رشد ۴۰ برابری محصولات شیلاتی در ایران
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  شنبه 06 آذر 1400
کد خبر : ۷۳۹۰۱۳
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۰۲ آبان ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۰
وزیر جهاد کشاورزی گفت: میزان تولید محصولات شیلاتی کشور، در سال ۹۷ به بیش از یک میلیون و ۲۵۰ هزار تن افزایش یافته و رشدی ۴۰ برابری داشته است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
محمود حجتی امروز پنجشنبه، در حاشیه بازدید از چهارمین نمایشگاه بین المللی شیلات، آبزیان، ماهیگیری، غذا‌های دریایی و صنایع وابسته با بیان این مطلب افزود: در حالی که در ابتدای انقلاب اسلامی کل محصولات شیلاتی کشور از منابع دریایی شمال و جنوب و پرورش آبزیان حدود ۳۰ هزار تن بود.

او افزود: این افزایش تولید در حالی حاصل شده است که در کشور کمبود منابع آبی به ویژه آب شیرین وجود دارد، اما با سرمایه گذاری، استفاده از ابزار و تکنولوژی‌های نوین و آشنایی با متد‌های روز دنیا در این صنعت شاهد رشد بالایی هستیم.

حجتی با اشاره به این که ایران، اولین تولیدکننده ماهی قزل آلای پرورشی در جهان است، اذعان کرد: البته کشور‌های دیگری هم هستند که ماهی قزل آلای بیشتری نسبت به ایران دارند، اما در آب‌های طبیعی و رودخانه صید می‌کنند و ما در نوع پرورشی آن رتبه نخست را داریم.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان این که ایران صادر کننده محصولات شیلاتی اعم از صید دریایی و پرورشی است، گفت: ۸۰ درصد صادرات آبزیان کشور به شرق دور و اروپای غربی بوده و اخیرا هم در زمینه قزل آلا به کشور‌های شمالی ایران به خصوص روسیه صادرات داشته‌ایم.

او ادامه داد: این صنعت اقبال خوبی هم در سطح کشور داشته و سرمایه گذاران و کارآفرینان در این زمینه فعال هستند.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به این که ظرفیت فوق العاده‌ای برای پرورش ماهی در دریا‌ها وجود دارد که بسیار بیشتر از میزانی است که ما در حال حاضر تولید می‌کنیم، تصریح کرد: در این زمینه مطالعات گسترده‌ای شده و ظرفیت تولید یک میلیون تن پرورش ماهی در دریا پیش بینی شده است که مجوز‌های زیست محیطی آن گرفته شده و در برخی مناطق مانند سواحل مکران به دنبال صدور موافقت‌نامه‌های اصولی بی‌نام هستیم که تمام مراحل اداری را پشت سرگذاشته باشد و سرمایه‌گذار و کار آفرین رجوع کننده بتواند به راحتی مجوز بگیرد.

حجتی ادامه داد: امیدواریم بتوانیم با صدور این مجوزها، پرورش ماهی در دریا را به تدریج در تمام سواحل کشور توسعه دهیم و با حضور کارآفرینان این نوع پرورش ماهی را که در اشتغالزایی، ایجاد سالم‌ترین و بهداشتی‌ترین پروتئین مورد نیاز بدن، تامین غذای کشور، ایجاد ارزش افزوده و توسعه بازار صادراتی موثر است به حداکثر ظرفیت تولید برسانیم.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۵.۹۹°    ۱۵.۹۹°