بررسی ابهامات ممنوعیت واگذاری کارت بازرگانی به غیر

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
01:44 - چهارشنبه 14 خرداد 1399
کد خبر : ۷۳۹۳۴۸
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۰۸ آبان ۱۳۹۸ - ۱۹:۳۶
رئیس کنفدراسیون صادرات با بیان مزایای ابلاغیه ممنوعیت واگذاری کارت بازرگانی به غیر، بر ضرورت شفاف سازی برخی بندهای آن تاکید کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
محمد لاهوتی در گفتگوی ۱۸:۳۰ درخصوص ابلاغیه ممنوعیت واگذاری کارت بازرگانی به غیر گفت: این قانون از مطالبات مهم فعالان شناسنامه دار بخش خصوصی بود به این معنی که اگر افرادی ذیل عنوان کارت‌های یکبار مصرف یا اجاره‌ای مبادرت به وادات و صادرات کالا می‌کردند؛ بدون هیچ گونه تعهدی نسبت به بازگشت ارز به کشور در صادرات و پرداخت مالیات، رقابت ناسالمی ایجاد کرده بودند که خود فعالان اقتصادی بیشتر آن را حس کردند.

او گفت: این ابلاغیه تاکیدی است بر ماده ۱۰ صادرات و واردات کشورکه دستگاه‌های اجرایی کمتر به آن پرداخته اند.

لاهوتی تصریح کرد: در این بخشنامه موارد سوء استفاده از کارت‌های بازرگانی در قالب سیاستگذاری‌های ما تعریف می‌شود به این معنی که سیاستگذاری‌ها باید  با وقوع جرم متناسب شود؛ به طوری که اگر در بحث واردات با موضوع مالیات مشکلی وجود دارد باید هم زیرساخت‌های مالیاتی ایجاد شود و هم اهلیت فعالان اقتصادی که این کارت‌ها را در اختیار دارند شناسایی و کارت در اختیار آن‌ها قرار گیرد.

او درباره تاثیرات اخذ مالیات بر واردات و صادرات کشور گفت:
 

رئیس کنفدراسیون صادرات سپس به ابهامات این ابلاغیه اشاره و تصریح کرد: یکی از موارد درباره ممنوعیت دادن وکالت به سایر اشخاص است که البته منظور دادستان محترم از آن، حضور صاحب کارت در همه مراحل تحویل و ترخیص کالا نبوده  که لازم است این بند شفاف شود.

او درباره سایر ابهامات این بخشنامه گفت: 

 
لاهوتی سپس در خصوص اقدامات پیشگیرانه از وقوع جرم در این باره، راهکارهایی ارائه کرد...
 
 
کامران حمزه مدیرکل مبارزه با قاچاق دادستانی دیگر میهمان برنامه در واکنش به سخنان لاهوتی پیرامون ابهامات این ابلاغیه گفت: بندی که درباره ممنوعیت دادن وکالت به اشخاص بود به وکالت کاری ارتباطی ندارد و دارندگان کارت می‌توانند ضمن ارائه وکالت به افراد مورد نظر، کارت بازرگانی خود را در اختیار داشته باشند.

او گفت: صرف گنجاندن این بند، پیشگیری از سوء استفاده‌هایی است که در خلال این واگذاری ها صورت می‌گیرد.
 
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۴°    ۳۸°