با رادیو در ایام پایانی ماه صفر
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
15:09 - پنجشنبه 16 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۷۳۹۱۰۵
تاریخ انتشار : شنبه ۰۴ آبان ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۰
همزمان با ایام پایانی ماه صفر، رادیو همنوا با عاشقان خاندان عصمت و طهارت (س)، برنامه‌های منتخب خود را پخش می‌کند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
رادیو در ایام پایانی ماه صفر می‌کوشد تا رحلت جانسوز پیامبراکرم (ص)، شهادت امام حسن مجتبی (ع) و حضرت امام رضا (ع) را در قالب ویژه برنامه‌های مختلف و با ساختار‌هایی متنوع معرفی کند.

انعکاس ارادت و شور و توسلات مردم خداجو و تبیین و تحلیل معارف دین از اهداف اصلی برنامه‌ها در این ایام هستند که در هر شبکه رادیویی ارائه می‌شوند.

رادیو اربعین با تلاش زیاد و شبانه روز خود، زائرین اباعبدالله را مشایعت کرد و برای مشتاقان آن حضرت در وطن، حلقه اتصال ارزشمندی بود.

در ایام سوگواری آخر صفر، رادیو بازخوانی متفاوتی از مظلومیت‌های حضرت رسول اکرم (ص)، حضرت امام رضا و امام حسن مجتبی (ع) خواهد کرد تا کمتر از ده روز، حقایق آشکار و دامنه دار این مناسبت‌ها را به یکدیگر متصل گرداند.

شاه آبادی، معاون صدای رسانه ملی، درخصوص اقدامات شبکه‌های رادیویی در روز‌های پایانی ماه صفر گفت: امسال در حالی ایام پایانی ماه صفر را پیش رو داریم که مردم مومن، انقلابی و عاشقان حقیقی خاندان مطهر پیامبر اسلام (ص) در پیاده روی اربعین جلوه درخشان دیگری از عظمت نهضت حسینی (ع) را به تصویر کشیدند.
 
وی گفت: شبکه‌های رادیویی به ویژه رادیو اربعین با همت و تلاش خستگی ناپذیر گروه‌های برنامه ساز اعزامی به کربلا، واحد‌های ستادی و برنامه سازان مستقر در سازمان توانستند شکوه و عظمت این حرکت جهانی قیام را ثبت کنند و از همه همکاران پر تلاشم، مدیران شبکه‌ها و همچنین واحد‌های ستادی، بطور ویژه تشکر کنم.

وی در خصوص اقبال مخاطبان از برنامه‌های شبکه‌های رادیویی در ماه‌های محرم و صفر گفت: طبق تحلیل‌های موجود از پیام‌های مردمی و همچنین گزارش‌های رسیده، مخاطبان شبکه‌های رادیویی رضایتمندی قابل قبولی از برنامه‌ها در این ایام داشته اند و مسلما این همراهی و خشنودی هموطنان مومن و انقلابی، انگیزه مضاعفی را در میان مجموعه معاونت صدا ایجاد می‌کند.
 
شاه آبادی گفت: همچنین، رادیو اربعین همگام با عاشقان حسینی فعالیت خود را تا پایان ماه صفر ادامه خواهد داد و مخاطبان می‌توانند برنامه‌های آن را بر اساس مناسبت‌های پایانی این ماه دنبال کنند.

وی درخصوص موضوعات برنامه‌های رادیویی در ایام پایانی ماه صفر افزود: موضوعاتی از قبیل بررسی ادبیات آئینی- شعر آئینی و گزارش متناسب با حال و هوای روز‌های پایانی ماه صفر، زندگی و شخصیت حضرت امام رضا (ع)، رسالت نبی مکرم اسلام (ص) برای بیداری انسان و هدایت بشر برای رسیدن به سعادت و کمال حقیقی، امام رضا (ع) در شعر شاعران، بررسی شعر رضوی از گذشته تا امروز، سیره حضرت رسول (ص) در ادبیات داستانی کودکان، بررسی ابعاد علل صلح امام حسن مجتبی (ع) و نقش ایشان در حفظ و تداوم اسلام ناب محمدی، حضرت رسول اکرم (ص) اسوه‌ای برای جوانان، سیره امام حسن محتبی (ع) در برخورد با مردم، زندگی و شخصیت امام حسن مجتبی (ع) به عنوان کریم اهل بیت عصمت و طهارت، الگوگیری ورزشکاران از زندگی حضرت رسول اکرم (ص)، پوشش فعالیت‌های قرآنی، برگزاری محافل و نشست‌های ویژه ماه صفر در سطح کشور، بررسی رویکرد‌های اقتصادی امام رضا (ع) با تاکید بر پرداخت زکات و حلال و حرام از نگاه امام رضا (ع)، ارزش کار از نگاه قرآن و پیامبر اکرم (ص) و موارد متعدد خواهد بود.

شاه آبادی درخصوص برنامه‌های رادیو ایران گفت: " به نام عشق" و "ایوان آیینه" به ترتیب در روز‌های ۲۸ و ۳۰ صفر از ساعت ۹ و ۱۰ صبح به صورت زنده از این شبکه پخش می‌شوند.
 
در این برنامه‌ها به ذکر سختی‌های زندگی حضرت محمد (ص)، امام حسن مجتبی (ع) و همچنین آداب زیارت حضرت امام رضا (ع) اشاره می‌شود.

وی افزود، رادیو جوان برنامه "زیردستان بارانیت" را ۲۸ و ۳۰ صفر ساعت ۶:۴۰ دقیقه روی آنتن می‌برد.
 
در این برنامه به درخواست‌های حضرت رسول مکرم اسلام (ص) در لحظات آخر عمر شریفشان و مبتنی بر آیات سوره مبارکه ضحی اشاره می‌شود.
 
گزارش از آستان مقدس رضوی و برقراری ارتباط با گزارشگر مستقر در حرم رضوی در روز شهادت امام رضا (ع) از دیگر بخش‌های این برنامه است.
 
همچنین به پرسش‌های مطرح جوانان در حوزه مسائل اجتماعی روز و مقایسه آن با دوران پیامبر اکرم (ص) و امام حسن مجتبی (ع) نیز پاسخ داده می‌شود.

وی ادامه داد: رادیو اقتصاد " مرثیه عرشیان" را روز ۲۸ صفر و از ساعت ۷ با موضوع بررسی سیره پیامبر اکرم (ص)، سیره امام حسن مجتبی (ع)، آداب زیارت و عزادارای حضرت رسول اکرم (ص)، آئین‌های ۲۸ صفر در خوزستان و اهمیت وحدت مسلمین را پخش می‌کند.

شاه​ آبادی گفت:​برنامه "غروب غریب" نیز روز ۳۰ صفر و با موضوعاتی از قبیل تاثیر حضرت امام رضا (ع) در ترویج و تحکیم اسلام ناب جایگاه و مقام والای امام رضا (ع)، حال و هوای حرم حضرت امام رضا (ع)، ارتباط با زائران عازم حرم و گزارش از حال و هوای شاهچراغ مخاطبان را همراه می‌کند.

وی گفت: شبکه رادیویی ورزش نیز " غروب خورشید" را ساعت ۱۴ روز ۲۸ صفر با موضوع سیره اخلاقی پیامبر اکرم (ص) و امام حسن مجتبی (ع) همچنین بیان ارادت ورزشکاران و هیات مذهبی که ورزشکاران در آن حضور دارند پخش می‌شود.
 
روز ۲۹ صفر نیز "خادم الرضا" با موضوع بررسی سیره و روش زندگی امام رضا (ع) و نیز در خصوص ورزشکارانی که افتخار خادمی حرم حضرت رضوی را داشته اند در کنار مرثیه سرایی و نوحه خوانی به سمع مخاطبان می‌رسد.

معاون صدا با اشاره به نقش ادبیات و هنر در ترویج معارف اهل بیت اضافه کرد: رادیو فرهنگ در روز ۲۸ صفر " از چشمه سار کرامت" را از ساعت ۹ صبح و به صورت زنده پخش می‌کند.
 
در این برنامه تلاش شده است جنبه‌های مختلف سوگواری و شعر شاعران را در ماتم فقدان نبی مکرم اسلام (ص) و امام حسن مجتبی (ع) را با حضور شاعران آئینی بررسی کند.
 
بررسی فیلم ماندگار محمد رسول الله از جنبه‌های کارگردانی تا روایت تاریخی و نوع بازی بازیگران نیز مورد پرداخته می‌شود.

"پر گشودن به آسمان هشتم " دیگر برنامه این شبکه است که در روز ۲۹ صفر به صورت زنده و ساعت ۹ صبح روی آنتن می‌رود.
 
این برنامه با رویکردی ادبی و هنری به موضوع اشعار و آثار ادبی مطرح پیرامون امام رضا (ع)، بررسی سریال امام رضا (ع) و همچنین جنبه‌های معماری حرم آن امام بزرگوار اشاره دارد.

شاه آبادی افزود: مجموعه ایرانصدا با تولید "کتاب گویای صلح امام حسن (ع) " به استقبال این ایام می‌رود.
 
این اثر کتابی است که با بیانی شیوا و روان نوشته آیت الله شیخ رازی آل یاسین و ترجمه آیت الله خامنه‌ای به زندگی امام حسن (ع) می‌پردازد.
 
در این کتاب عناوینی از قبیل بیعت، تصمیم بر جنگ، انگیزه‌های صلح معاویه، نقش سران شیعه و شخصیت‌های تاریخی در آن برهه از زمان معرفی می‌شوند.
 
علاقه مندان می‌توانند از طریق پایگاه کتاب گویا و برنامه کاربردی تلفن همراه رادیو این اثر را دریافت کنند.

معاون صدا، همچنین درخصوص برنامه‌های شبکه‌های قرآن و معارف گفت: "غریبانه" با هدف بررسی لزوم اطاعت از اولی الامر با توجه به آیات شریف قرآن کریم از رادیو معارف پخش می‌شود.
 
در این برنامه با بیان معنی و مفهوم این موضوع از منظر آیات و روایات، دلایل عصمت پیامبر خدا (ص) و اهل بیت (ع) را از شنبه ۴ آبان ساعت ۱۸ از رواق مطهر دارالحجه به صورت زنده به سمع شنوندگان رادیو معارف می‌رساند.

وی افزود: "روضه خورشید" دیگر برنامه رادیو معارف است که به طور زنده از رواق دارالهدایه مشهد مقدس تقدیم شنوندگان این رسانه دینی می‌شود.
 
با توجه به بخشی از آیه ۲۳ سوره مبارکه شورا به تبیین محبت اهل بیت علیهم السلام و اجر رسالت نبی اکرم (ص) از منظر آیات قرآن کریم می‌پردازد و همچنین بررسی تفاوت مودت و محبت با یکدیگر، آثار و برکات مودت به اهل بیت (ع) و بیان رفتار مسلمانان با امام پس از رحلت حضرت در برهه‌های مختلف، از جمله موضوعاتی است که در این برنامه بیان می‌شود.
 
" روضه خورشید" ۲۸ صفر از ساعت ۹ صبح پخش می‌شود.

شاه آبادی گفت:: رادیو قرآن نیز علاوه بر تولید و پخش برنامه‌های گوناگون و متنوع به تبیین ابعاد مختلف زندگی پیامبر (ص)، امام حسن مجتبی (ع)، امام رضا (ع) همچنین مصائب وارد شده بر آن‌ها می‌پردازد.
 
پخش" زیارت جامعه کبیره " در شب‌های ۲۸ و ۳۰ صفر از ساعت ۲۲:۳۰ به صورت زنده به شنوندگان می‌شود.

معاون صدا افزود: رادیو سلامت "خونه زندگی" را در ۲۸ و ۳۰ صفر از ساعت ۱۰:۳۰ به صورت زنده پخش می‌کند.
 
این برنامه علاوه بر اینکه به جنبه‌های مختلف این ایام می‌پردازد، به تاثیر فضای معنوی و آموزه‌های مذهبی بر آرامش خانواده نیز اشاره می‌کند.
 
"قصه‌های آسمانی" نیز ۲۸ و ۳۰ صفر با موضوع روایت‌هایی مختلفی از زندگی امام رضا (ع)، امام حسن (ع) و پیامبر (ص) از ساعت ۲۱:۱۰ روی آنتن می‌رود.

شاه آبادی گفت: رادیو تهران، " تهران من " را ۲۸ و ۳۰ صفر از ساعت ۱۸ و به صورت زنده پخش می‌کند.
 
در این برنامه تلاش شده است تا محبتی که به واسطه امام حسین (ع) و امام محبتی (ع) در دل شیعیان ایجاد شده است پرداخته و به چرایی آن اشاره شود.
 
همچنین بررسی زندگی و شخصیت پیامبر اکرم (ص) و حضرت امام رضا (ع) از دیگر بخش‌های این برنامه است.

وی افزود: " پارک شهر" از ساعت ۶:۳۵ روز‌های ۲۸ و ۳۰ صفر روی آنتن رادیو تهران می‌رود.
 
در این برنامه به بررسی زندگی، سیره، روش و شخصیت پیامبر اکرم (ص) و حضرت امام رضا (ع) اشاره می‌شود.

معاون صدا گفت: رادیو نمایش آثار مختلف نمایشی را برای این ایام تدارک دیده است.
 
به نحوی که " برای او بخوان " از ساعت ۲۰ چهارم تا هفتم آبان برای علاقه‌مندان پخش می‌شود.
 
این نمایش روایتگر داستانی است که در آن، فردی شرور با تعزیه خوانی امام حسن (ع) آشنا و در نهایت تحت تاثیر کریم اهل بیت متحول می‌شود.

وی افزود: "پند پیامبر" دیگر اثری است که از ساعت ۱۳:۳۰ روز‌های ۲۸ و ۳۰ صفر روی آنتن این شبکه می‌رود.
 
در این نمایش مردی از بادیه نزد پیامبر می‌آید و تقاضای پندی می‌کند و داستان بر اساس پندی که حضرت رسول (ص) به وی می‌دهند ادامه می‌یابد.

شاه آبادی خاطر نشان کرد: "سپهر امامت" برنامه‌ای است که ۳۰ صفر به بررسی شخصیت علمی امام رضا (ع) می‌پردازد و از ساعت ۱۲ از رادیو گفتگو پخش می‌شود.
 
همچنین " در سوگ آفتاب" دیگر برنامه این شبکه است که ۲۸ صفر و از ساعت ۱۳ به سمع مخاطبان می‌رسد.
 
در این برنامه به ولایت سیاسی حضرت رسول (ص)، بررسی اوضاع سیاسی دوران زندگی امام حسن مجتبی (ع) اشاره می‌شود.

معاون صدای رسانه ملی گفت: " هم پای صبا " برنامه‌ای است که از ساعت ۱۴ روز ۲۸ صفر از رادیو صبا پخش می‌شود.
 
در این برنامه مخاطبان می‌توانند در مسابقه پیامکی طرح سوال پیرامون حوادث و مسایل دوران پیامبر و موارد دیگر شرکت کنند.

وی افزود: رادیو پیام و آوا نیز در تمام بخش‌های خود با پخش موسیقی‌های متناسب با این ایام، شعر و نثر ادبی و سخنان بزرگان در وصف پیامبر (ص) و امام حسن مجتبی و امام رضا (ع) مخاطبان را همراه می‌کند.

علاقه مندان می‌توانند علاوه بر گیرنده‌های رادیویی خود از طریق، رادیو نما، گیرنده‌های دیجیتال، سایت شبکه‌ها و همچنین برنامه کاربردی و رایگان تلفن همراه رادیو (ایرن صدا) از نشانی www.iranseda.ir برنامه‌های شبکه‌های رادیویی را دریافت کنند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۶°    ۲۵°