اگر اروپا به تعهداتش عمل نکند، گام چهارم برداشته می شود

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
11:52 - پنجشنبه 08 اسفند 1398
کد خبر : ۷۳۹۳۲۳
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۰۸ آبان ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۸
رئیس دفتر رئیس جمهور اعلام کرد اگر تا زمان مقرر شده، اروپا همچنان به بدعهدی هایش ادامه دهد، ایران گام چهارم کاهش تعهدات را برمی دارد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور امروز در حاشیه جلسه دولت و در گفتگو با خبرنگاران و در خصوص برداشتن گام چهارم در کاهش تعهدات هسته‌ای از سوی جمهوری اسلامی ایران، گفت: در خصوص گام چهارم کمیته‌ای در حال بررسی موضوع است و قرار ما بر این است که اگر تا زمان دو ماهه مقرر شده از سوی جمهوری اسلامی ایران برای گام سوم در مذاکرات رفت و آمد‌ها آن چه که جمهوری اسلامی ایران به دنبال آن است، محقق نشود، قطعاً گام چهارم را در زمان مقرر برخواهیم برداشت.

رئیس دفتر رئیس جمهور همچنین در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در خصوص اتفاقات رخ داده برای تعدادی از ایرانیان، افزود: این فقط مختص کشور مالزی نیست و برای دانشجویان و حساب‌های ایرانیان این اتفاقات در جا‌های دیگر هم افتاده و این گونه اقدامات ناشی از مشکلاتی است که در قبال تحریم بوجود آمده، ولی خوشبختانه وزارت خارجه و سفارت ما رایزنی‌هایی که انجام داده اند، بسیاری از این حساب‌ها باز شده است.

وی همچنین گفت: موضوع بستن حساب‌های ایرانیان در مالزی را برای گشایش دنبال خواهیم کرد.

رئیس دفتر رئیس جمهور در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما مبنی بر اینکه کشور‌های عراق و لبنان دچار تروریسم سیاسی با توطئه رژیم صهیونیستی، عربستان و آمریکا شده اند و اینکه مواضع جمهوری اسلامی ایران در این قبال چیست؟ افزود: آمریکا، عربستان و رژیم صهیونیستی خاص مردم و فضای مجازی را کنترل و هم خط دهی و هم از نظر مالی حمایت می‌کنند و این در مجموع هم به ضرر مردم لبنان است هم به ضرر مردم عراق.

واعظی گفت: موضع جمهوری اسلامی ایران همواره این بوده که هم باید دولت‌ها به خواست مردم توجه کنند و هم این که مطالبات باید به گونه‌ای بیان شود که باعث هرج و مرج و به هم ریختگی اوضاع، تخریب و کشته و مجروح نشود.

وی افزود: توصیه جمهوری اسلامی ایران، همواره دعوت به آرامش و اجازه ندادن به نیرو‌های خارجی برای دخالت در امور کشورهاست.

رئیس دفتر رئیس جمهور، تضعیف دولت مستقر را از اهداف آمریکا، عربستان و رژیم صهیونیستی در لبنان و عراق ذکر کرد و گفت: هدف دیگر آن‌ها فاسد جلوه دادن مرجعیت و احزاب قانونی کشور عراق است و از طرف دیگر تلاش می‌کنند فاصله‌ای بین ایران و عراق ایجاد کنند.

واعظی افزود: ​ما و عراق باید این آگاهی را داشته باشیم که خارجی‌ها به اهداف خودشان نرسند. وی مخالفت عده‌ای به سخنان رئیس جمهور که براساس اصول قانون اساسی عنوان شده است، گفت:​ من به صورت جدی متوجه نیستم که افرادی که مخالف یک اصل قانون اساسی هستند به چه چیزی اِشکال می‌گیرند.
 
رئیس دفتر رئیس جمهور افزود:​ در قانون اساسی یک اصل مترقی وجود دارد و ما بعد از انقلاب هر زمانی که مراحل آن طی شده از آن استفاده کرده ایم و با این اصل نباید مخالفت کرد. آقای واعظی همچنین گفت: این موضوع صراحت دارد و مراحل آن باید طی شود و در اختیار یک ارگان نیست و باید دولت، مجلس و مقام معظم رهبری به یک نقطه روشنی برسند و اجرا شود و به نظر من این موضوع مخالفتی ندارد و همانند بقیه اصول قانون اساسی است و در یک مقاطعی لازم است که از آن استفاده شود.

رهاسازی آب سد‌ها برای مدیریت سیلاب‌های احتمالی

وزیر نیرو هم در حاشیه نشست هیئت دولت با اشاره به اینکه از ۵۰ میلیارد متر مکعب ظرفیت مخاذن سد‌ها، ۲۶ میلیارد متر مکعب پر است، از آغاز رهاسازی آب سد‌ها برای مدیریت سیلاب‌های احتمالی خبر داد.
 
 
خروج نخبگان جریانی طبیعی است

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری هم گفت: خروج نخبگان از کشور به معنای خروج قطعی و رفتن دائم نیست بلکه جریانی طبیعی است.

منصور غلامی امروز در حاشیه جلسه هیات دولت با بیان اینکه برخی از این دانش آموختگان درپی اشتغال بهتر هستند گفت: آن‌ها درپی وضع مادی بهتری هستند و این مسئله در جلسه هیات دولت گذشته هم مطرح شد بنابراین ما باید بتوانیم نگرانی آن‌ها را از باب مسایل مادی برطرف کنیم.

پیگیر لغو روادید عمان برای گردشگران ایرانی هستیم

وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با بیان اینکه موضوع لغو روادید عمان برای گردشگران ایرانی مطرح شده است، گفت: پیگیر لغو روادید عمان برای گردشگران ایرانی هستیم.

علی‌اصغر مونسان در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسشی درباره نشست اخیر گردشگران ایران و عمان و کمک آن به صنعت گردشگری افزود: سیاست ارتقای گردشگری با کشور‌های منطقه‌ای چندی است در دستور کار ماست. در حال تلاش هستیم گردشگری منطقه‌ای را که حدود ۷۰ درصد از گردشگری را شکل می‌دهد تقویت کنیم.

وزیر میراث ادامه داد: یکی از کشور‌هایی که جزو بازار‌های هدف ماست کشور عمان است و از سال گذشته روادید یکطرفه به عمان داشته ایم. وی گفت: گردشگری ما رشد قابل توجهی داشته است، به ویژه در حوزه گردشگری سلامت و درمانی و به همین دلیل با دعوت وزیر گردشگری عمان سفری به این کشور داشتیم که در آن تسهیل گردشگری میان دو کشور بررسی شده است.
 
وزیر میراث فرهنگی تاکید کرد: ما توافق نامه‌ای با عمان امضا کردیم که سطح گردشگری دو کشور را تقویت کنیم و گردشگران خروجی ایران هم می‌توانند مقصد عمان را انتخاب کنند و هر دو کشور توافق کردند که شرایط در این زمینه تسهیل شود.
 
مونسان با بیان اینکه تبلیغات گردشگری یکی از موضوعات دیگر مطرح شده در این نشست بوده است، ادامه داد: موضوع لغو روادید عمان برای گردشگران ایرانی مطرح و قرار شد عمان در این زمینه همکاری کند و ما خواستیم که اگر لغو روادید ممکن نیست با همکاری‌ها و جلساتی که داریم می‌توانند هزینه روادید را کاهش دهند.
 
وی افزود: مقرر شد نمایشگاه دائم با حضور گردشگران عمانی داشته باشیم و علاقه زیادی به صنایع دستی ما وجود دارد و امیدواریم شاهد لغو روادید باشیم تا گردشگری با عمان ارتقا یابد.
 
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود ابراز امیدواری کرد امسال بیش از ۱۰ میلیون گردشگر وارد کشور شود و در این خصوص گفت: به رغم شرایط تهدیدکننده گردشگری که مولفه‌های زیادی دارد، موفق شدیم آمار خوبی نسبت به سال گذشته داشته باشیم و این رقم حدود ۲۶ درصد افزایش نسبت به سال گذشته دارد.
 
در نشست امروز هیئت دولت مواد دیگر آئین نامه اجرای قانون جامع حمایت از معلولان تصویب شد.
 
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۰°    ۱۱°