توضیح حداد عادل درباره معادل «استارت آپ»

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
07:19 - شنبه 14 تير 1399
کد خبر : ۷۳۹۰۳۷
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۰۲ آبان ۱۳۹۸ - ۲۳:۴۰
رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی: اعلام «کمک نوآور» به جای «استارت آپ» ظاهرا بر اثر اشتباه منشی یکی از جلسات شورای تحول علوم انسانی بود که من جلسه را اداره می کردم گفتم معادل مصوب فرهنگستان برای استارت آپ، «نوآفرین» است گویا منشی که دور نشسته بود اشتباه شنید و همان صورت جلسه با اشتباه هم منتشر شده به هر حال این اشتباه به نفع «نوآفرین» تمام شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 حداد عادل در برنامه شهر فرنگ شبکه خبر با اشاره به این که ما زبان را امری مردمی و اجتماعی می‌بینیم و ریشه زبان را هم خود مردم می‌بینیم و بسیاری از واژگان عمومی را از خود مردم می‌پرسیم و معادلشان را سراغ می‌گیریم در خصوص مراحل واژه گزینی گفت: واژه گزینی فرایندی ظریف و پیچیده و نسبتا طولانی است که گاهی تا ۲ سال هم طول می‌کشد. او سیر پرونده واژه را به پرونده‌های قضایی تشبیه کرد و افزود: ما برای  ۷۰ گروه در رشته‌های مختلف واژه گزینی می‌کنیم این گروه‌ها متشکل از افراد متخصص رشته‌های مختلف اند فقط در هر گروه ما یک کارشناس ورزیده داریم که مواظب است اصول و ضوابط واژه گزینی فرهنگستان رعایت شود. حداد عادل در خصوص دیر انتخاب شدن واژگاه هم گفت:

رئیس فرهنگستان زبان فارسی درباره دلیل پذیرفته شدن برخی واژگان به همان شکل رایجشان نیز گفت: لغاتی که وارد زبان شده  است و جا افتاده دیگر سر به سرشان نمی گذاریم و بنا نداریم برایشان معادل بسازیم. او آشناسازی دانش آموزان را با کلمات فارسی مهم برشمرد و در خصوص پذیرفته شدن و یا نشدن واژگان توضیح داد: 

حداد عادل درباره وضع و حال و روز زبان فارسی در فضای مجازی نیز گفت: 

 

 

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۳°    ۳۵°