جایگاه استاندارد ایران به رتبه ۲۱ جهان ارتقا یافت
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
00:24 - چهارشنبه 15 مرداد 1399
کد خبر : ۷۳۹۳۳۵
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۰۸ آبان ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۴
سازمان ملی استاندارد: جایگاه استاندارد ایران امسال در بین ۱۶۳ کشور عضو سازمان بین المللی استاندارد به رتبه ۲۱ ارتقا یافت.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
مدیرکل دفتر نظارت صنایع غذایی، بهداشت و حلال سازمان ملی استاندارد ایران گفت: جایگاه استاندارد ایران امسال در بین ۱۶۳ کشور عضو سازمان بین المللی استاندارد به رتبه ۲۱ ارتقا یافت.

«غلامرضا امینی» روز چهارشنبه در آیین روز استاندارد در اراک افزود: سازمان استاندارد ایران در سال‌های گذشته در حوزه استاندارد بین المللی رتبه ۴۰ را در بین ۱۶۳ کشور عضو سازمان بین المللی استاندارد داشت که با تلاش‌ها و مشارکت‌های انجام شده جایگاه این سازمان امسال ۱۹ رتبه افزایش یافته است.

وی ادامه داد: سازمان استاندار ملی ایران یکی از ۱۵ کرسی هیئت مدیره سازمان بین‌المللی استاندارد را به خود اختصاص داده است.

مدیرکل دفتر نظارت صنایع غذایی، بهداشت و حلال سازمان ملی استاندارد تاکید کرد: هشت هزار کارشناسان و متخصصان این سازمان به سازمان بین‌المللی معرفی شده که در ۴۲۸ کمیته به عنوان ناظر و ۴۸۳ کمیته فنی حضور فعال دارند.

امینی گفت: هشت دبیرخانه سازمان بین‌المللی استاندارد در کشور مستقر بوده و تدوین استاندارد‌های بین المللی از جمله وظایف استاندارد ایران به شمار می‌رود.

وی ادامه داد: ایران اسلامی و کره جنوبی پس از ژاپن و چین در زمینه استاندارد رتبه سوم را به خود اختصاص داده و کشور ما در بین کشور‌های منطقه و اسلامی جایگاه نخست را به خود اختصاص داده است.

مدیرکل دفتر نظارت صنایع غذایی، بهداشت و حلال سازمان ملی استاندارد ایران گفت: این سازمان در ۱۱ مجمع بین‌المللی مرتبط با استاندارد حضور فعال داشته و در موسسه استاندارد و آسیب‌شناسی کشور‌های اسلامی نیز حضور دارد.

امینی افزود: با توجه به اینکه استاندارد‌های حلال براساس فقه سایر مذاهب اسلامی تدوین می‌شود استاندارد ملی ایران در این موسسه بر اساس فقه جعفری است.

وی ادامه داد: سازمان استاندارد ملی ایران با اقدامات و تلاش‌ها انجام شده توانسته ۱۵۰ کامنت اولیه را با تکیه بر اشتراکات مذهبی استاندارد حلال مصوب کند که این مهم بیش از ۹۵ درصد با فقه جعفری مطابقت دارد.

مدیرکل دفتر نظارت صنایع غذایی، بهداشت و حلال سازمان ملی استاندارد ایران گردش مالی استاندارد محصولات حلال در جهان را ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد دلار عنوان کرد و افزود: پیش‌بینی می‌شود این رقم در سال‌های آینده به چهار هزار میلیارد دلار افزایش یابد.

امینی گفت: ایران اسلامی با جذب پنج درصد از گردش مالی حلال جهان زمینه بی نیازی اقتصاد کشور از نفت را فراهم می‌کند.

وی گفت: ۳۳ هزار و ۵۰۰ استاندارد ملی در داخل کشور گنجینه‌های علمی و مهمی را در اختیار این سازمان قرارداده است.

امینی افزود: استاندارد رابطه پایداری با رشد اقتصادی داشته و ۹ دهم درصد از رشد اقتصادی آلمان، سه دهم درصد از رشد اقتصادی انگلیس و ۲ دهم درصد از رشد اقتصادی کانادا براساس توسعه استاندارد است.پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °