ملت هوشیار ایران فریب دشمن را نمی خورد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
07:44 - دوشنبه 20 مرداد 1399
کد خبر : ۷۳۸۹۴۹
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۰۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۲
رئیس جمهور گفت: دشمنان تصور می‌کردند با ضربه به برجام می‌توانند نظام ایران را از بین ببرند اما ملت ایران هوشیارتر از آن است که فریب دشمنان را بخورد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
رئیس جمهور با تأکید بر ضرورت حضور ایران اسلامی در صحنه رقابت‌های صنعتی، علمی و اقتصادی منطقه‌ای و بین‌المللی، اظهار داشت: بی‌تردید چنانچه در مسیر حق، راستی، درستی، اخلاق، تعاون و کمک به یکدیگر گام برداریم حضور و موفقیت در این صحنه به راحتی امکان‌پذیر است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز چهارشنبه در جلسه هیأت دولت با اشاره به قرار گرفتن در آستانه سالروز رحلت پیامبر عظیم الشأن اسلام (ص) و شهادت امام مجتبی (ع) و علی بن موسی الرضا (ع)، گفت: پیامبر اسلام (ص)، پیامبر رحمت، هدایت و اخلاق بود و مهم نیست که پیامبر (ص) چه تعداد از مردم را مسلمان کرد و یا مسلمانان چه سرزمین‌هایی را فتح کردند و یا در چه جنگ‌هایی پیروز و یا شکست خوردند بلکه مهم این است که پیامبر عظیم الشأن اسلام (ص) فرهنگ جدیدی به جامعه عرضه کرده و تحول و انقلاب بزرگی بوجود آوردند.

رئیس جمهور افزود: خداوند متعال نه تنها پیامبر اسلام (ص) را رحمت برای مسلمانان و منطقه حجاز می‌داند بلکه ایشان را رحمت برای همه جهانیان می‌شناسد و هدف نهایی این پیامبر (ص) اخلاق بود.

دکتر روحانی خاطر نشان کرد: در انقلاب اسلامی هم زمانی پیروز هستیم که در کشورمان اخلاق حاکم باشد و چنانچه در جامعه ما دروغگو در منظر افکار عمومی سقوط کند و کسی که تهمت می‌زند، منفور گردد و سوء ظن، منکر و برادری معروف باشد، این مسیر، مسیر اسلام و قرآن مجید است و انقلاب اسلامی نیز با حرکت در این مسیر معنا می‌یابد.

رئیس جمهور اظهار داشت: اینکه برخی بخواهند درشت‌گویی کرده و سخنان غیرمنطقی و بی‌پایه و واهی و شعاری را به عنوان انقلاب محسوب کنند، اینگونه رفتار‌ها شاید به برخی از انقلاب‌ها شباهت داشته باشد، ولی هیچ ربط و شباهتی به انقلاب اسلامی ندارد.
 
پیامبر اکرم (ص) فرهنگ جدیدی به جامعه عرضه کرد

دکتر روحانی با بیان اینکه راه انقلاب اسلامی پیروی از سیره و پیامبر اسلام (ص) است، گفت: اگر رفتار، اخلاق، هدایت‌خواهی، تواضع و دوستی‌مان به پیامبر شباهت داشته باشد در آن صورت در مسیر اسلام و ایمان واقعی هستیم.

رئیس جمهور همچنین با تسلیت شهادت امام مجتبی (ع) ایشان را سبط اکبر پیامبر اسلام (ص) توصیف کرد و گفت: پیامبر اسلام (ص) به وجود امام حسن (ع) و امام حسین (ع)، فخر می‌کردند و آنان را سرور جوانان بهشت نامیدند و به امام علی (ع) فرمودند که خداوند امتیازاتی به شما داده که حتی من هم آن‌ها را ندارم. یکی از آن‌ها داشتن فرزندانی مانند امام حسن (ع) و امام حسین (ع) است که هیچ کس چنین فرزندانی ندارد و همچنین بانویی، چون حضرت فاطمه زهرا (س) و پدرزنی داری که هیچ‌کس به مقام‌شان نمی‌رسد.

دکتر روحانی سبط اکبر پیامبر (ص) اسلام را مظهر صلح، مصلحت و وحدت امت اسلامی دانست و گفت: شاید برخی دقت کافی نداشته باشند که شهامت، شجاعت، صبر و ایستادگی در صلح بالاتر از صبر و استقامت در جنگ است و چه بسا مصلحت امت و جامعه اسلامی برای تندرو‌ها قابل فهم نباشد، همانطوری که در جریان صلح حدیبیه، تندرو‌ها در مقابل آن قرار گرفتند و به پیامبر طعنه می‌زدند که عجب صلح‌نامه‌ای امضاء کرده‌ای که حتی در آن از عنوان رسالت نیز صرف نظر کردید.

رئیس جمهور تأکید کرد: شهامت در صلح، سخت‌تر از شهامت در میدان نبرد است و امام حسن (ع) از چنین شهامتی برخوردار بودند، چنانچه تندترین جملات را برخی از یاران نزدیک امام حسن (ع) به ایشان روا داشتند، اما امام (ع) راه خود را ادامه داده و صلحنامه را امضاء کردند، چرا که آن را به مصلحت و بقاء اسلام می‌دانستند.

دکتر روحانی با تأکید بر اینکه هدف اسلام نه جنگ و نه صلح بلکه مصلحت اسلام و جامعه است، گفت: این مصالح گاهی در صلح و زمانی در جنگ تعریف می‌شود.
 
راه انقلاب اسلامی، راه پیامبر اسلام (ص) است

رئیس جمهور در ادامه امام رضا (ع) را امام سیاست، مناظره و گفتگو و تحمل توصیف کرد و اظهار داشت: اینکه شخصی حکومتی را قبول نداشته باشد و آن را حکومت جائر بداند، ولی بخاطر مصلحت مردم ولایتعهدی را علیرغم میل خود بپذیرد، کار آسانی نیست و به صبر و تحمل بالایی نیازمند است؛ چه بسا اگر این تندرو‌ها در آن روز بودند در مقام خانه امام رضا (ع) تظاهرات می‌کردند.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه حکومت هارون و مأمون، حکومتی بود که دنیای آن روز را تحت سیطره داشت و ابرقدرت به تمام معنا بود، گفت: امام رضا (ع) به خاطر مصلحت دنیای اسلام علیرغم میل خود هم سفر کردند و هم ولایتعهدی را پذیرفتند و هم در تمام مناظره‌ها شرکت و بحث کردند و در این مناظره‌ها توانست علم اهل بیت (ع) را معرفی و تبیین کند و عالم آل محمد (ص) شد.

رئیس جمهور اظهار داشت: پیروی از الگوی پیامبر (ص) و امام مجتبی (ع) و امام رضا (ع) برای همه ما مغتنم است تا شرح حال و سیاست آن‌ها را بدانیم و از مسیر آن‌ها پیروی کنیم.

دکتر روحانی در بخش دیگری از سخنان خود به راهپیمایی اربعین و حماسه بزرگی که ملت بزرگ ایران در این مراسم آفریدند، اشاره کرد و گفت: در این حماسه بزرگ همه مردم و خادمان مردم افتخار آفریدند و در جریان این مراسم ۳۰۰ هزار نفر از طریق هوایی و ۳۰۰ هزار نفر نیز از طریق قطار و جمعیت میلیونی نیز با استفاده از سایر وسایل نقلیه خود را به حرم مطهر امام حسین (ع) رساندند.

رئیس جمهور افزود: بیش از ۳ میلیون نفر در نهایت آرامش، امنیت و با اخوت و برادری در مراسم شرکت کردند و خانه عراقی‌ها به روی همه ایرانی‌ها باز بود و معتقدم در چنین مراسمی بیش از تعداد جمعیت نحوه رفتار و سلوک آنان اهمیت دارد که به خوبی شاهد آن هستیم.
 

دکتر روحانی افزود: راهپیمایی اربعین یک حرکت خانوادگی و دسته جمعی است، لذا در تحکیم بنیان خانواده، صله رحم و اتحاد دو ملت ایران و عراق بسیار تأثیرگذار است، ضمن اینکه افتخار دنیای اسلام نیز محسوب می‌شود و در هفته آینده نیز مردم ایران ارادت خود را به امام هشتم (ع) نشان خواهند داد.

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود خطاب به ملت ایران، اظهار داشت: سال گذشته، سال بسیار سختی بود، اما خوشبختانه از ابتدای سال جاری خداوند آرامشی را بر مردم نازل کرده که می‌توان آن را پاداش صبر، مقاومت و رفتار نجیبانه مردم ایران در برابر یک ظلم بزرگ دانست.
 

دکتر روحانی تصریح کرد: مردم ایران به خوبی می‌دانند چه کسی به آن‌ها ظلم می‌کند و چه کسانی باعث شدند برجام صدمه ببیند و می‌دانند که برجام چه آثار و برکاتی می‌توانست برجای گذارد. با شکوفایی برجام بود که در سال ۹۵، بزرگترین رشد اقتصادی جهان را داشتیم.

رئیس جمهور اضافه کرد: در سفر به نیویورک ۳ نفر از رهبران بزرگ دنیا با تحیّر گفتند که ایران چه جاذبه‌ای دارد که بعد از برجام تمام شرکت‌های بزرگ دنیا به سمت آن روانه شدند.

دکتر روحانی تصریح کرد: برجام نشان داد که اقدام ملت ایران و دیپلماسی ایران و صلح حسنی و سیاست رضوی و رحمت محمدی چقدر می‌تواند، تأثیرگذار باشد و این را به خوبی لمس کردیم که چگونه زندگی مردم به سمت بهبود در حال حرکت بود و به همین دلیل بود که رژیم صهیونیستی، عربستان و تندرو‌های آمریکا نتوانستند آن را تحمل کنند.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: دشمنان تصور می‌کردند که با ضربه به برجام می‌توانند نظام ایران را از بین ببرند، اما ملت ایران هوشیارتر از آن است که فریب دشمنان را بخورد.

دکتر روحانی گفت: البته عده‌ای نیز در داخل به دنبال تحریک مردم بودند، مبنی بر اینکه ترامپ و حتی نتانیاهو خیلی هم آدم‌های بدی نیستند و این دولت است که ناکارآمد است، اما مردم دست رد به سینه و دهان آن‌ها زدند و گفتند که ترامپ و نتانیاهو و سایرین افراد خوبی نیستند و ما به توانایی دولت خودمان باور داریم.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: دولت تدبیر و امید همان دولتی است که در سال ۹۵ رشد ۱۲.۵ درصدی را ایجاد کرد و ۳ سال مداوم تورم را تک رقمی نگه داشت و صادرات را بر واردات غیرنفتی پیشی داد و در بنزین، گازوئیل، گندم، حتی دانه‌های روغنی کشور را به سمت خودکفایی برد و برای اولین بار در تاریخ ایران را در دادگاه جهانی پیروز کرد.

دکتر روحانی افزود: دولت تدبیر و امید همان دولتی است که نه تنها سانتریفیوژ آی‌آر۸، بلکه سانتریفیوژ آی‌آر۹ را هم ساخت و نه تنها رآکتور اراک را از بین نبرد بلکه آن را مدرن کرد و مسیر توسعه آن را گام به گام ادامه خواهد داد. همچنین بهترین سامانه پدافند هوایی و بهترین ناوچه و زیردریایی در دوران این دولت ساخته شده است.

رئیس جمهور گفت: امروز همچنین شاهد بیشترین آزادی در دانشگاه‌ها بخصوص در ایام ۱۶ آذر هستیم و شرکت‌های دانش بنیان در دوره این دولت توانستند در کشور تحول ایجاد کنند.

دکتر روحانی اضافه کرد: در سال ۹۸ هر ماه یکهزار میلیارد تومان طرح آب و برق، افتتاح کرده و تا پایان سال افتتاح خواهیم کرد و علیرغم همه فشار‌ها قیمت ارز را کنترل کرده‌ایم؛ لذا این دولت کارآمد و قوی است و دولتی است که وقتی وارد نیویورک می‌شود، محور همه مذاکرات قرار می‌گیرد و همه برای دیدار با رئیس جمهور از همدیگر سبقت می‌جویند.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: دولت همه ملاحظات و تدبیر و هوشمندی را بکار می‌گیرد و به دنبال آن است که در مذاکرات چه چیزی به دست می‌آورد که به مصلحت و منافع ملت ایران است.

دکتر روحانی افزود: هنوز هم برای مذاکره پیام می‌دهند و پیام خواهند داد و البته دولت راه خود را با عزت ادامه خواهد داد.

رئیس جمهور با بیان اینکه شرایط اقتصادی در سال جاری نسبت به پیش‌بینی‌هایی که اواخر سال گذشته کرده بودیم، بسیار بهتر است، گفت: آمار تورم نقطه به نقطه که بعضاً تا ۵۲ درصد بالا رفته بود در شهریور ماه ۳۴.۵ درصد و امروز به ۲۸.۳ درصد رسیده است و این روند کاهش تورم نقطه به نقطه تا پایان سال ادامه خواهد یافت. تورم سالیانه نیز در بازده دوازده ماهه از۴۱.۹ درصد امروز ۴۱.۳ درصد شده است؛ لذا ۰.۶ درصد کاهش داشته‌ایم.

دکتر روحانی قوای مقننه و قضائیه، رسانه‌ها، صدا و سیما و همه مسئولین کشور را به همدلی و یاری فرا خواند و گفت: بی‌تردید اگر در این مسیر همه با هم باشیم نه تنها شکست نخواهیم خورد، بلکه موفق شده و آمریکا شکست خواهد خورد، لذا بیایید با برادری و اخوت بیشتر همدیگر را یاری کنیم.

رئیس جمهور با اشاره به اهمیت ایجاد اشتغال در کشور، اظهار داشت: اقدامات خوبی در این زمینه آغاز شده است و آن را با قوت ادامه خواهیم داد چرا که معتقدیم بیکاری پایه همه گرفتاری‌ها و مفاسد است.

دکتر روحانی افزود: امروز همه کالا‌های ضروری در بازار موجود است و این موضوع بسیار مهمی است و همه دستگاه‌های نظارتی باید نظارت دقیق داشته باشند، تا شاهد وضعیت بهتری در زمینه قیمت کالا‌ها نیز باشیم.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه در زمینه شرکت‌های دانش‌بنیان نیز اقدامات خوبی آغاز شده است، اظهار داشت: این شرکت‌ها فارغ‌التحصیلان دانشگاهی را جذب می‌کند و این می‌تواند برای جوانان روحیه‌بخش باشد. با حمایت از این شرکت‌ها توانسته‌ایم بسیاری از قطعاتی را که تحریم بوده، در داخل کشور تولید کنیم.

دکتر روحانی با تأکید بر اینکه مبارزه با فساد به طور واقعی در دولت پیگیری می‌شود، گفت: سه لایحه شفافیت، مبارزه با فساد و تعارض منافع در این راستا، تدوین و به تصویب رسیده است و معتقدیم تا زمانی که در کشور شفافیت نباشد، بقیه امور در مسیر مبارزه با فساد جنبه نمایشی دارد و به درد ملت نمی‌خورد. البته اگر این گونه اقدامات برای انتخابات است، حرفی در آن نیست، اما اگر واقعاً به دنبال از بین بردن فساد هستید، باید شفافیت، رقابت سالم و صادرات غیرنفتی توسعه پیدا کند.

رئیس جمهور نشانه اصلی اقتصاد سالم را برخورداری از قدرت رقابت دانست و گفت: اگر در بازار‌های منطقه‌ای و جهانی نتوانیم با دنیا رقابت کنیم، نمی‌توان در اقتصاد به جایی رسید؛ لذا اگر در بخش‌های مختلف از جمله صنعت، کشاورزی، تکنولوژی، داروسازی و خدمات، توانستیم با کشور‌های منطقه و جهان رقابت کنیم می‌توانیم در مسیر توسعه اقتصادی گام برداریم و اگر چنین رقابتی شکل نگیرد، راه به جایی نخواهیم برد.

دکتر روحانی تصریح کرد: راه این است که در بازار‌های مالی و اقتصادی جهان حضور و رقابت داشته باشیم و در این راستا وظیفه ما این است که در صحنه بین‌المللی زمینه را برای حضور و رقابت اقتصادی آماده سازیم، چرا که اگر در‌ها قفل باشد، کاری نمی‌توان از پیش برد.

رئیس جمهور تصریح کرد: باید در مجامع و کنوانسیون‌های جهانی در مسیر تحقق منافع کشور و روان‌سازی مبادلات مالی و بانکی اقدام کرد و در این مسیر شعار، کارساز نیست.

دکتر روحانی خاطر نشان کرد: افتخار ما این است که با تروریست‌ها و فساد می‌جنگیم و مقابله می‌کنیم، لذا نباید اجازه دهیم که در سیستم بانکی‌مان اتهام پولشویی به ما بچسبد و این به زیان کشور است، البته در خصوص FATF که برخی به آن حساسیت دارند سخنی نمی‌گویم، اما چرا یک عده در مقابل ۴ لایحه‌ای که در دولت و مجلس به تصویب رسیده، مانع‌تراشی می‌کنند و جلوی دولت و مجلس ایستاده‌اند؛ اینگونه اقدامات به نفع کشور نیست.

رئیس جمهور گفت: باید روابط خود را با جهان روان کنیم به نحوی که بتوانیم کالا‌های خود را صادر کرده و بازار‌های کشور‌ها را فتح کنیم.
 
برخی کشورها برای مذاکره با ایران اصرار می کنند
 
رئیس جمهور به اصرار کشور‌های مختلف برای مذاکره با ایران اشاره کرد و گفت: دولت ایران با در نظر گرفتن همه ملاحظات و با هوشمندی و محاسبات، اقدام خواهد کرد. 
آقای روحانی با بیان اینکه در مذاکرات باید ببینیم چه چیزی برای ملت ایران به دست می‌آوریم، افزود: هنوز هم برخی‌ها به دنبال مذاکره با ایران هستند و پیام می‌دهند‏، البته ما راه خود را با عزت ملی انجام می‌دهیم.
 
رئیس جمهور، با اشاره به اینکه صلح حسنی چقدر تاثیر گذار بود، خاطر نشان کرد: عده‌ای رفتند، مردم را تحریک کنند که این دولت ناتوان است و این ربطی به ترامپ ندارد، ترامپ و نتانیاهو آدم بدی نیستند و این دولت قدرتش کم است و مردم دست رد به سینه این افراد زدند.
 
وی افزود: مردم تاکید کردند که شما اشتباه می‌کنید، نه ترامپ و نه نتانیاهو آدم خوبی نیستند و ما دولت خود را خوب می‌شناسیم، این دولت همان دولتی است که رشد ۱۲/۵ درصد در سال ۹۵ برای ما آورد، این دولت همان دولتی است که سه سال پشت سر هم تورم تک رقمی برای ما آورد و این دولت همان دولتی است که صادرات و بر واردات غیر نفتی آن پیشی گرفت.
 
 آقای روحانی، با تاکید بر اینکه این دولت همان دولتی است که در بنزین، گازوئیل، گندم و شکر ما را به سمت خود کفایی برد، گفت: مردم می‌گویند ما این دولت را می‌شناسیم این دولت همانی است که برای اولین بار در دادگاه جهانی ما را پیروز کرد که در تاریخ حقوقی ایران سابقه نداشت.
 
وی افزود: این دولت همان دولتی است که نه تنها IR۸ را ساخت بلکه IR۹ را نیز ساخت و این افتخارات دولت است و نه تنها راکتور اراک را از بین نبرد، بلکه آن را مدرن کرد و ما می‌بینیم در هفته‌های آینده قدم به قدم سیر خود را ادامه می‌دهد.
 
 رئیس جمهور با اشاره به اینکه در این دولت بهترین سیستم پدافند هوایی ساخته شد، تاکید کرد: این دولت همان دولتی است که بهترین ناوچه را ساخت و بهترین زیر دریایی را درست کرد.
 
وی با تاکید بر پیشرفت دانشگاه‌ها در این دولت، خاطرنشان کرد: در این دولت بیشترین آزادی در دانشگاه‌ها را در این ۶ سال تجربه کردیم، بخصوص در ۶ آذر همه آزادانه صحبت کردند، این دولت همان دولتی است که شرکت‌های دانش بنیانش تحول در کشور ایجاد کردند.
 
آقای روحانی همچنین افزود: این دولت در سال ۹۸ هر ماه هزار میلیارد تومان طرح آبی یا برقی را تا پایان امسال افتتاح می‌کند و علی رغم تمامی فشار‌های جهانی، قیمت ارز را توانست کنترل کند و آرامش به وجود بیاورد.
 
رئیس جمهور با تاکید بر اینکه دولت، کارآمد و قوی است، تاکید کرد: این دولت همان دولتی است که وقتی وارد نیویورک شد، محور می‌شود و در سازمان ملل همه سبقت می‌جویند برای اینکه با رئیس جمهور این کشور ملاقات کنند.
 
 آقای روحانی در ادامه شرایط اقتصادی امسال را بهتر از پیش بینی‌های آخر سال گذشته دانست و گفت: در تورم نقطه به نقطه تا پنجاه و دو سه درصد بالا رفته بودیم، اما اکنون ببینید آماری که همین الان به من دادند، تورم نقطه به نقطه در شهریور به ۳۴/۵ رسید و الان که در مهر ماه هستیم، به ۲۸/۳ رسیده و پیش بینی همه اقتصادانان ما این است که این روند تا پایان سال روند کاهشی خواهد بود.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۴°    ۳۷°