اجرای دقیق قانون، حلقه مفقوده مبارزه کامل با قاچاق کالا
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
23:59 - جمعه 04 مهر 1399
کد خبر : ۷۳۸۹۸۲
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۰۱ آبان ۱۳۹۸ - ۲۳:۳۶
با توجه به آمار 12 و نیم میلیارد دلاری قاچاق کالا و ارز اجرای دقیق قانون چالش اصلی مبارزه کامل بر سر راه قاچاق کالا و ارز است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

حمیدرضا دهقانی‌نیا سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در تیتر امشب درباره تناقض آماری اعلام شده از قاچاق کالا و ارز گفت: براساس ماده 16 قانون مبارزه با قاچاق کالاو ارز، تنها مرجع رسمی برای ارائه آمار ستاد مرکزی است که 12 و نیم میلیارد دلار را برای قاچاق کالا تایید کرده است.

دهقانی نیا درباره عقب ماندگی گمرک در برخی حوزه ها نیز گفت: پس از جلسه 29 مهر اعلام شد که گمرک عقب ماندگی دارد در واقع به این معنی است که سامانه ها ایجاد شده اما عقب ماندگی مربوط به زمانبندی ها برای اجرای توافق است که یا ناقص بیان شده یا سرویس پایداری نداشته است. 

در قاچاق کالا و ارز با پدیده پنهانی روبرو هستیم و اگر دستگاه ها وظایف خود را به خوبی انجام می دادند شاید با این پدیده به این گستردگی روبرو نبودیم. ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در همین راستا تشکیل شده همچنین سامانه رجیستری موجب کاهش قاچاق گوشی همراه شده است.


علی بعیدی معاون برنامه‌ریزی و امور بین‌الملل گمرک دیگر مهمان برنامه گفت: در برخی اقداماتی که گمرک از سال 91 و 92 بعنوان پیشتاز در حوزه پنجره واحد فرامرزی و تبادل اطلاعات با سایر سازمان ها انجام داده، توافقاتی بوده که گفته می شود گمرک تبادل داده ندارد. 

حدود 70 درصد حجم تجارت فرامرزی را گمرک در زنجیره تامین تجارت را با ایجاد دیتا و تبادل با سازمان ها انجام داده است درحالی که سایر سازمان ها 25 درصد تبادل اطلاعات را به خود اختصاص داده اند.  121 گیگابایت اطلاعات ارسالی به سازمان ها در شهریور  و مهر ماه داشته ایم و 21 گیگابایت هم اطلاعات گرفته ایم. همچنین از نظر ترنزاکشن گمرک 3 میلیون و 217 هزار تراکنش در دوماه اخیر داشته است.

اگر بحث تبادل داده به منظور ایجاد شبکه اطلاعاتی در  زنجیره تامین است، گمرک پیشتاز بوده است بلکه برای درست انجام دادن کار گمرک نباید تولید کننده اطلاعات باشد و در تعامل با سازمان ها دادن اطلاعات بوده که گمرک را عقب نگه داشته است. با پشتیبانی های لازم است که گمرک پیشرفت خواهد داشت.

علی رهبری رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صمت گفت: در قانون مبارزه با قاچاق سامانه های مختلفی در نظر گرفته شده که گمرک یکی از 5 سامانه اصلی (کارت بازرگانی، مجوزهای تجاری، تامین ارز، حمل و نقل بین الملل و تشریفات گمرکی) است. سامانه ها شکل گرفته اند و دستگاه ها در حال تبادل اطلاعات هستند و مجوزها نیز به صورت الکترونیکی صادر می شود بنابراین دستگاه ها باید وظایف خود را در الکترونیک کردن و تبادل اطلاعات انجام دهد که گمرک در تبادل اطلاعات کوتاهی کرده و خوب عمل نکرده است.

 او افزود: گمرک اطلاعات ثبت سفارش را به صورت برخط دریافت می کند اما اطلاعات پس از گمرک که شامل پروانه ترخیص و اطلاعات پته که نشان دهنده ترخیص کالاست را وزارت صمت، بانک مرکزی و وزارت راهداری نیاز دارند و گمرک در سال 98 وب سرویس ها را برای تهیه اطلاعات تهیه کرده  و بر اساس گزارش دستگاههای مختلف ذکر شده که گمرک در این زمینه کار خود را به خوبی انجام نداده است چرا که 29 درصد اظهارنامه های واردات، 25 درصد اطلاعات صادرات و 97 درصد اطلاعات ترانزیت نیز صادر نشده است که نشان دهنده کوتاهی گمرک است. 

 


تاجگردون مدیرکل فناوری سازمان بنادر در ارتباط تلفنی گفت: اهمیت سازمان بنادر دریانوردی در قاچاق کالا و ارز از این جهت است که 85 درصد تجارت از طریق حمل کالا به صورت دریایی انجام می شود.

 او افزود: از پایان سال 96 سرویس های تبادل اطلاعات ما که در اختیار ستاد قرار گرفته فعال است که شامل اطلاعات مانیفست کشتی و اطلاعات دیگر است که در اختیار بوده و امکان فراخوانی نیز دارد. علاوه بر سرویس های قبض انبار سرویس های دیگر نیز در اختیار قرار گرفته است و آخرین گزارش این است که تا هفته گذشته آخرین الزامات فنی هم چک شده است و امکان تبادل اطلاعات برای وزارت صمت نیز فراهم است و مشکل فنی در تبادل اطلاعات نداریم.

 

 

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۸°    ۳۲°