هلاکت ابوبکر بغدادی

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
00:21 - پنجشنبه 15 خرداد 1399
کد خبر : ۷۳۹۱۴۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۰۵ آبان ۱۳۹۸ - ۰۷:۲۱
منابع خبری از به هلاکت رسیدن «ابوبکر بغدادی» سرکرده گروهک تروریستی داعش خبر دادند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

نيوزويك به نقل از يك مقام ارشد پنتاگون: ابوبكر البغدادي در يك عمليات سري و در حمله بالگردها در روز شنبه در ادلب واقع در شمال غرب سوريه به هلاكت رسيد.

شبکه «سی‌ان‌ان» نوشته است که در حال حاضر کارشناسان آمریکایی در حال بررسی هستند تا از طریق آزمایش دی‌ان‌ای هویت فردی را که در این حمله کشته شده، تأیید کنند.

ادلب تنها منطقه‌ای است که در سوریه همچنان تحت کنترل گروه‌های تروریستی قرار دارد و عملیات آمریکا علیه البغدادی در حالی صورت گرفته که ارتش سوریه قصد دارد برای به زودی عملیات پاکسازی این منطقه را آغاز کند. در صورت صحت ادعای واشنگتن مبنی بر حضور البغدادی در ادلب، با آزادسازی این منطقه احتمال بازداشت وی و بازجویی از او می‌رفت.

امريكا در شرايطي البغددي سركرده داعش را حذف كرد كه با توجه به تحولات شمال سوريه از دستگيري او به دست ارتش سوريه و متحدانش در ادلب نگران بود. بر اساس اخبار دريافتي ابوبكر بغدادي سركرده گروه داعش در شهر ادلب سوريه كشته شده و جسد وي براي احراز و تاييد هويت به خارج از اين منطقه منتقل شده است. ادلب محل تجمع افراد و گروه هاي مسلح و تكفيري است كه از سراسر سوريه به اين منطقه منتقل شده اند و اين افراد و گروه ها بيشتر تحت كنترل جبهه الفتح و احرار الشام هستند كه قبلا به جبهه النصره شناخته مي شدند و شاخه سوري القاعده را تشكيل مي دادند. اين افراد و گروه ها رقيب داعش محسوب مي شدند و بارها درگيري هايي بين آنها روي داده بود. با اين پيشينه اينكه چگونه ابوبكر البغدادي از ادلب سر در آورده يكي از علامت هاي سوال در اين زمينه است. با اين حال سوال مهم اين است كه چرا در اين مقطع پرونده البغدادي خاتمه داده شد و چه عواملي در اين زمينه موثر بوده است؟ به نظر مي رسد پاسخ اين سوال در رخدادهايي نهفته است كه به تازگي در شمال سوريه روي داده و بخش عمده اي از اخبار منطقه را طي چند هفته اخير به خود اختصاص داده بود. اين تحولات با توافق و چراغ سبز ترامپ به اردوغان براي عمليات نظامي تركيه در شمال سوريه آغاز شد كه به ايجاد منطقه به اصطلاح امن به عرض 120 كيلومتر از راس العين تا تل ابيض و به عمق حدود 30 كيلومتري تا جاده بين المللي ام 4 انجاميد. متعاقب آن هم هجمه هاي شديدي عليه دولت و شخص ترامپ در خصوص خيانت به متحدان كرد امريكا در جنگ با داعش و همچنين احتمال آزادي زندانيان داعش از زندان هاي تحت امر كردهاي سوريه به راه افتاد كه در نهايت به سفر هيات امريكايي به تركيه و امضاي توافقنامه 13 بندي و متعاقب آن سفر اردوغان به سوچي و امضاي توافقنامه 10بندي با روسيه منتهي شد. به نظر مي رسد اين تحولات از چند جهت در روند منتهي به قتل ابوبكر البغدادي موثر بوده است: نخست اينكه تحولات اخير نه تنها به طور نسبي به احياي حاكميتي دولت مركزي سوريه در مناطق شمال و شمال شرقي اين كشور كمك كرد بلكه دولت سوريه را در ادامه و تكميل عمليات آزادسازي ادلب در موقعيت برتر قرار داد و از اين ديد به نظر مي رسد امريكا از ترس اينكه ابوبكر بغدادي به دست ارتش سوريه و روسيه نيفتد دست به حذف و بستن پرونده وي گرفته است. دوم اينكه اين احتمال وجود دارد كه در جريان تحولات اخير تفاهمي بين امريكا و تركيه صورت گرفته باشد كه هر كدام از آنها به نوعي از حمايت هاي قبلي خود از گروه هاي تحت امر خود دست برداشته باشند. به عبارت ديگر اگر دولت ترامپ كردهاي سوري را در برابر تركيه رها كرد در مقابل تركيه نيز احتمالا اطلاعات مربوط به محل اختفاي البغدادي را در اختيار دولت ترامپ قرار داده است. سوم اينكه در پي تحولات اخير در شمال سوريه اين نگراني مطرح شد كه كردهاي سوري ديگر رغبتي به ادامه جنگ با داعش وحفاظت از زندانيان داعش نداشته باشند و آنها را رها كنند كه اين امرنيز انتقادها را از عملكرد دولت و شخص ترامپ افزايش داد و از اين ديد حذف ابوبكر البغدادي مي تواند تلاشي براي كاستن از انتقادهاي موجود باشد.

البغدادی هنگام اشغال عراق، سال‌ها در زندان «ابوغریب» در بازداشت آمریکایی‌ها قرار داشت و پس از آزادی، به مرور گروه تروریستی داعش را شکل داد.

 

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۳°    ۳۷°