عوامل تاثیرگذار در تحولات سیاسی لبنان و عراق

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
13:41 - يکشنبه 11 خرداد 1399
کد خبر : ۷۳۹۳۶۱
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۰۸ آبان ۱۳۹۸ - ۲۳:۴۳
کارشناسان مسائل غرب آسیا معتقدند: آمریکا، انگلیس، عربستان سعودی - امارات و رژیم صهیونیستی 4 محور اصلی موثر در تحولات عراق و لبنان هستند که به دلیل ضربه سنگینی که از محور مقاومت خورده اند و از پاسخگویی ناتوان بوده اند، سعی در بر هم زدن پیوند جمهوری اسلامی ایران با لبنان و عراق دارند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

لبنان و عراق در دو هفته گذشته صحنه ناآرامی ها در برخی از شهرها از جمله پایتخت هایشان بوده اند که علت این ناآرامی ها با حضور کارشناسان مسائل غرب آسیا در برنامه تیتر امشب شبکه خبر بررسی و واکاوی شد.

عبدالامیر موسوی کارشناس مسائل غرب آسیا گفت: هردو کشور بر اساس نظام سیاسی طائفه گری دارند و براساس مذاهب موجود تنظیم  شده به این صورت که در عراق ریاست جمهوری را دست کردها، نخست وزیری دست شیعیان و پارلمان و مجلس شورا نیز در دست سنی هاست.

او افزود: در عراق این توافق بین گروه های سیاسی بعد از اشغال عراق در سال 2003 ایجاد شد، در لبنان بعد از جنگ داخلی 1975 میلادی که جنگ تمام عیار 7 سال درگرفت بعد از آن در طائف در عربستان توافق کردند که ریاست جمهوری دست مسیحیان،نخست  وزیری دست سنی ها و پارلمان به دست شیعیان اداره شود.

این توافق به گونه ای است که هیچ کس نمی تواند خارج از چارچوب این توافق عمل کند و در و همه مسائل کشور از جمله مسائل اقتصادی و سیاسی، امنیتی، وزارتخانه ها، استاتید دانشگاهها، بانک ها، مدیران مدراس، بر این اساس تقسیم بندی می شود همچنین گروه دیگر دروزی ها هستند که در لبنان موثر هستند.

نظام طائفه گری در لبنان را فرانسوی ها و درعراق را آمریکایی ها تنظیم کردند به همین دلیل همیشه بحران های امنیتی و سیاسی در این دو کشور حاکم است.

او افزود: مردم در عراق و لبنان با قیام خود خواهان تغییر نظام سیاسی هستند و خواستار لغو سهمیه بندی بین مذاهب مختلف و تغییر قانون اساسی و انتخابات هستند.

آمریکا، انگلیس، عربستان سعودی و امارات و رژیم صهیونیستی 4 محور اصلی موثر در تحولات عراق و لبنان هستند که به دلیل ضربه سنگینی که از محور مقاومت خورده اند و از پاسخگویی ناتوان بوده اند، این شورش ها را حمایت کرده اند.

او افزود: سعد حریری نیز در پشت پرده با این توطئه هماهنگ بوده است و ضد مقاومت عمل کرده است. 

حسین حاجی کارشناس مسائل غرب آسیا دیگرمهمان برنامه گفت: هرچند در لبنان از سه سال دیگر به اصرار آقای میشل عون قصد تغییر نظام انتخابات را دارند اما عراق 10 سال است که نظام انتخاباتی جدید دارد. 

اگر امروز خلاها  و کاستی های اقتصادی در لبنان دیده می شود و بیشتر خاستگاه مردم  نیز اقتصاد است این امر ریشه در اقتصاد دارد بنابراین وقتی سهم خواهی ها در سایه فرق و احزاب باشد مشکلات همچنان پابرجاست و تا زمانی که قانون اساسی لبنان اصلاح نشود خلا سیاسی و خلا مسئولیت پیش می آید که در این راستا ثروت به صورت ناعادلانه توزیع می شود که مردم را ناراضی کرده و موجب شورش می شود. 

جنس مطالبات و خاستگاه مردم یک چیز خاص نبوده و با توجه به نظام افسارگسیخته و قومیتی خواستار اصلاح آن هستند. عده ای هم از جمله سمیر جع جع و ولید جنبلات  نیز که خاستگاه آنها به غرب برمی گردد و تحت سلطه و دستورات غرب هستند نیز سعی کردند اعتراضات را به سمت شورش های گسترده ببرند همچنین استعفای سعد حریری نیز در هاله ابهام است چون او نیز بخشی از پروژه براندازی بوده است.

کارشناس مسائل غرب آسیا در ادامه گفت: منظور از تغییر نظام سیاسی در لبنان به ویژه در عراق تغییر نظام حاکمیت و سرنگونی رژیم نیست بلکه بهینه ساختن شرایط و فاصله گرفتن از تمرکز قومیت گرایی است. 

برچسب ها: لبنان ، عراق ، تحولات ، غرب آسیا
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۵°    ۳۶°