاکید کرد: ایران علاوه بر عرصه‌های نانو و انرژی هسته‌ای در سایر بخش‌های جدیدی نظیر استانداردسازی تولیدات دانش بنیان، مسئولیت‌های اجتماعی، محصولات فرهنگی و هنری و معابر عمومی به موفقیت‌های مطلوبی رسیده است.

مرندی مقدم با اشاره به تدوین ۴۵ استاندارد بین المللی در کشور و پیگیری برای ۵۰ استاندارد جدید تاکید کرد: برای بررسی و تدوین این استاندارد‌ها ۸۰۰ کارشناس خبره در قالب ۳۲۵ کمیته ملی و استانی ایزو مشارکت علمی و تحقیقی دارند.

معاون سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی کشور نگارش و تدوین و تصویب استاندارد حلال را از موفقیت‌های بارز این سازمان برشمرد و تصریح کرد: ارائه استاندارد خوراک و پوشاک و گردشگری و خدمات حلال با استفاده از مشترکات مذاهب تشیع و تسنن که مورد پذیرش علما قرار گرفته باشد فرآیند علمی طولانی را طی کرد و با رفع این مشکل فقهی راه واردات و صادرات و تعامل‌های اقتصادی گسترده بین کشور‌های اسلامی گشوده‌تر شده است به طوریکه جمهوری اسلامی ایران رتبه اول استاندارد سازی در بین کشور‌های اسلامی را به خود اختصاص داده است.

به گفته وی از ۲۵۰۰ میلیارد دلار کسب درآمد محصولات حلال، ۸۰۰ میلیارد دلار مروبط به غذا و ۱۷۰۰ میلیارد دلار مربوط به پوشاک و گردشگری و خدمات است که هم اکنون در انحصار چند کشور نظیر ترکیه، امارات و مالزی است که در مرحله اول سهم ۵ درصدی از این بازار جهانی از اهداف ثبت استاندارد حلال ایران تعیین شده است.
وحید مرندی مقدم ماده ۳ و ۲۴ قانون تقویت و توسعه نظام استاندارد سازی که هم اکنون مراحل پایانی تصویب آئین نامه در هیات دولت می‌گذراند را از راهکار‌های رفع مشکلات و اختلاف نظر‌ها در بخش استاندارد دانست و گفت: در ماده ۳ همه دستگاه‌های اجرایی موظف به اجرای مقررات خود بر اساس استاندارد خواهند شد و در ماده ۲۴ نیز اظهاریه انطباق به منظور سپردن استاندارد به واحد‌های صنعتی بر اساس اصل اعتماد سازمان استاندارد به تولید کننده اجرایی خواهد شد.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۲°    ۳۴°